Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak být zdravá v každém věku

  1:00aktualizováno  1:00
Čím starší máte auto, tím víc se o ně musíte starat. To platí i pro naši tělesnou schránku. A stejně jako u aut platí, že čím lépe se staráte, tím déle slouží. Je dobré vědět, co a kdy nám nejvíc hrozí, jak tomu předcházet a kde hledat pomoc.

Šance na dobrou kondici ve vyšším věku rostou, pokud na ni myslíte už v mládí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Každý věk má pro ženy svá rizika. Třicítka je z pohledu lékaře a zdravotních pojišťoven obdobím, kdy je žena na vrcholu svých sil a nejméně zatěžuje zdravotnictví. Ve čtyřiceti začíná přituhovat, v dohledu je strašák zvaný klimakterium. Největší příval zdravotních nesnází přináší padesátka.

Lékaři nabízejí jednoduchou radu. "S přibývajícími léty si pro péči o svoje tělo musíte vyhradit více času. Hřbitovy jsou plné nepostradatelných lidí," říká ortopedka Jana Martínková.

Stáří se vás také zeptá, co jste dělaly v mládí. Šance na lepší kondici rostou, pokud si na ni políčíte už ve dvaceti – zdravým jídelníčkem, fyzickou aktivitou a životním stylem.

"S pohybem lze začít v každém věku, jen se to nesmí se zátěží přehnat. Lepší než levné fitko je kurz vedený cvičitelkou, která ví, co je menopauza," říká učitelka tai-či a studentka sportovní fakulty, herečka Zora Jandová.

Někdy se číslice 30, 40 a 50 dokonale promíchají. Mnohá žena propluje nástrahami nedotčena nebo se u ní potíže alespoň opozdí.

Zatímco jedna běhá po doktorech už na sklonku třicítky, druhá oslaví "rizikové" padesátiny ve formě. Jako třeba herečka Simona Stašová (52). Kdysi nevýrazná a oplácaná dáma změnila image a hlavně – podařilo se jí shodit přebytečné kilogramy.

Zdraví má rozhodně každá z nás z velké části ve svých rukou.

Báječných třicet

STRAŠÁCI:

BOLESTI ZAD
Páteř už začíná ztrácet někdejší pružnost a ohebnost. "Ženy, které se vracejí po mateřské dovolené znovu do práce a k dřívějším sportovním aktivitám, mnohdy zjistí, že jejich tělo už nefunguje jako dřív. Bolesti v zádech se objeví nejčastěji v bederní krajině," říká zkušený praktický lékař Ivo Dedek.

* Řešení
• Pokud lékaři vyloučí vážnější příčinu, většinou jde o snadno řešitelný problém, a to rehabilitací a cvičením.

NEUROTICKÉ PORUCHY
Může se přihlásit nespavost, bolesti hlavy, nervozita, podrážděnost, pocit vyčerpání, chronická únava. Potíže mívá na svědomí psychika – stres, únava, podrážděnost či přepracovanost.

Žena nastupuje po mateřské do práce, snaží se péči o děti a rodinu co nejlépe skloubit se zaměstnáním. Rodina mnohdy ještě řeší existenční nebo bytové problémy.

* Řešení
• Pracujte na zvýšení psychické kondice. Pokud na to máte, jeďte do lázní na wellness relaxační pobyt, kde vám pomohou odstranit problémy spojené s vysokou duševní zátěží a stresem.
• V případě vážnějších psychických potíží vyhledejte odborného lékaře. V této věkové kategorii žen se může poprvé projevit i psychické onemocnění
(schizofrenie, panická porucha...).

KŘEČOVÉ ŽÍLY
U některých žen se objeví už mezi třicítkou a čtyřicítkou, a to mnohdy po opakovaných těhotenstvích. Typickými příznaky chronické žilní nedostatečnosti jsou unavené a těžké nohy, které otékají, noční křeče, pocit mravenčení a napětí v nohách. K těmto potížím mívají ženy vrozené dispozice.

