Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Otoky a kruhy pod očima: pomůžou oční krémy s peptidy i výplně

  • 0
Únava, nevyspání, stres, nedostatečný pitný režim, špatná péče o pleť. Na tváři a zejména v oblasti kolem očí, kde je pleť až třikrát tenčí než na jiných místech na těle, se dřív nebo později projeví každý z těchto negativních faktorů. Jak otokům a tmavým kruhům pod očima předcházet nebo je následně řešit?

V pleti kolem očí nejsou žádné mazové ani potní žlázy, proto tato oblast rychleji vysychá, je náchylná k dehydrataci a snadno se na ní projeví únava, vyčerpání, případně i nějaká nemoc. Tmavé kruhy pod očima, otoky a samozřejmě i přibývající vrásky kolem očí nám na kráse nepřidávají. Stejně jako je mnoho příčin, proč k jejich tvorbě vlastně dochází a většina z nich spolu vlastně úzce souvisí, existuje naštěstí i kombinace možností, jak problému zabránit, případně ho řešit.

Pozor na nedostatek spánku

Pozor na 3 hlavní chyby, kterými zvýrazníte kruhy pod očima!

První, co byste měli udělat, chcete-li unavenému pohledu a zašedlé i oteklé pleti kolem očí předcházet, je dbát na dostatečný a kvalitní spánek. Průměrně bychom měli za noc naspat okolo 7 až 8 hodin, ale ještě důležitější než délka spánku je podle odborníků jeho kvalita.

„Během noci se v pleti uvolňuje hormon melatonin stimulující vlastní regenerační procesy. Smůlou ovšem je, že ho lidské tělo s přibývajícím věkem vyrábí během spánku stále méně. Proto když se špatně vyspíte ve třiceti letech, bude to na vaší pleti druhý den mnohem více znát, než kdyby vám bylo například dvacet,“ vysvětluje vizážistka Lucie Koťanová.

Podle ní jde ruku v ruce s nevyspáním většinou i další problém, který se na pleti kolem očí nechvalně podepisuje, a tím je stres. „Při dlouhodobém stresu se totiž v pleti uvolňuje stresový hormon kortizol, který má negativní dopad zejména na tvorbu kolagenu a elastinu – látek tělu vlastních, zodpovědných za pružnost a vitalitu pleti,“ dodává Koťanová.

Hlídejte si pitný režim

Kromě nedostatku spánku a stresu si dejte pozor především na cigarety a alkohol. Podobně špatný vliv na pleť má ale i jídelníček zatížený přemírou soli a nedostatečný pitný režim. „V průběhu celého dne se snažte pít dostatek neperlivé vody, ovocné a zeleninové šťávy nebo zelený čaj, který je významným antioxidantem,“ míní korektivní dermatoložka značky Skinso Petra Trojanová.

Zároveň dodává, že pokud během dne pít zapomínáte, nesnažte se to dohánět přepíjením se na poslední chvíli. Obzvláště ne před spaním. „Tím byste si na nepříjemné ranní otoky kolem očí spíše zadělali.“ Podle ní vám od kruhů pod očima a otoků může pomoct také jídelníček bohatší na omega-3 mastné kyseliny, které najdete hlavně v rybím mase. „Omega-3 mastné kyseliny pomáhají buňkám pleti lépe regenerovat.“

Bez kosmetické péče to nepůjde

Na oteklou oblast očí se vám po ránu osvědčí i kostky ledu, vylouhovaný a vychlazený sáček černého čaje nebo i kávová lžička, kterou chvíli před přiložením na oči nachladíte v mrazáku. Kromě těchto sos tipů byste ale rozhodně měli pleť očního okolí každý den hýčkat příslušnou kosmetikou. Protože je kůže kolem očí velmi křehká, jemná a citlivá, pečujte o ni skutečně jen přípravky určenými pro tuto oblast.

