Ona
Bolest hlavy

Bolest hlavy | foto: Profimedia.cz

Sedm druhů bolesti hlavy. Víte, jak jim předejít?

  • 11
Někdo trpí bolestmi hlavy více, jiný méně. Jisté je, že tato nemoc čas od času postihne každého z nás a rozhodně to není nic příjemného.

Bolest hlavy může mít mnoho podob a ještě více příčin. Převážnou většinu tvoří takzvané primární bolesti hlavy, které nemají souvislost s žádným jiným onemocněním. Sekundární bolesti hlavy oproti tomu přicházejí jako součást jiných onemocnění. Primární bolesti nás mohou přepadnout z mnoha různých důvodů, my vás seznámíme s těmi sedmi nejobvyklejšími.

Bolest hlavy z fyzického vyčerpání

Běh, posilovna, jóga nebo práce na zahradě – fyzická aktivita je pro udržení zdravého organismu velice důležitá, ale nic se nemá přehánět. Fyzicky vyčerpávající aktivita totiž může vyvolat nepříjemnou bolest hlavy.

„Existují určité typy primárních bolestí hlavy, které vznikají v návaznosti na tělesné cvičení, příčiny ovšem nejsou známy. Před eventuální známou námahou, jako je fyzický trénink, plánovaná túra a podobně, se doporučuje vzít si preventivně některý z nesteroidních protizánětlivých léků,“ říká lékařka Andrea Bártková z Centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.

A dodává, že lze obecně říci, že zdravý životní režim spojený s pravidelným cvičením bolesti hlavy naopak zlepšuje. Musí jít ale o přiměřenou fyzickou námahu, která je adekvátní naší aktuální kondici a nevede k přílišné únavě.

Potravinové alergie

Záchvat migrény může nastat z mnoha různých příčin. Někteří lékaři se však domnívají, že většina migrénových bolestí hlavy má souvislost s nějakým typem potravinové alergie nebo reakcí na konzervanty, umělá barviva či umělé příchutě, které jsou přidávány do jídla.

Vědci dokonce ve své studii publikované v britském lékařském časopise The Lancet zjistili, že 93 procentům migrenikům se ulevilo poté, co byly alergeny z jejich stravy odstraněny. Mezi nejčastější spouštěče migrény patří mléčné výrobky, vejce, červené víno, uzené ryby, čokoláda, citrusové plody a produkty ze pšenice (více čtěte zde).

Bolest hlavy ze stresu

Tenzní bolest hlavy, jež nejčastěji vzniká právě ze stresu, patří mezi bolesti hlavy, která postihuje nejvíce lidí. V tomto případě hraje velkou roli psychika - vnitřní napětí, úzkost a únava způsobují zvýšené napětí šíjového a obličejového svalstva, což vyvolává intenzivní bolest hlavy.

Stres je bohužel v dnešní uspěchané době prakticky nevyhnutelný, existují však metody, jak s ním bojovat. Vyzkoušet můžete jógu, masáže, různé protistresové terapie nebo meditaci.

Kocovina

Úporná bolest hlavy po prohýřené noci spolu s podrážděným žaludkem a celkovou slabostí je kvůli alkoholu v krvi a s tím spojené dehydrataci prakticky nevyhnutelná. Nejdůležitější je prevence – nepřehánět to s množstvím alkoholu, dobře se před pitím alkoholu najíst (vhodné jsou potraviny s vysokým obsahem škrobu jako těstoviny či pečivo), nemíchat druhy alkoholických nápojů a v průběhu konzumace pít dostatek čisté vody.

Účinných návodů, jak se vypořádat s kocovinou, je mnoho. Většinou však pomáhá popíjet čistou vodu s citronem, odpočívat a spát.

Migrénové bolesti hlavy

Běžná bolest hlavy a migréna není totéž. „Migréna má přesná diagnostická kritéria. Většinou jde o jednostranné bolesti hlavy, přičemž strany se mohou střídat. Intenzita bolesti je střední až vysoká, většinou je spojena s nevolností až zvracením, pacient potřebuje ulehnout do ticha, klidu, vadí mu hluk i světlo. Neléčený záchvat trvá minimálně čtyři hodiny a může trvat i několik dní,“ vysvětluje lékařka Andrea Bártková.

Když je hlava jako ve svěráku...

Trápí vás bolest hlavy? Diskuzi, rady a zkušenosti najdete na Vitalion.cz.

A dodává, že migrénu mohou předcházet neurologické příznaky, nejčastěji zrakové, jako jsou například výpadky zorného pole, brnění poloviny těla, poruchy řeči apod. Do hodiny od vzniku těchto příznaků se rozvine bolest hlavy a prvotní příznaky ustoupí.

„Jde o celoživotní, nepříjemné potíže, které ovšem nijak nezkracují život pacienta.“

Pokud patříte mezi migreniky, jistě víte, jaký to může být zabiják. Příčina migrény nebyla dosud jednoznačně vysvětlena a záchvat migrény může být spuštěn mnoha faktory jako stres, počasí, nedostatek či naopak nadbytek spánku a mnoho dalších.

Někteří odborníci se domnívají, že migréna souvisí se stresovým hormonem kortizolem, významnou roli hraje také dědičnost. Pro migreniky je nejdůležitější rozpoznat své spouštěče, a pokud je to možné, vyhýbat se jim.

Bolesti hlavy ze životního prostředí

Smog, plísně, kouř, pyly, parfémy, kysličník uhelnatý či chlor – každý den kolem nás poletují látky, které mohou vyvolat bolest hlavy. Bohužel pokud se dobrovolně neuzavřete do skleněné bubliny, je nemožné vyhnout se všem látkám, které se v ovzduší kolem nás vyskytují. Určité ochranné kroky však podniknout můžete.

Jedním z nich je vyzdobit prostředí vašeho domu nebo kanceláře rostlinami, které pomohou vyčistit vzduch. Bolestem hlavy způsobených znečištěným prostředím pomáhají předcházet také časté procházky v přírodě.

Bolest hlavy od zubů

„Za bolest hlavy mohou občas i problémy v ústech. Kazy, onemocnění dásní, infekce nebo dokonce i uvolněná plomba mohou způsobit napětí v dolní čelisti, čímž se sníží přívod krve do mozku. A pokud zamezíte přítoku krve, krevní cévy se sevřou a vyvolají bolest hlavy,“ píše server naturalon.com.

Pokud se domníváte, že příčinou vaší bolesti hlavy mohou být právě potíže se zuby, neváhejte s návštěvou zubního lékaře. 

, pro iDNES.cz