Jak omezit cukr a mouku v jídelníčku. Vyzkoušejte zdravější varianty

Cukr a bílá mouka zdraví nijak zásadně neškodí, pokud si je nedopřáváte v nadbytečné míře a denně. V takovém případě mohou způsobit nejenom zdravotní problémy, ale také vznik nadváhy či obezity. Poradíme, čím je nahradit.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nadváha a obezita jsou dnes celosvětovým problémem, jen v České republice jimi trpí více než 60 procent dospělých.

„Jednou z hlavních příčin, proč naše populace tloustne, je příjem nadměrného množství bílé mouky a rafinovaného cukru spolu s vysokým příjmem tuků ve stravě a nedostatečnou fyzickou aktivitou,“ říká Petra Archmann, lékárnice a vedoucí poradny pro snižování hmotnosti Polikliniky AGEL v Plzni.

Proč právě bílá mouka?

Vyrábí se rozemletím pšeničných zrn zbavených svrchního obalu a klíčku, čímž přichází o většinu důležitých složek, jako je vláknina, vitaminy (B, E a betakaroten) a minerály (fosfor či draslík).

Jaké další mouky vyzkoušet?

Čiroková mouka – má výborné pečicí vlastnosti, je ideální surovinou pro přípravu bezlepkového pečiva. Je bohatým zdrojem bílkovin a vlákniny.

Rýžová mouka – lehce stravitelná potravina, nejvíce se používá na zahušťování.

Pohanková mouka – velmi vhodná na přípravu slaného pečiva, placek, sladkých moučníků a sušenek.

Konopná mouka – je vyrobena semletím výlisků lisovaných konopných semínek z vybraných odrůd konopí, které neobsahuje THC. Je přirozeně bezlepková, má vysoký obsah bílkovin a vlákniny a nízký obsah sacharidů.

Čočková mouka – používá se na zahušťování pokrmů, polévek a přípravu kaší. Má vysoký obsah bílkovin.

Kaštanová mouka – vzniká díky mletí sušených jedlých kaštanů, které jsou bohaté na vitaminy C, B1 a B6, na draslík, vápník, hořčík, fosfor a další důležité látky. Kaštanová mouka je přirozeně bezlepková. Jejím přidáním do pečení docílíte sladké příjemné chuti a ořechové vůně.

„Pšenice je důležitým zdrojem energie díky obsahu polysacharidů, tedy škrobu, dále obsahuje v menším množství bílkoviny (lepek) a v minimálním množství jsou zastoupeny i tuky. Právě zbavením vlákniny se pro nás stává bílá mouka hůře stravitelnou a v nadměrném množství v přijímané stravě nám může způsobovat trávicí potíže. Navíc tím, že je bílá mouka zbavena pro náš organismus cenných látek, poskytuje z hlediska výživy jen krátkodobé zasycení. Nejzávažnější projev intolerance bílé mouky, zejména její součásti lepku, představuje onemocnění celiakií,“ vysvětluje Petra Archmann.

Pokud netrpíte alergií na lepek, nemusíte se bílé mouce zcela vyhýbat, ale rozhodně byste ji měli ve svém jídelníčku omezit a nahradit vhodnými alternativami.

Výměna není složitá

„Zdraví prospěšná celozrnná mouka má zachovaný obsah vlákniny, vitaminů a minerálů, stopových prvků a enzymů a navozuje delší pocit nasycení v porovnání s bílou moukou,“ říká výživová poradkyně Petra Archmann, podle které je vhodná i špaldová mouka, která se získává z nešlechtěného druhu pšenice, s vyšším podílem minerálních látek jako hořčík, vápník, draslík, fosfor nebo zinek, vitaminů skupiny B a bílkovin. Špaldě se proto připisují pozitivní účinky na imunitní systém a je lépe stravitelná. Ze špaldové mouky můžete vařit a péct podobně jako z mouky pšeničné.

Jen mějte na paměti, že hladká špaldová mouka je o něco hustší, takže například těsto na pečivo méně nakyne a celozrnná špalda, stejně jako ostatní celozrnné mouky, kyne jen minimálně. Proto je vhodné v receptech na kynuté pečivo obě mouky namíchat, případně přidat více prášku do pečiva, jedlé sody či droždí. Odbornice z poradny pro snižování hmotnosti také doporučuje kukuřičnou mouku.

Kukuřice totiž neobsahuje lepek, protein, který se nachází v jiných obilninách a který způsobuje u mnoha dětí nesnášenlivost. Kukuřice je po pšenici a rýži nejpěstovanější obilninou na světě. Používá se na výrobu chleba, tortill i na obalování.

Omezte bílý cukr

„Rafinovaný cukr má vysoký obsah energie, ale jen minimální výživovou hodnotu a neobsahuje téměř žádné další látky, vitaminy ani minerály,“ vysvětluje lékárnice a výživová poradkyně.

