Ona
Klimatizaci nastavte na správnou teplotu, maximálně o pět stupňů Celsia méně než je venkovní teplota (ilustrační snímek)

Klimatizaci nastavte na správnou teplotu, maximálně o pět stupňů Celsia méně než je venkovní teplota (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Pozor na klimatizaci. Při špatném používání můžete ohrozit své zdraví

  • 12
Také z rozpálených ulic utíkáte do chladu klimatizované kanceláře? Ta vám nepochybně zpříjemňuje současné horké dny, ale zároveň se to s ní nesmí přehánět. Jinak vám může způsobit například letní virózy nebo angíny.

Klimatizace patří na seznam výdobytků moderní civilizace, které nám sice pomáhají přežít tropické letní dny, zároveň by se ale s nimi mělo zacházet přiměřeně.

"Při přehnané expozici klimatizovaného vzduchu hrozí zejména poškození ochranné bariéry sliznic," řekl iDNES.cz doktor Pavel Rutar z Interního oddělení Nemocnice Na Homolce. To pak může vést ke vzniku nejrůznějších bakteriálních i virových onemocnění.

Syndrom nemocných budov

U některých citlivých osob ale klimatizace může způsobovat i zdánlivě zanedbatelné potíže.

Zásady správného používání klimatizace

- Teplotu nastavte o maximálně 5 stupňů Celsia méně, než je venku.

- Vyhýbejte se přímému proudu klimatizovaného vzduchu.

- Nezapomeňte na pravidelnou údržbu klimatizace.

- Klimatizovanou místnost pravidelně větrejte.

"Mohou se vyskytnout jedinci, kteří se v klimatizovaném prostředí necítí dobře, aniž by byli schopni vysvětlit důvod těchto pocitů. To je situace, která je stále předmětem výzkumů a souvisí s takzvaným Syndromem nemocných budov," píše na svých webových stránkách Ministerstvo zdravotnictví.

Lidé pak v klimatizovaném prostředí pociťují i řadu nespecifikovaných zdravotních problémů, jako je bolest hlavy, pálení očí nebo únava, které odezní po opuštění klimatizovaného prostoru.

"Procento takto citlivých jedinců je ale velmi malé a vše souvisí s řadou dalších faktorů i z oblasti sociální a psychosociální," konstatuje ministerstvo. Občas se objevuje i takzvaný syndrom suchých očí.

"S touto poruchou se potýkají lidé pracující v moderních klimatizovaných budovách. Potíž je zejména v tom, že v takových prostorách většinou lidé tráví dlouhé hodiny sledováním obrazovky počítačů. Problémy pak způsobuje nejen suchý vzduch, ale zejména snížená frekvence mrkání," uvedla doktorka Eva Jerhotová z Oční kliniky DuoVize.

Rady, jak přežít vedro:

- Omezit pobyt na slunci na nezbytně nutnou dobu.

- Při delším pobytu používat opalovací krémy s vysokým UV faktorem, pokrývku hlavy a sluneční brýle.

- Denně vypít asi 3 litry tekutin, ideálně nesycené vody a minerálky. Nápoje s kofeinem či sladké džusy nejsou vhodné.

- Zvláště opatrní by měli být děti, senioři, kardiaci a diabetici.

"Při zvýšeném soustředění během čtení a práce na počítači totiž mnohem méně pohybujeme očními víčky. A tím dochází k většímu odpařování slzného filmu z povrchu otevřeného oka a k špatnému zvlhčování jeho povrchu, což může vést až k nepříjemným pocitům," dodala.

Rozdíl maximálně 5 stupňů

Jak se takovým chorobám a dalším potížím z klimatizace vyhnout? Asi tím nejzásadnějším pravidlem je vyvarovat se prudkým skokovým změnám teplot a zároveň se vyhýbat přímému proudu klimatizovaného vzduchu. Právě přímá expozice klimatizovaného vzduchu usnadňuje vysušení sliznic, které představují významnou přirozenou bariéru možné infekce.

"Teplotní rozdíl klimatizovaného prostoru by neměl být větší než pět stupňů Celsia," řekla iDNES.cz doktorka Milena Mrnková z Centra individuální péče Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Připomněla, že tato pravidla by neměla platit jen třeba pro kanceláře, ale třeba také pro klimatizovaná auta. "Podstatná je i pravidelná údržba užívané klimatizace," dodala doktorka Mrnková.

Zapomínat bychom neměli také na to, že je důležité klimatizované prostory pravidelně větrat. 

Klimatizace není příliš vhodná pro děti, seniory nebo například pro pacienty s chronickými vleklými onemocněními horních cest dýchacích, protože by se u nich mohl jejich zdravotní stav zhoršit.

"Nicméně při rozvážném užívání klimatizace bych je ani jim zcela nezakazoval," dodal Pavel Rutar z Nemocnice Na Homolce.