Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: video.iDNES.cz

Co se stane, když začnete pít dostatek vody. Zlepší se vám paměť i síla

  • 89
Voda je pro lidský organismus nesmírně důležitá. Když si budete dopřávat dostatek tekutin, můžete se těšit na zlepšení duševního i fyzického zdraví.

Únava, zácpa, výkyvy nálad či povadlá vrásčitá pokožka patří mezi známé projevy nedostatečného pitného režimu. Při dehydrataci organismu však můžete očekávat i jiné, daleko vážnější problémy.

„Výrazná dehydratace je provázena apatií, nauzeou a celkovou slabostí. Může dojít k mdlobám při náhlé změně polohy kvůli poklesu krevního tlaku. Snižuje se napětí pokožky. Máte suché sliznice dýchacích cest. Zvyšuje se klidová tepová frekvence. Silně se omezuje frekvence močení a objem moče. Moč je jantarová, silně páchne nebo je i zakalená,“ upozorňuje nutriční specialistka Monika Bartolomějová ze Světa zdraví s tím, že dehydrataci vyvolá i průjmovitá stolice.

A dodává, že nedostatečný pitný režim, ale stejně tak i nadměrná konzumace vody, může způsobovat problémy s ledvinami. „Chronický, tím spíše akutní nedostatek tekutin, opravdu způsobí bolesti hlavy, také náhlý pokles tlaku, třes, přehřátí, a pokud trvá déle, také zácpu. Přitom stoupá riziko vzniku ledvinových a žlučníkových kamenů a dny.“

Podle odborníků je správná hydratace těla jedním z nejzdravějších návyků, které si můžete osvojit. Možná budete překvapeni, jaký vliv vaše tělo a mozek může mít něco tak obyčejného, jako je pití vody.

Budete mít více energie

Všechny buňky v těle potřebují vodu, aby správně fungovaly, dostat více vody do těla je proto pro zdraví klíčové.

„Voda je základní potřebou buněčného zdraví,“ říká doktor Ronald Navarro z Kaiser Permanente South Bay Medical Center v Harbour City v Kalifornii. Ten vysvětlil, že buňky obsahují vodu a jsou obklopeny vodou. Při dehydrataci se buněčné membrány stávají méně propustnými, brání přítoku hormonů a živin do buňky a zabraňují odplavení odpadních produktů, které způsobují poškození buněk.

Když se to děje v celém těle, vaše energie se vyčerpá a nastoupí velká únava, ukázal výzkum publikovaný v časopise Nutrition Review, který se zabýval hydratací.

Zajímá vás, kolik vody je zapotřebí, abyste měli dostatek energie? Přesné množství se liší i podle toho, koho se zeptáte, ale doktor Navarro doporučuje držet se ustáleného množství šesti až osmi sklenic vody denně. Doporučované množství se však může měnit například v závislosti na klimatu nebo na typu životního stylu.

Vaše paměť a soustředěnost se zlepší

Voda je velmi důležitá pro mozek. Všechny neurony a synapse potřebují tekutiny, aby správně fungovaly. Podle výzkumu publikovaném v European Journal of Clinical Nutrition je jedním z nejspolehlivějších viníků poklesu paměti a duševní výkonnosti dehydratace. A míra dehydratace se zhoršuje v létě.

VIDEO: Bez vody umřete, ale zabít vás může i moc vypité vody

Pokud zjistíte, že se vaše mysl nedokáže zaměřit na úkol, který potřebujete zvládnout, vypijte velkou sklenici vody. Podle výzkumu z magazínu Nutrients mírná dehydratace ničí schopnost se soustředit. Stejně jako spánek, zdravá strava a dostatek fyzické aktivity je i voda jednou z nejdůležitějších potřeb těla.

Budete silnější a rychlejší

Možná vás někdy v průběhu cvičení zaskočí bolest svalů, měli byste ovšem vědět, že potíže, které zažíváte při pokusu o zvednutí činek nebo při snaze uběhnout další kilometr, mohou být způsobené dehydratací a nikoli nedostatkem síly.

Odborníci říkají, že dokonce i při ztrátě hydratace o pouhá 2 % můžete zaznamenat výrazný pokles síly a motivace a zároveň zažívat zvýšený pocit únavy. Doktor Navarro tvrdí, že při správném množství vody v těle se svaly uvolní, což zvýší energii a maximalizuje výkon.

Zhubnete, protože nebudete tolik mlsat

Každého občas přepadne mlsná, pokud vás však útoky neodolatelné chuti na něco dobrého přepadají příliš často a kazí vám snahu shodit těch pár nadbytečných kilogramů, zvažte, zda místo vlčího hladu nemáte prostě jen žízeň. Doktor Navarro má za to, že lidé často zaměňují hlad za žízeň a domnívá se, že pokud byste namísto nezdravých svačinek vypili trochu vody, cítili byste se stejně sytě a spokojeně.

„Správná hydratace může potlačovat chuť k jídlu a pomáhat při hubnutí nebo při řízení hmotnosti,“ poznamenal doktor Navarro.

Nutriční specialistka Bartolomějová se domnívá, že nadbytek vody musí konzumovat osoby v redukčním režimu. „Vždy je však potřeba vybírat takové tekutiny, které jsou chudé na obsah sodíku. Příjem tekutin musí být o to větší, o co náročnější je souběžně aplikovaná fyzická zátěž a jak se člověk potí.“

Vaše pleť bude zářivější

Stav pokožky může být velmi jednoduchým ukazatelem, zda správně dodržujete pitný režim.

Hebká, pružná, vláčná a zdravá pleť bez vrásek je snem většiny žen. Ke zlepšení kvality pleti může pomoci pravidelné pití vody. Některé výzkumy dokonce zjistily souvislost mezi nízkým příjmem tekutin a předčasným stárnutím. Doktor Navarro podotkl, že hydratace organismu může některým lidem pomoci vyčistit pleť a vypadat mladší.

S tím, že je pro kvalitu pleti důležitý dostatečný příjem tekutin souhlasí i výživová specialistka Bartolomějová: „Nedostatečný příjem tekutin má určitě vliv na náš vzhled. V případě dehydratace totiž klesá i hydratace pokožky a ta vypadá staře.“

Zlepší se vám nálada

Možná se domníváte, že k veselé mysli si dopomůžete spíše sklenkou dobrého vína než sklenicí obyčejné vody. Ale i nealkoholické nápoje dovedou pozvednout náladu. Podle odborníků z University of Connecticut může dokonce i pokles o 1 až 2 % pod optimální hydrataci začít kazit náladu. Tento pokles je tak nízký, že možná ani nepocítíte žízeň.

Studie výzkumníků z University of Connecticut však prokázala, že už na tak nízké úrovni dehydratace se zhoršuje nálada a zvyšuje se pravděpodobnost bolesti hlavy a únavy. Doktor Navarro proto radí pít vodu průběžně po celý den.

, pro iDNES.cz