Ona
Kyseliny mají široké využití v kosmetických salonech i v přípravcích na doma.

Kyseliny mají široké využití v kosmetických salonech i v přípravcích na doma. | foto: Profimedia.cz

Kyseliny v kosmetice omlazují, hydratují, léčí akné. Najděte si tu svou

  • 0
Dávat si na pleť kyselinu? Na první dobrou to zní trochu děsivě, ale ve skutečnosti tak denně činí spousta z nás, aniž bychom si to uvědomovali. Některé z nich se totiž používají v kosmetice i v lékařství a mají vliv na konkrétní vlastnosti pleti. Expertky prozrazují, jak která kyselina funguje a pro koho se hodí.

Kyselina salicylová

„Bezbarvá organická kyselina má velký význam v dermatologii,“ říká spolumajitelka pražské BcD Clinic Yvonne Bergerová. „Používá se při ošetření mírně až středně závažných projevů akné, při odstraňování bradavic, proti lupům nebo při léčbě lupenky,“ dodává s tím, že kyselina salicylová začíná být účinná už při 1% koncentraci.

Často se přidává do peelingů nebo odličovacích gelů. „Má totiž exfoliační schopnosti, to znamená, že umí odstranit svrchní zrohovatělou vrstvu pokožky,“ vysvětluje Věra Komárová, ředitelka vývoje a strategie ve společnosti Dermacol. Navíc snižuje nadměrnou aktivitu mazových žláz (a uvolňuje tak ucpané póry), proto se hodí hlavně pro mladší a mastnější pleť.

Pěnivý čisticí gel, Dermalogica

Zklidňující roll-on, Garnier

Exfoliační maska, Estée Lauder

Čisticí maska, Oriflame,

AHA kyseliny

Alfa-hydroxylové nebo ovocné kyseliny skutečně najdeme v ovoci a zelenině, existují však i jejich syntetické varianty. Ve vyšší koncentraci (až 70 %) je dermatologové využívají při chemickém peelingu, vysvětluje Yvonne Bergerová. „Odstraňují odumřelé buňky z povrchu pleti, tím ji vypínají a stahují póry. Současně zmírňují i některé typy pigmentací v obličeji. Zbavují povrch pleti bakterií a kožního mazu, takže jsou vhodné při léčbě akné,“ vypočítává.

Čím vyšší je koncentrace, tím silnější je účinek – ale použití je zároveň tím riskantnější. Pokud si tedy kupujete přípravek na domácí použití, bude v něm maximálně okolo 12 % AHA kyselin. Dost možná půjde o krém proti vráskám. „Kyseliny v nich obsažené mají schopnost vázat vodu v hlubších vrstvách pleti, navíc podporují tvorbu kolagenu,“ uvádí Věra Komárová.

Rozjasňující peeling, La Prairie

Gelový peeling, Essenté

Enzymatický peeling, Ryor

Kyselina hyaluronová

Pleťové krémy v akci

Každý týden pro vás připravujeme akční zboží z kategorie kosmetika. Všechny aktuální letáky a nejlepší nabídky z nich vždy najdete na AkčníCeny.cz.

Asi jste o ní už slyšeli – v posledních letech jde o jednu z nejpoužívanějších kosmetických přísad. „Jde vlastně o řetězec polysacharidů, který se přirozeně vyskytuje v lidském těle. Třeba v kloubních chrupavkách,“ popisuje Věra Komárová. Dodává, že existuje ve více formách, které mají různé účinky: může fungovat jako ochranný film na povrchu pokožky i jako hluboce hydratující ingredience, která pomáhá zevnitř vyplňovat vrásky.

Hydratační vlastnosti jsou její hlavní devizou. „Dokáže na sebe navázat až tisícinásobek vody,“ vysvětluje Yvonne Bergerová. „Pomáhá tak udržovat optimální hydrataci pokožky, zlepšuje pružnost a pevnost pleti, ale také vyhlazuje drobné vrásky a předchází vzniku nových,“ vypočítává Yvonne Bergerová. „Používá se doma i v salonech ve formě krémů či sér, v estetické medicíně je na její bázi založená většina výplňových materiálů.“

Remodelační denní krém, Dermacol

Hydratační sérum, Eve Lom

Remodelační oční krém, Eucerin

Zpevňující sérum na tělo, Phyris

Kyselina ferulová

Organická kyselina, která se přirozeně vyskytuje v buňkách rostlin, je podle dermatoložky silným antioxidantem, má také dezinfekční, protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. „Reguluje mastnotu pokožky, omezuje tvorbu černých teček a spolu s vitaminem C se přidává do sér, která mají zpomalit stárnutí pleti,“ říká Bergerová. Podle Věry Komárové se osvědčila při prevenci poškození pokožky UV zářením, najdeme ji tedy i v opalovacích krémech.

Antioxidační maska, Éminence Organics

Krém zpomalující stárnutí pleti, Dr. Macrene

Kyselina lipoová

I tato mastná kyselina má silné antioxidační účinky. „Říká se jí také univerzální antioxidant. Zvětšuje zásobu kyslíku v buňkách, zlepšuje dýchání pokožky a prodlužuje biologické mládí pleti,“ vysvětluje Yvonne Bergerová. Naše tělo ji vytváří jen ve velmi malém množství, ale najdeme ji v některých potravinách, jako je špenát, játra nebo kvasnice, doplňuje Věra Komárová.

V kosmetice má využití jako látka se silnými regeneračními a vyživujícími vlastnostmi – krémy, které ji obsahují, pomáhají udržet pokožku vláčnou a odolnou proti různým klimatickým podmínkám (silný vítr, mráz, UV záření). Obecně se přípravky s kyselinou lipoovou hodí pro suchou a zralejší pleť.

Denní vyživující a ochranný krém, Colbert MD

Vyživující oční krém, Colbert MD