Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: video.iDNES.cz

Pít se musí umět. I v případě vody

  • 15
Zajistit, aby tělo mělo dostatek tekutin i v létě, není tak snadné, jak se může zdát. Pravidlo, že stačí vypít dva nebo tři litry a máte vystaráno, neplatí vždy. Na co si dát pozor?

Někdy nestačí ani pět litrů

Množství tekutin, které potřebujeme, je závislé nejen na našem věku a hmotnosti, ale i na konkrétním ročním období a fyzické aktivitě.

„Například tělo sportovce si v parnu žádá i pět litrů vody denně, naopak člověk se sedavým způsobem života nemusí za příhodných podmínek potřebovat ani dva litry. Zlaté pravidlo, kterým by se měl řídit každý dospělý v kterýkoli čas zní: minimálně 30 ml vody na 1 kg váhy denně,“ uvádí hlavní trenérka fitness centra pro ženy Contours Markéta Brožová.

Jak poznáte, že jste dehydratovaní?

- Dehydratace je provázena apatií, únavou a celkovou slabostí. Nemůžete se soustředit, bolí vás hlava a cítíte nevolnost. Při náhlé změně polohy může docházet k mdlobám kvůli poklesu krevního tlaku.

- Napoví vám i frekvence močení. Běžná je potřeba 5 až 7krát denně,větší či menší frekvence značí problém.

- Při dlouhodobějším nedostatku tekutin vaše pleť šedne, ztrácí pružnost.

Pomůžeme si i dostatkem ovoce, protože to tvoří až z 90 procent voda.

Děti se dehydratují rychleji

Děti ztrácejí přirozeným způsobem víc vody než dospělí, proto by ji měly i víc přijmout.

Školáci mohou v poměru ke své hmotnosti klidně vypít až o polovinu víc vody, než je běžná dávka pro dospělého, protože suchý vzduch ve školách zapříčiňuje, že tělo ztrácí větší množství vody už samotným dýcháním.

S minerálkami to nepřehánět

Pokud přijmete dva litry tekutin denně, alespoň polovina z této dávky by měla patřit obyčejné čisté vodě.

„Nepleťme si ale minerálky s obyčejnou vodou. S nimi by se to nemělo přehánět, denní maximum je půl litru,“ upozorňuje hlavní výživová specialistka Světa zdraví Monika Bartolomějová. Platí navíc také fakt, že čím více je nápoj uměle sycený, tím více naše tělo zatěžuje.

Ledový čaj je plný cukrů

Káva ani černý čaj příjem tekutin nenahrazuje, naopak tyto nápoje tělo odvodňují. Se zdravým čajem nemají mnoho společného většinou ani kupované ledové čaje. Jsou plné cukru, převážně fruktózy nebo umělých sladidel.

Když si pozorně pročtete složení, naleznete spoustu aromat, barviv a konzervantů. V ničem si nezadají se slazenými limonádami, ač se tváří jako zdravější varianta.

„Pokud toužíte po ledovém čaji, vyrobte si svůj vlastní, zelený, ovocný nebo bylinný, s citronem a bez doslazování,“ radí trenérka.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích.

Není džus jako džus

Všem typům nápojů s umělými sladidly a fruktózou se raději vyhněte. Stejně tak doslazovaným ovocným džusům, které poznáte už podle podezřele nízké ceny, ale pozor, najdete je i mezi dražšími.

„Jedinou výjimku tvoří nápoje slazené přírodním sladidlem stévií,“ říká Monika Bartolomějová.

Od 50 let zapomínáme pít

Už organismus padesátníků nedokáže přirozeně a účinně sledovat příjem tekutin a je třeba jej vědomě hlídat. Podobné je to u dětí. Pamatujte, že pokud už cítíte žízeň, vaše tělo je již mírně dehydratováno. Ideální je proto zautomatizovat si pití po celý den.

Zkuste se třeba ještě před snídaní nakopnout sklenicí teplé vody se šťávou z půlky citronu. Budete překvapeni, jak takový jednoduchý elixír na lačný žaludek může nahradit ranní kávu.