Ona
Nejčastěji se plíseň objevuje na nehtech u nohou (ilustrační snímek)

Nejčastěji se plíseň objevuje na nehtech u nohou (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Plíseň většinou začíná na palci, odkud se šíří dál. Jak s ní bojovat?

  • 39
Plíseň na nehtech není nic výjimečného, postihuje až deset procent lidí. Většinou si ji přineseme z bazénu. Co použít jako prevenci a jak ji léčit?

Plíseň se hojně objevuje i mezi diabetiky, tento problém postihuje až třetinu z nich. Postihuje i starší osoby, trpí jí až polovina lidí po sedmdesátce.

Nejobvyklejším místem, kde se plíseň, vláknitá houba nebo kvasinka, vyskytuje, jsou nehty na nohou a chodidla. 

"Méně ji vídáme na nehtech u rukou a i zde bývá nejčastěji propojena s nožní plísní. Nohy se více potí, přičemž vlhko a teplo je příznivým prostředím pro růst hub," potvrzuje Monika Arenbergerová, dermatoložka z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. 

Jak se bránit

- noste vzdušnou obuv, bavlněné ponožky

- po návratu z bazénu si dejte nohy na deset minut do vody s rozpuštěným hypermanganem nebo do octové vody 

- nepůjčujte si obuv na sport, boty pravidelně dezinfikujte

Důvodem plísní na rukou je také dlouhodobé nalepování umělých nehtů.

S léčbou začněte co nejdříve

A jak se pozná, že jde o plíseň? Nemoc se projevuje ztluštěním nehtové ploténky, žlutým zbarvením a drolením nebo olupováním v okolí nehtu. 

Zpočátku postihuje jeden nehet. Začíná obvykle na palci a postupně se rozšiřuje i na ostatní nehty. Nakazit se můžete při kontaktu s výtrusy hub. 

"Ty jsou na předmětech používaných nakaženou osobou, například na ručníku nebo v botách. Zdrojem mohou být i podlahy zařízení, kde chodí větší množství osob naboso. Jedná se o bazény, sprchy či sauny," doplňuje dermatoložka. 

Pokud zjistíte, že něčím podobným trpíte, začněte s léčbou co nejdříve.

Léky proti plísni

Léky proti plísni jsou snadno dostupné i online na Lékárna.idnes.cz 

"V první fázi přistupujeme k aplikaci lokálního roztoku, který se dává přímo na nehet. Účinné látky pronikají do nehtové ploténky, kde ničí vlákna parazitujících hub. Další terapeutickou formou je lak, který stačí aplikovat dvakrát týdně. Účinná látka se pak postupně uvolňuje a proniká celým nehtem," vysvětluje Arenbergerová.

Důležité je i ošetřování nehtové ploténky: zkrácení nehtu na nejkratší možnou délku, zbrušování pilníkem či pemzou a koupání v octové vodě.