Určitě nejjednodušší a nejsnáze dostupnou zbraní na rýmu jsou nosní spreje a kapky (ilustrační snímek)

Určitě nejjednodušší a nejsnáze dostupnou zbraní na rýmu jsou nosní spreje a kapky (ilustrační snímek)

Jak se zbavit rýmy? Zkuste bylinky i mořskou vodu

  • 17
Léčená rýma trvá sedm dní, neléčená týden. Kdo by to staré rčení neznal. Máme se tedy s rýmou smířit, nakoupit hory kapesníků a počkat, až přejde? Nebo na ni přece jen něco platí?

Rýma je odborně definována jako zánět nosní sliznice doprovázený snížením nosní průchodnosti, výtokem z nosu, kýcháním a svěděním. 

Dospělý člověk jí trpí průměrně čtyřikrát ročně, děti, hlavně ty malé s nedostatečně vyvinutou imunitou, sedmkrát i častěji. Nejčastější příčinou je virová infekce a může mít i celkové příznaky, jako jsou zvýšená teplota a zchvácenost.

Kapky a prášky, nebo postel a horký čaj?

Určitě nejjednodušší a nejsnáze dostupnou zbraní na rýmu jsou nosní spreje a kapky. Kapejte si do obou nosních dírek v záklonu hlavy vleže na zádech několikrát denně. Tím zmírníte otok sliznic a nos se uvolní. Jakmile začnete hnisavou rýmu vysmrkávat, postupně se uvolní i ústí vedlejších nosních dutin.

Dostatečně pijte, protože svlažené sliznice se lépe brání další infekci. Nic nezkazíte zvýšením příjmu vitaminu C, popřípadě i léky proti bolesti (paracetamol, ibuprofen). Ty totiž zároveň působí proti zánětu a zvýšené teplotě. Ucpaný nos lze také velmi dobře uvolnit inhalací. Do mísy s horkou vodou přidejte několik kapek z oleje z eukalyptu, hřebíčku nebo tymiánu. Skloňte se nad mísu a zakryjte hlavu šátkem nebo ručníkem, abyste zachytili stoupající páru. Vdechujte zhluboka nosem. 

Vraťme se ale ještě k nosním kapkám. Pod rouškou neškodných preparátů se totiž mnohdy skrývají nepřátelé. Pomohou sice proti rýmě, ale nesmíte je užívat dlouho – nosní sliznice si na ně zvykne a bez chemické stahující látky v nich obsažené pak sama nedokáže uspokojivě fungovat.

Nejlepší jsou tedy asi kapky s obsahem olejů z borovice, máty peprné, eukalyptu, tymiánu a azulenu (protizánětlivý výtažek z heřmánku zklidňující sliznice) v mandlovém oleji. Ten není návykový a navíc nevysušuje sliznice. Stále oblíbenější jsou, zejména při léčbě mladších dětí, nosní spreje z mořské vody.

Huhňáte, smrkáte a máte teplotu?

Na rýmu způsobenou viry často navazuje ještě navíc rýma bakteriální. Viry totiž oslabí sliznici v nose, která tak ztratí svou ochrannou funkci a neodolá nájezdu škodlivých bakterií. Výtok z nosu zhoustne, zežloutne či zezelená. 

Mohou vám i zaléhat uši, protože rýma ucpává Eustachovu trubici, která vyrovnává tlak ve středním uchu. A pokud navíc ještě huhňáte a bolí vás hlava, zejména v oblasti tváří a na čele, onemocnění se zjevně rozšířilo i na zánět vedlejších dutin. 

První pomoc je celkem jasná – opět jsou to nosní kapky. Může se však stát, že ani přes veškerou péči úleva nepřichází. Pak je namístě vydat se k otorinolaryngologovi. Ten vám samozřejmě v první řadě doporučí nemoc vyležet. Dost možná předepíše i antibiotika a samozřejmě nosní kapky. Pokud léčba nebude úspěšná, může vám doporučit i punkci čelistní dutiny. Rozhodně se jí nemusíte obávat – je sice nepříjemná, ale nikoli bolestivá.

Jak si usnadnit stonání

K nejlepším radám určitě patří spánek a dostatek tekutin. Spánek proto, že jeho léčivá moc je všeobecně známá a boj imunitního systému s nemocí organismus pořádně vyčerpává. A tekutiny potřebujete proto, že vás horečka dehydruje. Vhodné jsou především studené nápoje podávané po lžičkách či doušcích. K osvědčeným dobrým radám lze ještě přidat rady z přírodní lékárny.

Dobrým pomocníkem je med. Obsahuje natrávené cukry, vitaminy B a C, železo, hořčík, vápník, sodík, oxid křemičitý, mangan a draslík. Cukry v medu dodávají energii a zároveň uklidňují. Stimulují tvorbu serotoninu, který navozuje uvolnění a spánek. Med smíchaný s citronem nebo jablečným octem tvoří tišící sirup proti nachlazení a zvýšené teplotě. 

K pití je výborný hřebíčkový čaj. Kromě svého pozitivního účinku na zažívání také uvolňuje dýchací cesty, podporuje pocení a snížení teploty. Skvělá je i značně antiseptická cibule. A nemusíte se vůbec obávat, že by dětem v předškolním či mladším školním věku nechutnala. Stačí ji nasekat nadrobno, pokropit medem a nechat přes noc louhovat. A druhý den si každé dvě hodiny pochutnávat na čajové lžičce překvapivě chutné směsi.

Samozřejmě nesmíme zapomenout na meduňku – uvolňuje a osvěžuje celý organismus. Především pak ve formě horkého nálevu způsobuje pocení a snižuje horečku.

Článek vyšel v únorovém vydání časopisu Zdraví.