Jak móda ničí lidské zdraví

  • 28
Určitě už jste někdy nechápavě kroutili hlavou, jak mohl být někdo tak bláhový a ničit si zdraví úzkými šněrovačkami a korzety s nebezpečnými kosticemi. Přitom, ač je dnešní móda daleko benevolentnější, přesto si mladí mohou ublížit tím, že jí budou slepě podléhat.

Trend posledních let je jasný. Kdo chce jít s dobou, zdobí si tělo tetováním a piercingem, obě pohlaví si mohou koupit bokové kalhoty ve všech možných odstínech.

Stále mladší dívky nosí ukrutně špičaté, úzké boty na vysokém podpatku. Lékaři však nad módou kroutí hlavou. Asi nejnebezpečnějším hitem je piercing a tetování.

Pokud dotyčný toužící po patřičné ozdobě narazí na neprofesionální salon, či dokonce tatéra amatéra, hrozí mu žloutenka, alergie, ale také smrtelně nebezpečná otrava krve. I dobře provedené ozdoby však nejsou bez rizik, například piercing v ústech ničí zuby.

Čím dříve, tím hůře
Oblečení a boty škodí méně, ale zase se riziko týká daleko většího počtu lidí. Nemálo českých žen by jistě zakroutilo hlavou nad japonskými gejšami, které si ničí nohy v malinkých botách, ale samy se k těm svým nechovají o mnoho lépe.

"Populární špičaté a úzké boty na podpatku nohu deformují, a pokud bude někdo tyhle boty nosit denně, zadělává si na problémy s nohama i zády," říká pražský ortoped Pavel Sehnalík. A čím dříve je dívky začnou nosit, tím dříve si nohy zničí.

Patnáctiletým dívkám se nohy ještě vyvíjejí, a proto jim hrozí, že jim je boty zničí o to více. Ideální je nízký podpatek, úplně placaté boty totiž také nejsou dobré - ty zase nestimulují nožní klenbu vůbec. "Lidská noha je uzpůsobená k tomu, aby chodila bosky v terénu," doplňuje Sehnalík.

Když táhne na záda
Nejde však jen o boty, ideální nejsou ani bokové kalhoty - jednak v nich táhne na záda a na ledviny, jednak mohou škodit nervům. Existuje totiž rovněž podezření, že mohou trvale poškodit nervové provazce bederních svalů, a způsobit tak bolest zad.

A co stále populární džíny? "Příliš upnuté džíny jsou každopádně nepohodlné," soudí ortoped Sehnalík. Navíc škodí kráse: tím, že neumožňují hýžďovým svalům pohyb, svaly při každodenním nošení džín de facto atrofují. V oblečení tak tyto partie vypadají pevné, ve skutečnosti je tomu naopak.

Moderní ozdoby - velké riziko
Láká vás mnoho měsíců hojení, riziko zánětů a alergie? Pak je pro vás piercing neboli zdobení kovovými kroužky to pravé.

Nechala jsem si udělat piercing v pupíku, ale podruhé bych do toho už nešla, celé se mi to hojilo rok. Stala se z toho vlastně hnisavá rána a tu bylo potřeba vyléčit, říká dvaatřicetiletá Klára z Prahy.

Kov je důležitý
Ozdoby často obsahují stopy niklu, který způsobuje alergické reakce. Měly by být pokud možno z chirurgické oceli, případně titanu či zlata. Piercing neboli propichování kůže je vlastně rána, a proto se dlouho hojí. Záleží přitom na místě, kam si ozdobu necháte umístit.

Gynekoložka Eva Mazánková-Outlá připomíná případ své klientky: "Měla na klitorisu podomácku udělaný piercing, jen nějaký kroužek ze železa, to nevypadalo dobře a mohlo jí to způsobit problémy." Podle ní však v případě, že si někdo nechá piercing udělat profesionálně, kovové ozdoby nemusí nijak vadit.

Jenže nedávný výzkum provedený v EU ukázal, že problémy s hojením a piercingem jako takovým měla polovina lidí. Časté byly záněty, bolestivé hojení, alergie, otoky, lidem také na kůži zůstávaly díry v místě, kde se jim piercing uvolnil.

"Piercing penisu může způsobit řadu komplikací. Může vést k závažné infekci, která by mohla v krajním případě přivodit i ztrátu penisu," varuje před laickým piercingem také androlog Karel Kočí. A vyjmenovává další rizika: poškození cévních struktur, jež může způsobit poruchu cirkulace krve se ztrátou erekce. V neposlední řadě hrozí riziko poškození nervových vláken, což by znamenalo zhoršení až výpadek citlivosti v postižené oblasti.

Jazyk - brána infekce
Samostatnou kapitolou je piercing v ústech. "Kovová kulička na jazyku poškozuje zubní sklovinu zubů, na které stále naráží," vysvětluje zubní lékařka Michaela Fiedorová z Prahy.

V narušené sklovině se snáze usazují bakterie, zuby jsou citlivější, ozdoby ničí také dásně. Lékaři ve světe evidují i případy lidí, jejich život byl právě kvůli piercingu ohrožen zánětem mozku, srdce nebo také celkovou otravou organismu. Častou komplikací je rovněž poničení chuťových buněk.

Ani ozdoby kolem očí nejsou bez rizika: jsou-li z levného kovu obsahujícího nikl nebo kobalt, mohou poškodit zrak. Kovové ozdoby mohou také poničit tvar ušního boltce.

Infekce z obrázků
Asi nejčastějším a rovněž nebezpečným dlouhodobým následkem je žloutenka typu B, která se může přenášet z nečistých tetovacích jehel nebo nástrojů používaných při piercingu. Hepatitida typu B může přejít do chronického stadia a nezvratně poškodit játra.

Žloutenka navíc není jediným rizikem. Před měsícem Česká obchodní inspekce upozornila na nebezpečí infekcí, které hrozí při používání některých tetovacích barev od firmy Tommy's Supplies. Mikrobiologické vyšetření Státního zdravotního ústavu totiž ukázalo, že barvy obsahují plísně, jejichž vpravení do kůže může způsobit onemocnění kůže. Šetření začalo poté, co v Brně skončil na kožní klinice pacient právě s uvedenými potížemi.