* Řešení
• Preventivně působí zdravý životní styl s vyváženou stravou, bohatou na vitaminy a vlákninu, s minimem živočišných tuků, a fyzická aktivita (chůze, plavání nebo cyklistika).
• Při potížích se svěřte do rukou lékaře. Bez léčby hrozí komplikace jako plicní embolie nebo bércové vředy. Na zmírnění bolesti někdy stačí stahovací punčochy, v těžších případech se křečové žily odstraní operativně.

Snesitelných čtyřicet

STRAŠÁCI:

VETCHOZRAKOST NEBOLI STÁRNUTÍ OKA
Postihuje ve 40 letech asi polovinu lidí a ve 45 letech už každého. Projevuje se postupným zhoršováním vidění na blízko a únavou očí. Nejčastěji potřebujeme nejprve skla s jednou a půl dioptrií na čtení, s věkem dioptrií přibývá.

* Řešení
• Zajděte k očnímu lékaři, který vám předepíše brýle.
• Pokud se chcete obejít bez brýlí, lze se podrobit laserové operaci, která přijde zhruba na 11 tisíc za každé oko.

RAKOVINA PRSU
Od 45. roku se začíná zvedat křivka onemocnění touto nejčastější formou ženské rakoviny. "Více ohroženy jsou ženy, které měly časný nástup měsíčků a pozdě s menstruací skončí. Záleží i na rodinné anamnéze," říká primářka Masarykova onkologického ústavu v Brně Katarína Petráková.

* Řešení
• Preventivní mamografické vyšetření prsu (pojišťovny je ženám od 45 do 60 let každé dva roky hradí).
• Samovyšetření prsu (jednou měsíčně podle návodu gynekologa).
• V případě, že měl nádor někdo z příbuzných, obraťte se na genetickou poradnu.

RAKOVINA DĚLOŽNÍHO ČÍPKU
Její zvýšené riziko se projevuje už od čtyřiceti let a stoupá po padesátce. "Onemocnění většinou způsobují viry přenášející se sexuálním stykem, proto jsou více ohroženy ženy, které žijí pravidelným pohlavním životem," říká gynekolog Vít Unzeitig.

* Řešení
• Pravidelně chodit ke gynekologovi na preventivní vyšetření, které zachytí i přednádorové stavy.
• Mít stálého sexuálního partnera.

Obávaných padesát

STRAŠÁCI:

KLIMAKTERIUM
Takzvaný klimakterický syndrom je problém číslo jedna.
Úbytek estrogenů udělá paseku na duši i na těle a někdejší kondice bývá ta tam. Přechodem propluje bez potíží asi jen čtvrtina žen. Ty ostatní zakusí v různé míře jeho projevy, jako jsou návaly, noční pocení, poruchy spánku.

I celoživotně štíhlé ženy najednou musí bojovat s nadváhou, což je dáno pomalejším spalováním kalorií v menopauze. Ženu v těchto letech snáze vykolejí skvrna na novém koberci, hůř si vybaví jména tří spolužáků za základní školy a sex se mnohdy stane už jen
slovem na tři písmena do křížovky.

* Řešení
• Na dilema, zda brát hormony, paušální recept neexistuje. Každá žena je jiná. "Zejména v anglosaských zemích lékaři po skončení měsíčků hormony předepisovali skoro každé ženě, což není správně. Na místě ale není ani zatracování substituční léčby. Fámy o vedlejších účincích, například větší riziko rakoviny prsu, jsou přehnané," říká předseda České gynekologickoporodnické společnosti Vladimír Dvořák.
Zdrženlivě hodnotí takzvanou přírodní léčbu, tedy volně prodejné potravinové doplňky.

OSTEOPORÓZA
aneb tichý zloděj kostí. Úbytek pohlavních hormonů může u některých žen způsobit řídnutí kostí, které vede k častým zlomeninám.

Rychlejším odbouráváním kostní hmoty je ohroženo kolem 40 % žen. Stav lze přesně zjistit pomocí takzvané denzitometrie, toto měření ovšem nepatři do preventivních vyšetření.

"Rizikové faktory lze hledat v genetické zátěži. Jedním z rizikových faktorů je například skutečnost, když si matka pacientky do svých 65 let zlomí krček stehenní kosti. Odbourávání kostní hmoty může být zapříčiněno také onemocněním štítné žlázy," popisuje Zdeněk Fojtík, vedoucí lékař revmatologické ambulance Fakultní nemocnice Brno.