Co vyzkoušet místo rafinovaného cukru

Kokosový cukr – pochází z nektaru květů kokosových palem a obsahuje antioxidanty, aminokyseliny, vitaminy i minerální látky. Nebývá rafinovaný, je tmavý, karamelové chuti a složením sacharidů se podobá stolnímu cukru.

Med – obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek – vitaminy, minerály, antioxidanty, enzymy i látky s antibakteriálními účinky.

Stévie sladká – je třistakrát sladší než cukr při nulovém obsahu kalorií. Obsahuje vitaminy A a C a dále například vápník, draslík a železo.

Kukuřičný sirup – má neutrální chuť; sladí méně než například sirup agávový, ale více než rýžový. Použití je univerzální, hodí se všude tam, kam potřebujete dodat sladkou chuť.

Nerafinovaný přírodní třtinový cukr – vyrábí se z třtinové šťávy, která se suší a následně krystalizuje na cukr. Neprochází procesem rafinace, proto neztrácí důležité látky, jako jsou vápník, hořčík, fosfor, železo, draslík a zinek, enzymy a vitaminy.

Nadměrná konzumace rafinovaného cukru tělo zatěžuje a má pak vliv na řadu nejrůznějších zdravotních problémů. Po čase můžete pozorovat například únavu, bolesti hlavy, deprese, podrážděnost, poruchy zažívání nebo častější výskyt kvasinkových onemocnění, protože bílý cukr se v těle stává živnou půdou pro různé mikroorganismy, kvasinky a jedovaté látky. Organismus také okrádá o vápník, narušuje imunitu, přispívá k obezitě, způsobuje hemoroidy a zácpu a může mít nepříznivý vliv na onemocnění srdce a cév.

Sladit se dá zdravěji

Jednou z možných alternativ bílého cukru je melasa. Tato sladká sirupovitá látka tmavě hnědé až černé barvy neobsahuje takřka žádný cukr, který je z ní odstraněn, tím pádem má i mnohem méně kalorií.

„Melasa není tak známým vedlejším produktem výroby třtinového cukru. Obsahuje vápník, železo, sodík, zinek, fosfor, hořčík, draslík a další minerální látky a pochopitelně i vitaminy, například A, C, D a většinu ze skupiny B,“ doplňuje výživová poradkyně Petra Archmann, která doporučuje i různé sirupy, jako například javorový.

„Přestože se jedná o vhodnější varianty klasického cukru, je nutné konzumaci těchto potravin kontrolovat a nepřijímat jich ve stravě velké množství. Nejlepším řešením je omezit přidané cukry ve stravě a konzumovat převážně přirozeně se vyskytující sacharidy v ovoci a zelenině, bohaté na zdraví prospěšné látky a vlákninu,“ uzavírá odbornice.

Článek vyšel v květnovém vydání časopisu Zdraví.

Na cukru byl závislý i Zdeněk Pohlreich. Zhubnul, protože si více hlídal příjem cukrů, bílého pečiva a těstovin:

22. září 2016

Autor:
  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Trend pickuperství je fenomén i byznys. Ženy se však mohou cítit jako kořist

11. dubna 2024

Nedávno mě na zastávce oslovil muž. Se sebevědomým úsměvem se zeptal, jestli bych s ním nezašla na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nekupujte zajíce v pytli. Sedm signálů, že vám to bude klapat v sexu

17. dubna 2024

Na začátku každého vztahu býváme opatrní, zvláště pak v dospělém věku. Nechceme se zase spálit....

Vyrostla v Jižní Africe, zažila i vězení. Po letech česká zpěvačka zvolila Prahu

14. dubna 2024

Premium Jazzová zpěvačka Barbora Tellinger prožila 51 let v Jihoafrické republice, kam jako malá emigrovala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena trpí obrovskými bolestmi zad kvůli ňadrům, implantátů se však nevzdá

15. dubna 2024  7:47

Influencerka Paige Woolenová má ňadra velikosti osm a je na ně náležitě pyšná. Bohužel jí však...

Žena si dopřála obří poprsí, teď musí nosit tři podprsenky

18. dubna 2024  8:01

Modelka Katy Ann dala za svá obří silikonová ňadra v přepočtu téměř sedm set tisíc korun. Jsou tak...

Život s výživou na zádech. Lukáš trpí chronickou střevní pseudoobstrukcí

18. dubna 2024

Svou výživu si nosí v batohu na zádech. Ten místo obvyklých svačin skrývá speciální výživu, která...

Od žen chodím odpočívat do mužského světa, říká scenáristka Sodomová

18. dubna 2024

Premium Scenáristka a producentka Daniela Sodomová stojí za projektem letní divadelní scény Musea Kampa....

Tradiční manželka se vrací. Trend TikToku velebí ženy u plotny a dětí

18. dubna 2024

Její jedinou prací je starat se o domácnost, děti a manžela, zakládá si na svém vzhledu a její...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...