Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Šest přírodních léků, které pomohou v boji s premenstruačním syndromem

  • 5
Premenstruační syndrom se podle odborníků týká většiny žen. Toto nepříjemné období před menstruací lze zvládnout za pomoci přírodních prostředků. Vyzkoušet můžete zázvor i cvičení. Co dalšího může pomoci?

Mnoho lidí zaměňuje premenstruační syndrom s bolestivou menstruací. „Mezi tím je ale velký rozdíl,“ řekl Luděk Fiala ze Sexuologického ústavu Praha.

A dodává, že premenstruační syndrom (PMS) probíhá několik dní, někdy dokonce i dva týdny před menstruací a končí s prvním krvácením. Naopak bolestivá menstruace (dysmenorhea) začíná s prvním krvácením a končí po něm. 

Příznaky PMS mají psychosomatický charakter, a to od bolestí hlavy, napětí prsou a zvýšené citlivosti bradavek, přes bolesti kloubů, svalové křeče, dokonce se někdy objevují i otoky prstů nebo kotníků. Jak uvádí sexuolog Fiala, mezi další příznaky patří potíže spíše psychického rázu jako změny nálad, změna sexuální apetence (chuti k sexu), plačtivost, únava, nutnost delšího spánku apod.

Průvodce cyklem

Kdy máte největší chuť na sex a kdy přibíráte?

Ilustrační snímek

Syndromem PMS trpí podle odhadů odborníků asi 50 až 70 procent žen. Za svůj život se s ním podle statistik setkala v civilizovaném světě téměř každá žena, a to již od pubertálního věku.

„Někteří odborníci tvrdí, že PMS je vlastně civilizační onemocnění, kterým začaly ženy trpět až po změnách společenského postavení žen, kvůli většímu psychickému zatížení. Vliv stresu, život ve větších městech, významná pracovní postavení žen a další takové faktory vyvolávají u žen PMS častěji, než u žen žijících například v klidnějším prostředí malých měst nebo na vesnicích. Stejně tak je PMS méně často popisován u žen, které měly menší počet cyklů, protože byly častěji gravidní,“ uvedl doktor Luděk Fiala.

Některé ženy mají rozvinutější formu PMS se závažnou progresí některých výše uvedených potíží, kterou nazýváme Premenstruační dysforická porucha (PMDD).

„Předpokládá se, že jde spíše o neurologické, nežli o gynekologické onemocnění, protože je způsobeno poklesem látky serotonin, a to v důsledku kolísání hormonálních hladin jednotlivých hormonů po ovulaci, během následné luteální fáze ženského cyklu,“ vysvětlil sexuolog.

Pokud trpíte některými příznaky PMS, nemusíte každý měsíc běžet do lékárny pro úlevu. Vyzkoušejte některé přírodní způsoby léčby premenstruačního syndromu.

Akupunktura

Zabodávání jehliček do přesně určených akupunkturálních bodů na těle pacienta bývá někdy označováno za nejstarší léčebnou metodu vůbec, v Číně se našly kostěné akupunkturální jehly staré asi 7000 let.

Pokud vás jehly zabodnuté ve vašem těle neděsí, můžete tuto metodu tradiční čínské medicíny vyzkoušet i na snížení příznaků premenstruačního syndromu. Podle The National Institutes of Health existují vědecké důkazy, že akupunktura může pomoci s menstruačními křečemi, bolestí zad a odstraněním dalších problémů spojených s PMS.

Aerobní cvičení

Veselé poskakování do rytmu hudby je asi tou poslední věcí, která vás napadne, když proděláváte premenstruační muka.

„Podle odborníků však aerobní cvičení může pomoci snížit příznaky PMS. V odborné studii vědci rozdělili ženy do dvou skupin, přičemž jedna skupina žen prováděla aerobní cvičení a druhá jinou formu fyzické aktivity. U žen, které cvičily aerobik či jiné aerobní cvičení, bylo zjištěno zlepšení zvláště v boji s premenstruačními depresemi,“ píše server mnn.com.

Ženy, které pravidelně cvičí, se navíc podle odborníků lépe soustředí a snižují se u nich výkyvy nálad.

Omega 3 mastné kyseliny

Pokud se nemíníte pouštět do akupunkturních jehel, ani se vám nechce potit na běžeckém pásu, můžete zkusit léčit nepříjemné příznaky premenstruačního syndromu pomocí změn v jídelníčku.

Proč žena nemá chuť na sex

Chuť na sex u žen kolísá podle toho, jak hormony spínají hypotalamus

Ilustrační snímek

Potraviny s obsahem omega-3 mastných kyselin jako jsou mořské ryby, lněná semínka, vlašské ořechy či dýňová semínka, vám podle odborníků mohou pomoci ulevit při příznacích premenstruačního sydromu. Ve studii odborníci zjistili, že ženy, které užívaly omega-3 mastné kyseliny ve formě doplňků stravy po dobu delší než dva měsíce, pocítily při PMS úlevu.

Zázvor

Zázvor a jeho pozitivní účinky na zdraví jsou v lidovém léčitelství známé už od starověku. Tato rostlina s výrazně štiplavou chutí pomáhá při poruchách trávení a nevolnosti, funguje jako prevence proti chřipce a nachlazení a působí protizánětlivě.

Ve vědecké studii odborníci rovněž odhalili, že zázvor je při léčbě menstruačních příznaků stejně účinný jako běžně užívané léky na bolest jako je třeba ibuprofen.

Jóga

Nejen aerobní cvičení vám pomůže ulehčit od nepříjemných projevů premenstruačního syndromu. Vyzkoušet můžete také jógu a to zvláště tři specifické pózy – kobru, kočku a rybu. Odborníci zjistili, že praktikování těchto jogínských pozic pomáhá zmírňovat intenzitu a délku bolestí spojených s premenstruačním syndromem.

Doktor Fiala souhlasí s tím, že jóga může při PMS pomoci, ale podotkl, že léčba PMS probíhá většinou dle charakteru onemocnění.

„Někdy ženám stačí cvičení, jóga a speciální dýchání při ní, změny stravování (omezit potraviny, které nadýmají a zadržují vodu), zdravotní procházky, jiné ženy sázejí na levanduli nebo meduňku,“ řekl doktor Fiala.

Potravinové doplňky

Zkušenosti žen

Jak ženy prožívají PMS a co jim pomáhá, najdete v  diskuzi na eMimino.cz

Další možností jak zmírnit příznaky premenstruačního syndromu jsou doplňky stravy. Podle odborníků jsou na zlepšení nálady, zvýšení soustředění a zmírnění bolestí před a při menstruaci vhodné doplňky stravy jako jsou vápník a mangan. Oba navíc pomáhají proti zadržování vody v těle.

Podle doktora Fialy je možné užívat v druhé fázi cyklu větší množství vitaminů, především ze skupiny B komplex, zkusit vitamin E nebo tablety hořčíku.

„Závažnější a bolestivější projevy pak ženy řeší se svým gynekologem, a to nejčastěji formou hormonální terapie,“ uzavřel sexuolog Luděk Fiala.

, pro iDNES.cz