* Řešení
• Hlídejte si jídelníček. Zdravá strava s obsahem vápníku a vitaminu D a dostatek pohybu zvyšují naději, že od sebe odeženete osteoporózu i další nemoci.
• Pohybem lze docílit nárůstu kostní hmoty až o 10 procent. Stačí denně šlapat 30 minut na kole, nebo ujít 1500 metrů pěšky. Vhodné je i plavání.
• Všímejte si nemocí předků. • S potížemi se svěřte praktickému lékaři anebo gynekologovi, kteří mohou doporučit denzitometrické vyšetření. To si lze domluvit i jako samoplátce. Cena se pohybuje kolem 800 korun.

Kde hledat pomoc

www.crs.cz – webové stránky České radiologické společnosti, kde najdete seznam genetických center a pracovišť provádějících mamografický screening rakoviny prsu včetně kontaktů

www.osteo-forum.cz – přehled osteocenter v ČR

www.onconet.cz – seznam onkologických center v ČR

www.mammahelp.cz – sdružení pacientek s rakovinou prsu

Autoři: ,
Nejčtenější

Osvěžující salát s rajčaty, okurkou a čerstvou mátou
Rajčata nejsou jen na špagety a na pizzu. Co s červeným nadělením?

Konec prázdnin je ve znamení dozrávajících červených plodů, které v sobě během slunečných dnů akumulovaly všechnu krásu a sladkost léta. Pokud jste propadli...  celý článek

ilustrační snímek
I po císařském řezu můžete porodit přirozeně

Většina žen po prodělání císařského řezu předpokládá, že i další děti budou muset přijít na svět s pomocí skalpelu. Lékaři však dnes dokážou velmi dobře...  celý článek

Chrissy Teigenová (Beverly Hills, 26. února 2017)
Chrissy Teigenová: Kvůli dalšímu umělému oplodnění končím s alkoholem

Modelka Chrissy Teigenová (31) prozradila, že se dostala do stádia, kdy byla závislá na pravidelné konzumaci vína. Denně si dopřávala několik skleniček a...  celý článek

Herečka Emma Stone na zahajovacím ceremoniálu MFF v Benátkách
Emma Stone: Jsem známá a můj hlas má sílu, nesmím se bát vyjádřit názor

Herečka Emma Stone (28) cítí potřebu nahlas říkat, co si myslí, protože může díky své popularitě ovlivnit víc lidí než běžný člověk. Zatímco ještě nedávno měla...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Jedni rodiče byli chudí, druzí zločinci. Ujali jsme se jejich dětí

Každé dítě si zaslouží lásku a potřebuje vyrůstat v bezpečném rodinném prostředí. A pokud biologická rodina selže, je skvělé, že jsou tu lidé s velkým srdcem,...  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační fotografie
Letní lásky? Pozor na pohlavně přenosné nemoci, které způsobují neplodnost

Ze vzrušující známosti na jednu noc se může stejně tak vyklubat i závažný zdravotní problém v podobě pohlavní nemoci s potenciální hrozbou neplodnosti. Než se...  celý článek

Ilustrační fotografie
Nedaří se vám otěhotnět? Šest tipů, které usnadní početí

Za neúspěšnou snahou otěhotnět může stát několik překvapivých faktorů. Stres, starší partner, ale i nadváha. Zjistěte, co všechno si hlídat a na co pamatovat,...  celý článek

Ilustrační fotografie
Uroložka: Koupání v řece ani bazénu zánět močových cest nezpůsobuje

Každá druhá žena aspoň jednou za život prodělala zánět močových cest, i proto lékaři doporučují věnovat péči hlavně prevenci. "Koupání v řece ani bazénu...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

První pomoc při vypadávání vlasů: Tabletky i přípravky pro bohatou hřívu
První pomoc při vypadávání vlasů: Tabletky i přípravky pro bohatou hřívu

Zničehonic začínáte ztrácet svou jinak bohatou hřívu? Nepropadejte panice a podívejte se, jak vypadávání vlasů udělit st... celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.