Tvářenka vás rozzáří a dodá vám zdravý vzhled. Potřebujete ale správný odstín a...

Tvářenka vás rozzáří a dodá vám zdravý vzhled. Potřebujete ale správný odstín a dobrou techniku. | foto: Profimedia.cz

Tváře jako malované. Jak zvládnout tvářenku a nebýt za Marfušku

  • 8
Jestli lidová moudrost varuje před ohněm, který je prý dobrý sluha, ale špatný pán, ve světě líčidel to samé platí o tvářence. Když ji umíte používat, vykouzlí vám svěží vzhled a zvýrazní kontury obličeje. Když ne, promění vás v dvojče Marfuši. Zjistily jsme, jak si se zrádným produktem poradit.

Odstín tvářenky by měl být podobný tomu, když vám tváře samy přirozeně zčervenají. Když je venku mrazivo, je nejjednodušší se po návratu z venku podívat do zrcadla. Jestli nemáte chuť na procházku nebo je zrovna teplo, tváře si jednoduše zlehka proštípejte.

Lze se také řídit tónem pleti – u velmi světlé volte světlejší zabarvení tvářenek, např. odstíny růžové růže, zrzky by se měly zaměřit na meruňkovou či pískovou. Střednímu odstínu pleti sluší broskvový či korálový nádech a snědé ženy si mohou troufnout na oranžovou, vínovou nebo používat bronzery.

Harmonie versus kontrast

Podle vizážistky Barbory Nevické z pražské školy make-upu Surface nikdy neuděláte chybu s meruňkovou či lososovou barvou. "Jsou neutrální, takže sluší všem bez ohledu na barvu pleti a věk,“ říká. "Pokud upřednosňujete harmonické líčení, volte odstín tvářenky k barvě očních stínů či rtěnky, například k fialovému stínu bude harmonická barva růžová.“

Barvu tvářenky si můžete vybrat ale i kontrastně k barvě vaší duhovky – teplé hnědé oči podtrhnete studeným odstínem tvářenky a naopak. "Pro zralejší dámy jsou vhodné jemnější rozjasňující tvářenky s konzistencí spíše krémovou než pudrovou,“ přidává tip vizážistka. 

Síla pigmentu

Do tvářenky se vyplatí zainvestovat a koupit si kvalitní s dobrým pigmentem, který se jen tak nesetře. I když vás vyjde dráž, díky tomu, že jí používáte malé množství, vydrží vám dlouho.

Co se týká konzistence, existuje několik typů. Klasikou jsou tvářenky pudrové, které se hodí pro každou pleť, jen u velmi suché hrozí, že ji budou vysušovat. Hodí se pro ni spíš krémová varianta, která se roztírá prsty či houbičkou. Existují i "zdravíčka" tekutá; přilnou k pleti a odolají setření. 

Přirozená jablíčka

Před nanesením tvářenky pleť sjednoťte tónovacím krémem či make-upem. Krémovou tvářenku nanášejte před pudrováním, pudrovou pak jako poslední tečku líčení. S malováním se začíná na nejvyšším bodě tzv. jablíček, která vystoupí, když se usmějete.

Pro precizní typy – tento bod většinou odpovídá bodu, kde se protne pomyslná vertikální přímka od vnějšího koutku oka a druhá horizontální vedoucí od špičky nosu. "Na jablíčcích tváří se přirozeně červenáme, takže tady je nalíčení nejpřirozenější a podpoříme tím vlastní tvar obličeje,“ vyvětluje Barbora Nevická.

Tip vizážistky

Tvářenku vždy nanášejte pozvolně v malém množství a rozetřete ji do ztracena, ať vám nevznikne nevzhledná dálnice na lícních kostech.

Majitelkám oválného obličeje tedy stačí v těchto místech zlehka štětcem vykroužit kolečka. Jestli je vaše tvář kulatá nebo čtvercová, je potřeba ji zúžit, proto tvářenku veďte v širším pruhu po lícní kosti směrem k horní linii ucha. 

A  jaké chyby nejčastěji s tvářenkou děláme? "Ženy si ji často nanášejí příliš blízko očí, a vytváří si tak nelichotivý nezdravý vzhled,“ upozorňuje Barbora Nevická. "Tvářenka by se nikdy neměla dostat do očnicového oblouku a pod linii rtů. V prvním případě nám vytváří nemocnou vizáž, v druhém případně nám spadne celá kontura obličeje a tvář vypadá unaveně.“

Tvářenka vypadá nejlépe na sjednocené pleti. Podívejte se, jak jí dosáhnout: