Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jak přežít sourozenecké hádky. Nedělejte dětem soudce

  • 33
Někdy je to opravdu o nervy. I když víte, že vaše děti dokážou držet za jeden provaz, jejich hádkám a pranicím prostě někdy zabránit nelze. Psycholožka Barbora Downesová, kterou oslovil páteční magazín MF DNES Rodina, radí, jak přežít konkrétní situace.

1. Večer doma

Rodiče vydají pokyn k úklidu hraček a přípravě aktovky na další den. Nic se neděje. Při třetím zopakování výzvy už zvýšíte hlas a zpřísníte pohled. 

Více si o vztazích mezi sourozenci přečtěte v pátek 27. 3. 2015 v magazínu Rodina DNES.

Titulka magazín Rodina Dnes

Za chvíli se z pokoje ozve hádka a stupňuje se v řež: „Já jsem lego nevytáhl, tak ho ani nebudu uklízet!“ „Proč máš učebnice na mém stole?“ „Nech toho!“ Příchod k večeři se tím jaksi protáhne. Jak (ne)reagovat? Vměšovat se do sporu? Nechat děti bez večeře?

Názor psycholožky:

Nejdřív okomentujte, co vidíte a slyšíte: „Slyším, že se hádáte a křičíte na sebe, a nepořádek je tu pořád stejný. Nikdo z vás nechce dělat práci za druhého. Věřím, že se dokážete dohodnout a úkoly zvládnout. Za deset minut se vrátím, a pokud bude vše při starém, splníte úkoly každý zvlášť pod mým dohledem.“

2. Jedete v autě

Potřebujete se soustředit na cestu, ale ze zadních sedaček se začnou ozývat ošklivé výrazy a už dochází i na pěsti. Co teď?

Názor psycholožky:

Situace v autě jsou jedny z těch, kde se moc tvořivosti neuplatní, protože možností je pramálo. Nejlepší z nich je upozornit děti, že pokud budete nuceni zastavit a do situace se vložit, mají se na co těšit. Potom se pokuste o uklidňující dechové cvičení.

3. Ráno v koupelně

Obvyklá hádka, vždy ve všední den to samé. „Já jsem si přišel čistit zuby první, uhni od toho umyvadla!“ „To není pravda, já tu byla dřív, nepleť se tady!“ Nechápete, proč sourozenci kvůli takové prkotině plýtvají energií. Musí se takové situace řešit časovým rozvrhem – kdo kdy smí vstoupit do koupelny?

Názor psycholožky:

Pokud se takové situace opakují, rozvrh za to rozhodně stojí. Začněte tím, že se k situaci vrátíte odpoledne a zeptáte se dětí, jak by se podle nich dala situace řešit, aby každé ráno neprobíhalo tímto způsobem.

4. Pošťuchují se u jídla

Oba chtějí sedět buď vedle mámy, nebo na té červené židli u okna. Mladší mlaská, druhý ho poučuje. Kluk si říhne, holka to nesnáší a provolá: „Ty prase!“ Zkrátka máte pocit, že nemůže být ani chvíli klid. Navíc po vás chtějí rozsudek, kdo je ten horší a kdo je víc v právu. Jak na to?

Názor psycholožky:

Nenechte se zatlačit do role soudce. Můžete popsat, co se mezi sourozenci odehrává: „Zdá se mi, že ty provokuješ mlaskáním a ty se ho snažíš poučovat. Vadí mi, že nemám u jídla klid.“

5. Sledujete pořad v televizi

Jedno dítě něčemu nerozumí. Druhé dítě ho začne zesměšňovat a poučovat. Inteligence - zbraň jednoho, naschvály a (často hraná) bezbrannost - zbraň druhého. Chcete se v klidu dívat a nebaví vás to poslouchat. Jak reagovat?

Názor psycholožky:

Rodič by měl staršímu opět poskytnout zpětnou vazbu o jeho chování: „Vnímám, že se snažíš bráchu zesměšnit. Nelíbí se mi to.“ K druhému: „Chápu, že tě to pěkně štve, ale svými reakcemi bráchu umíš taky pořádně rozpálit. Opravdu bych se chtěl koukat v klidu a vaše hádka mi pořad hodně kazí.“