Ona

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Srdeční selhání zabíjí víc lidí než rakovina

  • 24
Lidé si ho většinou pletou s infarktem a o jeho příznacích mají zoufale malé povědomí. Srdeční selhání přitom lékaři v Česku každoročně zjistí u 40 tisíc lidí. Polovina z nich zemře do pěti let od stanovení diagnózy. Horší prognózu má už jenom karcinom plic.

Myslela si, že únava a obtížnější dýchání prostě patří k jejímu věku. A že za to může i fakt, že trochu přibrala. „Říkala jsem si, že se s tím musím srovnat. Ani ve snu mě nenapadlo, že bych mohla mít problémy se srdcem,“ líčí paní Blanka z Čáslavi, jaké nevinné obtíže předcházely šokující diagnóze srdečního selhání.

Uběhlo několik měsíců a uvědomila si, že se vše zhoršuje. Obtížně se jí dýchalo i v momentě, kdy nic nedělala. Přibyly ještě oteklé kotníky a obrovská únava a slabost.

„Pak mi doktor vysvětlil, že mé srdce funguje jen na 34 procent a může kdykoliv selhat úplně. To ve 45 letech slyšet nechcete. Zvlášť když máte rodinu a čtyři vnoučata,“ vzpomíná.

„Dušnost, únava, nevýkonnost, svalová slabost, otoky končetin, nechuť k jídlu či rychlé přibývání na váze jsou příznaky, které si lidé s onemocněním srdce nespojují, a mohou tak potíže přehlížet,“ konstatuje kardiolog Jan Bělohlávek.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích.

„Přitom pacientů s chronickým srdečním selháním neustále přibývá. Často se k lékaři dostanou až s první hospitalizací,“ dodává.

Důležité je zvolnit

Lidé s diagnózou srdečního selhání především nesmí své srdce přetěžovat, a to ani při zcela banálních aktivitách. „Je těžké českým ženám vysvětlit, že když se nějaký ten den neuklidí nebo neuvaří, vůbec nic se nestane,“ krčí rameny lékař. S těmito omezeními se denně potýká i paní Blanka.

„Hodně věcí v mém životě se změnilo. O tom, že uklidím byt, jak se říká, ‚na jeden zápřah‘, si můžu nechat jen zdát, zahrádka šla také stranou. Někdy mi nestačí síly ani na to, abych uvařila oběd rodině,“ říká.

Varovné signály

■ Nestačíte s dechem.

■ Objevují se vám otoky, které na nic nesvedete.

■ Zachvacuje vás nevysvětlitelná únava a slabost.

■ Nadměrně vám buší srdce i bez fyzické zátěže.

■ Nabíráte na váze i přes ztrátu chuti k jídlu.

Srdeční selhání není infarkt

Příběh paní Blanky nicméně patří k těm pozitivnějším. Díky nasazené léčbě a přísným pravidlům, která musí dodržovat, totiž může dál vést kvalitní život. Mnoho jiných ale takové štěstí nemělo.

Zdánlivě neškodné a nenápadné příznaky se nevyplácí brát na lehkou váhu. Srdeční selhání totiž ročně usmrtí více lidí než rakovina.

Téměř polovina lidí si podle průzkumu agentury STEM/MARK plete srdeční selhání s infarktem a jako hlavní příznak naprosto mylně uvádějí bolest na hrudi. Toto onemocnění je zkrátka velká neznámá.

Přitom se rozvine u každého pátého Čecha nad 40 let. U nás jím trpí na 200 tisíc lidí a je nejčastějším důvodem hospitalizace u pacientů nad 65 let.

23. ledna 2016