Ona

Uživatelky čínských sociálních sítích se navzájem vyzývají, aby dokázaly ženskost sdílením fotografií svých ňader s tužkou či štětcem. | foto: Profimedia.cz

Pas úzký jak papír a ňadra držící tužku. Další podivná měřítka krásy z Číny

  • 28
Čínské sociální sítě zasáhla další vlna bláznivých snímků, na kterých zejména ženy ukazují své tělesné přednosti. Novým měřítkem krásy se stal papír A4 a tužka nebo štětec. Podle odborníků ale odkazují k proporcím, které má od přírody dáno jen naprosté minimum žen.

Vejde se váš pas za list papíru velikosti A4, tak aby po stranách nevyčuhoval? List papíru velikosti A4 má (postavený na výšku) šířku 21 centimetrů, což je pro naprostou většinu žen nedosažitelná míra i s pomocí korzetu. To ale nezabránilo tomu, aby hashtagy #A4waist a #A4waistchallenge nezískaly přes sto milionů zhlédnutí a stovky tisíc komentářů na čínských sociálních sítích Weibo a WeChat. Ženy a dívky na nich sdílejí své fotky s listy papíru, chválí se a touží po uznání ostatních.

Udrží prsa tužku?

Jedná se již o několikátý internetový hit zaměřený na fyzický vzhled původem z Číny. V Číně se o podobných trendech často hovoří jako o fitness výzvách, i když nemají s fyzickou kondicí vyfocených vůbec nic společného. Mezi ty poslední populární patřila třeba výzva, aby ženy „držely“ svými prsy tužku nebo štětec. To se může povést jen ženám s objemnějšími ňadry, navíc v Číně má údajně až 63 % procent žen podprsenku s košíčky velikosti A.

Stejně tomu bylo třeba s fotkami zkroucených lidí, jak se snaží dotknout vlastního pupíku. Pro mladé dívky i chlapce můžou podobná „měřítka krásy“ znamenat vytvoření nereálného fyzického ideálu, kterého se budou snažit dosáhnout i za cenu poškození vlastního zdraví. Podobné kritiky se dočkala i mánie fotek ženských mezer mezi stehny (čtěte zde) nebo mostu nad podbřiškem (více zde).

Podle čínské aktivistky Xiao Meili je úspěch podobných kampaních v zemi draka dán velmi uniformním standardem krásy: „Většina lidí je v tomto ohledu velmi konzervativní a iracionální a řeší, v jakém úhlu by měly být postavené lícní kosti, jak vysoko mají nos nebo jak daleko od sebe jsou jejich oči,“ řekla pro BBC. „Lidé si myslí, že se krása dá změřit,“ dodala aktivistka, jejíž loňská kampaň na selfie s chlupatým podpaždím se s velkým úspěchem u krajanů nesetkala.

Namísto papíru univerzitní diplom

Netrvalo dlouho a fotky podivných „výzev krásy“ se začaly objevovat i na Twitteru a Instagramu, tam se ale většinou dočkaly poněkud kreativnějšího zpracování. Ženy i muži tak nabízejí čínským i dalším mladým dívkám lepší měřítka krásy a své hodnoty - třeba pózováním s vlastním univerzitním diplomem namísto bílého papíru, nebo sdílením hesel o pozitivním náhledu na vlastní tělo. Jiní uživatelé sociálních sítí prostě papír otočili na šířku, nebo si jich pro fotku slepili několik dohromady.

„Vaše krása je unikátní, tak se nesnažte hodnotit sebe samé podivnými měřítky krásy,“ napsal k podobným fotkám zase jiný uživatel.

, pro iDNES.cz