K dostání jsou nejen oční krémy, ale i oční gely, séra, roll-ony apod. Produkt si vybírejte hlavně podle problému, který se vás týká. Pro unavené oči, které trápí tmavé kruhy a váčky pod očima, pak vybírejte zejména přípravky s proteiny, peptidy, aminokyselinami a vitaminy C a K.

Přípravky přizpůsobte i svému věku. „Okolo třiceti se vyplatí hlavně hydratace, tudíž doporučuji oční krémy obohacené například o koenzym Q10. Směrem ke čtyřicítce v pleti ubývá kolagenu a elastinu, proto je důležité myslet také na zpevnění a výživu pleti, s čímž si poradí přípravky s retinolem, s koncentrovaným vitaminem C a s kyselinou hyaluronovou. Od padesátky bych už vyhledávala oční krémy vyloženě s liftingovým efektem,“ vyjmenovává vizážistka kosmetiky Oriflame Petra Šestáková.

Oční péči do vyčištěné pleti jen jemně vklepávejte. Přípravek používejte především každý večer, aby mohla pleť během noci dostatečně regenerovat, ale nebojte se ten stejný krém na oči (nebo jiný krém na oči obohacený navíc o SPF) použít i ráno.

„Doporučila bych chvíli počkat a poté na stejnou oblast po ránu aplikovat ještě rozjasňovač spolu s make-upem použitým na zbytek tváře,“ říká Petra Šestáková a dodává, že na pleti pod očima by se jinak mohly vytvořit drobounké šupinky a výsledek líčení by nevypadal příliš dobře.“

Tmavé kruhy zaviní i prosvítající cévky

Někdy ale můžete dělat v péči o oční okolí vše správně a stejně se tmavých kruhů pod očima prostě nezbavíte. Čím to? Dost možná totiž nemáte problém s nevyspáním ani s neukázněnou životosprávou, jako spíše s množstvím cévek prosvítajících pod očima a skutečně s až příliš tenkou kůží i podkožím.

„Problém můžete okamžitě vyřešit kosmetickou kamufláží korektorem, nebo v případě tzv. prohlubní a rýh v očním okolí (nejčastěji v slzním korytě) aplikací výplně s kyselinou hyaluronovu právě do této oblasti. Cévky pod očima nebudou díky výplni tolik viditelné, pomyslné kruhy pod očima zmizí a vaše oči i celá tvář zapůsobí mnohem odpočatějším, svěžejším dojmem. Efekt výplně vydrží přibližně půl roku, poté se ale vyplatí aplikaci zopakovat,“ uvádí korektivní dermatoložka Katarína Třísková z MEDICOM Clinic, sítě klinik plastické chirurgie a estetické dermatologie, kde takové ošetření běžně provádějí.

V neposlední řadě však mohou přetrvávající tmavé kruhy pod očima nasvědčovat i nějakému chronickému onemocnění. „Mohou být projevem atopického ekzému nebo poukazovat na onemocnění jater,“ varuje Katarína Třísková.

Skalpel či laser

Pokud vás netrápí ani tak neustupující tmavé kruhy a občasné otoky očí, ale skutečně již výrazné váčky pod očima, jakákoli kosmetická péče o oblast kolem očí už bude na váš problém bohužel krátká. Nevzhledné váčky pod očima, které časem zhoršují vidění a způsobují nadměrné slzení očí nebo dokonce bolesti hlavy, lze však odstranit chirurgicky. Dolní víčka lze operovat klasickou chirurgickou metodou, tedy pomocí skalpelu, nebo i pomocí laseru.

„Dolní transkonjunktivální blepharoplastika se provádí v krátké, asi třiceti minutové, narkóze laserovým skalpelem spojivkou. Vše se obejde bez kožního řezu, šití a následné jemné jizvičky, což je obrovská výhoda této CO2 laserové techniky,“ uzavírá nakonec plastický chirurg Michal Puls, primář kliniky MEDICOM Clinic.

, pro iDNES.cz