Jablečný džus chrání proti srdečním nemocem

Jablečná šťáva může mít příznivé účinky na srdce jako ochrana před srdečními nemocemi. Vyplývá to z nejnovější zprávy amerických vědců, kteří zjistili, že denní konzumace jablečného džusu zřejmě zpomaluje procesy vzniku srdečních chorob. V jablcích a jablečné šťávě objevili vědci látky podobné těm, které se nacházejí v červeném víně a čaji a které pomáhají snižovat takzvaný "špatný" cholesterol (LDL).

Uvolňování LDL do krve přispívá k zužování srdečních tepen a k vzniku arteriosklerózy. Badatelé zjistili, že dokonce i nízké dávky jablečného džusu mohou snižovat riziko srdečních chorob za relativně krátkou dobu.

"Dřívější studie ukázaly, že konzumace ovoce a zeleniny souvisí s poklesem rizika nemocí koronárních artérií. Toto je ale první klinická studie, která dokazuje potenciální výhody aktivních látek v jablečném džusu a jablcích," řekla vedoucí výzkumného týmu Dianne Hysonová z americké Davis School of Medicine.

Přestože vědci očekávali pozitivní výsledky, byli překvapeni tím, že příznivé účinky se projevily už po šesti týdnech jablečné kúry. "Malý příjem jablečné šťávy má schopnost snižovat rizikové faktory srdečních onemocnění v celkem krátkém časovém období. Tato malá změna stravování může hrát významnou roli ve výživě prospívající zdravému srdci," dodala Hysonová.

Po dobu 12 týdnů pozorovali vědci 25 zdravých jedinců, kteří do svého denního jídelníčku zařadili 350 mililitrů jablečné šťávy nebo dvě jablka. Polovina účastníků pila 100procentní jablečný džus, zatímco druhá polovina konzumovala celá jablka. Během této doby zkoumali badatelé nejen složení stravy - příjem tuků, bílkovin, sacharidů, ale také objem kalorií a tělesnou váhu. U sledovaných ukazatelů nebyly mezi testovanými dobrovolníky žádné velké rozdíly.

Vědci také průběžně měřili hladinu "špatného" cholesterolu, aby zjistili za jak dlouho dochází k jeho štěpení a uvolňování do krve. Delší doba rozkladu LDL je spojována s nižším rizikem srdečních onemocnění. U pozorovaných lidí, kteří pili jablečný džus, se tento interval po šesti týdnech prodloužil o 20 procent. Konzumace celých jablek měla rovněž příznivé zdravotní účinky, ale ne natolik výrazné.