Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Rýma potřebuje vyléčit: zkuste inhalace i rýmovník

  • 18
Rýma patří mezi nejčastější onemocnění horních cest dýchacích a obvykle doprovází také různé další choroby, například nachlazení či chřipku. V dospělosti nás umí rýma potrápit přibližně dvakrát až čtyřikrát do roka, v dětství dokonce až dvanáctkrát za rok.

Jde o zánět nosní sliznice, který se projevuje hustým výtokem z nosu, pocitem plných a ucpaných dutin, případně kýcháním. Příčinou bývá nakažení kapénkovou infekcí, kdy se bacily usadí na sliznici, oslabí organismus a vytvoří zánět. U akutní infekční rinitidy dochází v první fázi k překrvení sliznice s pocitem suchosti a až bolestivého pálení v nose a nosohltanu.

Ve druhé fázi se objevuje mohutná sekrece, která je při současné bakteriální superinfekci hnisavá. Zánětlivé změny prakticky vždy v různé míře postihují i sliznici vedlejších nosních dutin. Neléčená rýma může přejít do chronické podoby, může být spouštěčem rozvoje astmatu či vážných potíží, jako je například nedoslýchavost nebo zhoršená artikulace.

První pomoc

Ke zmírnění otoku sliznic a uvolnění nosní dutiny si vezměte na pomoc nosní sprej či kapky a aplikujte je vždy do obou nosních dírek. Nezapomínejte ani na dostatečný pitný režim. Vedle čisté vody si denně udělejte alespoň jednu sklenici čerstvého džusu z pomeranče, citronu, mrkve a jablka, abyste doplnili i vitaminy, především vitamin C.

Vsaďte také na bylinné čaje, které primárně nebojují s rýmou, ale posilují organismus. Vybírejte ty s obsahem bezu černého, lípy, máty, heřmánku či tymiánu. Můžete si také připravit domácí zázvorový čaj s medem a citronem. Zázvor má protizánětlivé a antibakteriální účinky a při rýmě snižuje obsah hlenu.

Rýma je spojena s vysokou frekvencí smrkání, a nejen sliznice, ale i vstupní oblast nosu pak bývají podrážděné. Normální stav nosních dutin pomáhají obnovit různé balzámy nebo kapky z grepového oleje. Právě extrakt z grepu působí až proti osmi stovkám kmenů bakterií a virů, celkově posiluje organismus a je prevencí proti nachlazení a infekcím.

Pořiďte si zázračnou rostlinu

Rýmovník (Plectranthus amboinicus)

Rýmovník (Plectranthus amboinicus) je rostlinka, která vás okouzlí svou příjemnou vůní, v níž se mísí meduňka, máta a kafr. Je velice nenáročná, za dostatek světla a mírnou zálivku se vám odvděčí hned několikanásobně. Rýmovník působí například na dýchací cesty: stačí uštípnout list, zlomit ho a přičichávat, nejlépe před spaním, ale i během dne. Při nástupu rýmy můžete lístek nosit s sebou a přivonět k němu, kdykoli budete chtít. Další možností je také dát lístek do nádoby s vodou a postavit ji na noc na topení. Pěstitelé doporučují i čaj z jednoho lístku, který prý pomůže i při bolestech hlavy a nachlazení.

Přidejte mořskou sůl

Ozdravující síla roztoků přírodní mořské vody skutečně patří k nejlepším řešením při husté nevodnaté rýmě. Odborníci doporučují používat je ve vhodné kombinaci s nosními kapkami. Roztoky mořské vody šetrně omyjí nosní sliznici, odstraní sekret, a zajistí tak lepší kontakt léku s tkání, zároveň se díky nim předchází vzniku zánětu vedlejších nosních dutin a středouší, a také nepříjemnému vzniku bolestivých strupů v nose.

Použití těchto přípravků je velmi jednoduché a přináší rychlou úlevu. Navíc jsou vhodné i jako prevence.

Stará dobrá inhalace

Působení horké páry se solnými minerály v kombinaci s éterickými oleji či bylinami se využívalo snad od nepaměti. Velmi účinné jsou aromaterapeutické inhalace. Stačí dát do mísy s horkou vodou několik kapek éterického oleje. Na uvolnění ucpaných dutin se hodí tři kapky eukalyptu a tři kapky borovice lesní, na uvolnění ucpaného nosu přidejte do horké vody tři kapky myrty a tři kapky máty peprné. Pak se nakloňte nad mísu a zakryjte hlavu ručníkem. Zhluboka dýchejte patnáct minut, ale občas ručník zvedněte a nadechněte se čerstvého vzduchu, aby vám inhalace nebyla nepříjemná.

„Horká pára pročistí horní dýchací dutiny a uleví ucpanému nosu. Hrozí však opaření, hlavně u malých pacientů,“ upozorňuje dětská lékařka Katarína Šimovičová, podle níž je mnohem účinnější použít kompresorový inhalátor: „Takto zvolená inhalační léčba působí i v okrajových částech dolních dýchacích cest a proniká až do nejmenších plicních alveol, kam se žádný sirup či vodní pára nedostanou.“

Z babiččiných receptů

Při léčbě nachlazení a rýmy vsaďte na silný a poctivý vývar z masa, nejlépe kuřecího či slepičího, kostí, kořenové zeleniny, cibule, česneku, nového koření a pepře, který nechte táhnout alespoň čtyři hodiny! Vývar nesmí klokotat, jen mírně probublávat. Šálek horkého vývaru vás posílí a uvolní ucpaný nos.

K posteli si postavte talířek s rozkrojenou cibulí a rozmačkaným česnekem. Jejich uvolňující se silice mají dezinfekční a antibiotické účinky a pročišťují nos. Dalším pomocníkem je křen, který je nejlepší využít v počátcích rýmy. Stačí ho nastrouhat, smíchat s medem a třikrát denně si dát jednu čajovou lžičku nebo si ho nandat pořádnou dávku k párku.

Článek vyšel v lednovém vydání časopisu Zdraví.