Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

I jedno spálení zvyšuje riziko rakoviny kůže. Jak ji správně ošetřit?

  • 11
Asi každému se stalo, že se v létě spálil. Někdy totiž stačí málo a silné sluneční paprsky napáchají na pokožce pořádnou škodu. Kůže si navíc každé spálení pamatuje a pokud o ni správně nepečujete, může se u vás časem projevit rakovina kůže. Co dělat, když se spálíme?

Nejdůležitější je především prevence. To znamená znát svůj fototyp, nepobývat na slunci v poledních hodinách a pravidelně se mazat krémem s dostatečně vysokým ochranným faktorem. Přestože tyto informace většina lidí zná, patří spáleniny od slunce mezi jedny z nejčastějších.

Sluneční spálenina je zánětlivá reakce povrchových vrstev kůže. Za spálenou kůži od slunce může UV záření, na které pokožka přirozeně reaguje. Kůže začne při styku se slunečními paprsky produkovat ve zvýšené míře melanin, který stojí za bronzovou barvou. Ovšem pleť má v tvorbě melaninu své hranice a jakmile je přesáhne, začne se pálit.

Chladit a mazat

„Po každém slunění a zejména po každém spálení je třeba pokožku zklidnit specializovaným prostředkem s obsahem panthenolu,“ uvádí lékařka Helena Reisingerová, korektivní dermatoložka kliniky estetické medicíny Mediestetik. Doporučuje také ochranné krémy a přípravky po slunění nakupovat raději v lékárnách než drogeriích.

Jak se správně namazat

  • Krém musíte nanést v dostatečné vrstvě, jinak nefunguje. 
  • První vrstvu naneste na kůži půl hodiny předtím, než vyrazíte na slunce, aby vaše pokožka získala rovnoměrně chráněný základ. 
  • Posléze opakujte nátěr každé dvě hodiny nebo po koupání, případně když se hodně potíte.

Spálenou pokožku je nejprve třeba pořádně ochladit. Můžete přikládat kus látky namočený ve studené vodě nebo černém čaji. Mnoho lidí také natírá postižená místa jogurtem, který vytahuje horkost. V lékárně je možné zakoupit léčivé krémy nebo masti. Spáleniny jsou však velmi citlivé na dotek, a proto je lepší před nanesením krému kůži pořádně zchladit nebo použít pěnu.

„Popáleniny mohou být různé intenzity. Výše uvedené léčebné metody je možné použít pouze u velmi mírných slunečních spálenin. Neodborník těžko rozpozná, jak závažná spálenina může být, proto je lepší se babským receptům vyhnout a jakmile postižený dostane horečku, případně se na místě vytvoří puchýře, které mohou mokvat, je potřeba navštívit lékaře,“ radí Reisingerová.

Spálení kůže může způsobit rakovinu

Mírné spáleniny mohou být zrádné, protože se na začátku jeví jako relativně neškodné. Není však radno je podceňovat, protože příznaky se mohou objevovat postupně a dosáhnout maxima až během 24 hodin. I když se spálenina dobře zahojí, kůže se sloupne a pod ní se vytvoří zdravá vrstva, nesmíme zapomínat, že i tak jsme ji zatížili. To se může o několik let později projevit v podobě rakoviny kůže.

„Je pravda, že každé spálení pokožky, a to zvlášť v dětském věku, zvyšuje riziko vzniku melanomu“ varuje dermatoložka Reisingerová.

Test: chráníte se dostatečně před sluncem

Samozřejmostí je se slunečním paprskům po několik následujících dní vyhýbat, zdržovat se ve stínu a postižená místa zakrývat prodyšným oděvem.

Nezapomeňte na hydrataci

Kůže je po létě vysušená od slunce, chloru z bazénů, soli v moři. Do tří minut po každé koupeli nebo sprše je proto dobré vetřít hydratační mléko s vitaminy. Buňky jsou totiž díky vodě připravené přijmout více živin.

Tím, že pokožku hydratujeme a zjemníme přípravky po opalování, zmírníme loupání vrchní kůže a zajistíme si tak dlouhodobější a rovnoměrné opálení.

„Nejúčinnější metodou hydratování a vyživení pokožky nejen po opalování je hloubková hydratace formou mezoterapie, kdy se výživné látky dostávají do hlubších vrstev kůže a tu pak hydratují zevnitř. Tak výrazných výsledků nedosáhnete žádným krémem. Zároveň metoda zlepšuje strukturu pleti, která vypadá po ošetření svěžejší a mladší. Zákrok stojí zhruba 1500 korun,“ dodala lékařka Helena Reisingerová.