Jak porazit zhoubnou nemoc?

  • 8
Slova "máte rakovinu" už dávno neznamenají konečnou stanici. Naopak, člověk se ocitá na začátku boje. Aby byla šance na vítězství vysoká, musí začít s protiútokem co nejdříve. UVNITŘ: DESATERO PREVENCE RAKOVINY.

Druhy rakoviny, komu hrozí a jak se chránit - čtěte ZDE

Mě se to netýká, říká většina lidí při vyslovení slova rakovina. Jenže skutečnost je jiná. 

Nádorem onemocní každý třetí Čech, každý čtvrtý na něj zemře.

Jinými slovy: když člověk započítá i své blízké, má takřka stoprocentní smutnou jistotu, že mu do života zasáhne rakovina. Ročně jí v zemi podlehne téměř třicet tisíc lidí.

Šance je větší
Nejvíce lidí sice podléhá nemocem srdce a cév, rakovina je však největší zloděj času. Američtí onkologové spočítali, že v průměru každému ukradne patnáct let. V mezinárodním srovnání na tom Češi nejsou dobře.

"Ze všech mužů Evropy právě čeští muži mají největší pravděpodobnost vzniku rakoviny tlustého střeva. U rakoviny ledvin zaujímá země první místo u mužů i u žen," vybírá z neradostné statistiky předseda České onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček.

Naštěstí stoupá pravděpodobnost, že se onkologické onemocnění podaří vyléčit. Rakoviny je sice více, ale umírá na ni stejně lidí jako dřív.

Vzestup počtu nemocných je do značné míry přirozený. Výskyt nádorů totiž stoupá s věkem. A v Česku se za posledních patnáct let prodloužila průměrná délka života zhruba o čtyři roky, což je více než v ostatních zemích Evropy. Stejně tak se zlepšuje diagnostika.

Avšak vinu na počtu nádorů má jistě i nezdravý životní styl, rozhodně více než životní prostředí. Mezi kuřáky je rakovina plic sedmnáctkrát častější než mezi nekuřáky. O vlivu složení jídelníčku na vznik nádorových onemocnění se diskutuje.

Dříve všichni umírali, dnes žijí
Opatrný optimismus je nicméně na místě. Onkologové mohou pacientům nabídnout více než jen vlídné doprovázení. Příkladem onemocnění, kde jsou na tom pacienti výrazně lépe, je rakovina varlat.

"Ještě před dvaceti třiceti lety byl osud lidí s touto diagnózou zpečetěn. Umírali všichni. Dnes, pokud je onemocnění odhaleno včas, všichni přežívají," říká urolog Jaroslav Novák.

Podmínka "pokud je onemocnění odhaleno včas" je přitom klíčová. Když pacient přijde pozdě, nepomůže mu ani nejlepší chirurg, ani nejmodernější léky.

Aby se vám vyhnula rakovina
Některé nádory se dědí, ale větší roli při rozvoji zhoubné nemoci hraje životní styl. Záleží na jídle, pití, kouření i na tom, zda člověk chodí na preventivní prohlídky.

Proč se to stalo? Co jsem udělal špatně? ptají se lidé, kteří se potýkají s rakovinou. Lékař jim většinou nemůže dát konkrétní odpověď. Výjimkou jsou případy, kdy se v rodině rakovina dědí. Ale to se týká pouhých deseti až patnácti procent nádorů - hlavně rakoviny prsu, vaječníků a tlustého střeva.

DIAGNÓZA - speciální přílohu o rakovině tlustého střeva a konečníku najdete ZDE 

A co ostatní, jak mají žít, aby se jim nádory vyhnuly? Jediná univerzálně platné rada zní: nekuřte. Nelze však říci, že by rakovinu jednoznačně způsobovaly třeba nějaké potraviny. Nicméně, existují studie naznačující souvislost mezi zvýšenou konzumací uzenin a výskytem zhoubných nádorů.

Žádná protirakovinná dieta neexistuje. Stačí se držet zásad zdravé výživy. "V poslední době se přehodnocuje i důležitost vlákniny v prevenci rakoviny tlustého střeva. Zdá se, že vláknina nemá tak velký význam," říká onkolog Jiří Vorlíček.

Rakovina není ani nakažlivá - výjimkou je nádor děložního čípku. Jeho vznik úzce souvisí s virovou infekcí, která se přenáší sexuálním stykem. Ochránit se před nádorovým onemocněním nelze. Něco však možné je - bedlivě se hlídat a nepodceňovat preventivní prohlídky.

Chcete se vyhnout rakovině?

Prevencí zhoubné nemoci se zabývá i Evropský kodex proti rakovině, jehož vznik iniciovaly země Evropské unie. Kodex vychází z toho, že celkový zdravotní stav lze zlepšit a mnohým úmrtím na rakovinu lze zabránit, když si lidé osvojí zdravější životní styl.

Nekuřte!
Pokud kouříte, přestaňte. Pokud nemůžete přestat, nekuřte v přítomnosti dětí.

Vyvarujte se obezity.
I zhubnutí o pouhých několik kilo snižuje riziko zdravotních potíží.

Denně se hýbejte.
Studie naznačují souvislost mezi nedostatkem pohybu a zvýšeným rizikem rakoviny.

Jezte denně více různých druhů ovoce a zeleniny.
Alespoň v pěti porcích. Omezte příjem potravin obsahujících živočišné tuky.

Pijte s mírou.
Jestliže pijete alkohol, ať již pivo, víno nebo koncentráty, omezte konzumaci na dva nápoje denně, jste-li muž, a na jeden, jste-li žena.

Nevystavujte se nadměrnému slunečnímu záření.
Zvlášť důležité je chránit děti a mladistvé. Ti, kdo mají sklon se rychle spálit, se musí chránit celý život.

Dodržujte pravidla ochrany před známými rakovinotvornými látkami.
Dodržujte všechny zdravotní a bezpečnostní předpisy při styku s látkami, které mohou způsobit rakovinu.

Choďte k lékaři.
Choďte na preventivní vyšetření, která zvyšují pravděpodobnost včasného odhalení nemoci. Ženy od 25 let by se měly zapojit do screeningu děložního hrdla. Ženy od 45 let výše by měly chodit pravidelně na mamografii. Ženy a muži od padesáti let by měli absolvovat test na skryté krvácení do stolice.

Nechte se očkovat.
Důležité je i očkování proti infekci způsobené virem hepatitidy B, protože tato chronická nemoc může skončit rakovinou jater.

Zdroj: Liga proti rakovině, text je redakčně upraven a krácen.

Rajče, zelenina, zdravá výživa - ilustrační foto.