Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


I v padesáti můžete být na vrcholu

  0:03aktualizováno  0:03
Děsí vás číslovka padesát, protože podle vás znamená stáří? Chyba. Padesátka může být i úžasný nový start, skvělé období, kdy máte čas na sebe, a vůbec možná nejlepší část vašeho života!

V padesáti na vrcholu | foto: Radek MíčaMF DNES

Dřívější padesátnice měly svou budoucnost jasně nalajnovanou - doklepat to v práci, pečovat o vnoučata, dožít se důchodu.

Péče o vzhled byla často považovaná za zbytečnost - proto nosily beztvaré kostýmky, otřesné trvalé a místo kabelek nákupní tašky.

Dnešní padesátnice jsou šik a elegantní, pyšní se udržovanou postavou a používají kvalitní kosmetiku. A rozdíl není zdaleka jenom ve vzhledu, pro ty současné často padesátkou začíná další, někdy i zajímavější životní etapa.

Už už se třeba zdálo, že se nyní čtyřiašedesátiletá americká herečka, zpěvačka a režisérka Barbra Streisand nikdy neusadí. Poprvé se vdala ve svých dvaceti letech, porodila syna, ale vztah se po devíti letech rozpadl. Následovala smršť lásek, a to včetně celebrit formátu Richarda Gera, Roberta Redforda nebo André Agassiho.

Barbra prostě hledala,dokonalého a tolerantního muže, který nezná žárlivost a závist. Ve svých 56 letech ho nakonec našla. Podruhé se vdala, tentokrát za o rok staršího hereckého kolegu Jamese Brolina.

Jméno Angela Merkel znal ještě před pár lety málokdo. Předloni se ve svých 51 letech stala tato dáma první spolkovou kancléřkou Německa, kterou na post nominovala CDU/CSU. Dnes tato politička vévodí žebříčku sestavovanému prestižním americkým magazínem Forbes jako nejvlivnější žena planety. Ale podobné 'nové začátky' se zdaleka netýkají jen celebrit.

V lednu v pražské porodnici u Apolináře porodila zřejmě nejstarší česká matka. Čtyřiapadesátileté ženě se narodilo dítě po umělém oplodnění. Žena si zachovává anonymitu a úzkostlivě tají veškeré detaily. Jediné, co lékaři potvrdili, je, že se dítě narodilo zdravé a jsou i s matkou v pořádku. Takže jestli se vás padesátka už anebo záhy týká, rozhodně nezoufejte. Důkladně se na ni připravte a využijte její vlastní zbraně. Na co se připravit, čemu se vyhnout a na co se těšit?

 

VZTAHY:

- RIZIKA

Opuštěná
Ze dne na den se můžete stát ženou odloženou. Stárnoucí partner v rámci omlazovací kúry leckdy natřese peří a začne lovit v podstatně mladších vodách. Zlí jazykové tvrdí, že muži hledají mladší ženy, tak jako nová nablýskaná auta, aby jim jiní muži záviděli. Ve hře tak nejsou vztahy mezi ženami a muži, ale vztahy mezi muži a muži, což bývá zváno mužskou sociální homosexualitou.

Ovdovělá
Jako kůl plotě můžete zůstat také proto, že muž v manželství častěji umírá jako první. Už po padesátce může udělat z manželky vdovu.

+ TĚŠTE SE

Samota nabízí šanci
Být sám svědčí člověku víc než žít ve špatném vztahu. Může to být dokonce vysvobození. Teprve když je člověk sám, jsou všechny dveře otevřené. "Po rozvodu jsem zjistila, že už žádného muže vedle sebe nesnesu. Vyhovuje mi, jak to je. Vadí mi jen, že jsou ženy v mém okolí jaksi pořád ve střehu. Asi se bojí, abych jim neodvedla jejich partnera, protože si myslí, že hledám a stále nenalézám," svěřila se jedna žena na internetovém portálu Doktorka.

V sexu vás čekají objevy
I žena ve zralém věku si může najít partnera či milence. A klidně mladšího, který jí přinese životní vzpruhu, nový elán do života. Sexuologové vyvracejí mýtus, že s vymizením menstruace skomírá i sexualita. "Věřte, že tu člověk začíná ztrácet teprve kolem osmdesátky. S věkem se jenom mění a kultivuje. Nejde v ní samozřejmě o žádnou sexuální gymnastiku, je to spíš o pohodě, porozumění a souhře. Žena nikdy není dost zralá na to, aby nemohla objevovat v sexu nové věci. Už pár padesátnic jsem třeba překvapila informací, že ženy mají silnou erotogenní zónu na zádech mezi lopatkami," podotýká sexuoložka Růžena Hajnová.

CO DĚLAT

* Pokud váš vztah nefunguje, zvažte, jestli není lepší se od člověka, s nímž žijete ze zvyku, raději oddělit.
* Máte-li spolehlivého partnera, dál se milujte. Pořád je to prima.
* Najděte si nové aktivity (břišní tance, tai-chi, bowling...), učte se jazyky.
* Choďte do společnosti, nebojte se navazovat nová přátelství.

 

RODINA A DĚTI:

 - RIZIKA

Děti z domu
Když je matce padesát, tak obvykle opouštějí rodné hnízdo i největší mazánci mezi potomky. A ona náhle nemá komu podstrojovat a neví, co s nečekaně nabytým časem.

"Ženy kolem padesáti tvoří v mé ordinaci skoro většinu. Poté, co děti vyletí z hnízda, nastává určité vakuum a mění se i komunikace mezi těmi, kteří v něm zbyli. Tedy mezi partnery. Pak může přijít ztráta víry v budoucnost, deprese a v důsledku i manželská krize," popisuje psycholog Jiří Brančík.

Podle něj jsou na tom nejhůře ženy, které léta žily jen pro rodinu a děti, ty, které prakticky nemají vlastní zájmy. Pro začátek pomůže situaci rozebrat a problémy pojmenovat.

"Jedinou šancí je změnit zažité zvyklosti, začít nahlížet na život jinak a najít si nějakou náhradní činnost," dodává psycholog.

Nemohoucí rodiče
Rodiče přestávají být soběstační, častěji stonají, opouštějí nás. Nebývá lehké s nimi vyjít a zajistit jim spokojené a důstojné stáří.

+ TĚŠTE SE

Ženy jsou silnější
Ženy se s krizemi vyrovnají lépe než muži (právě ti páchají zhruba 70 procent sebevražd). Ženy umí své problémy lépe vyhodnotit a nalézají řešení.

Mateřství vás omladí
Přibývá starších matek. Dnešní ženy si těhotenství, porod a mateřství plánují až do období mezi třiceti a čtyřiceti lety, případně i později. Tím pádem můžete mít doma v padesáti dítko školou povinné nebo dokonce batole. Stárnutí pak prostě musí počkat...

Psychologové podotýkají, že starší matky bývají zkušenější, víc dítěti rozumějí a víc se mu věnují. Mateřství si umí lépe vychutnat. Pokud ale žena porodí až ve čtyřiceti, musí zvládat v klimakteriu desetiletého potomka, což už není zrovna ideální.

"Díky metodám asistované reprodukce medicína dnes umí pomoci k dítěti i starším matkám. Je však třeba počítat se zdravotními riziky, která nenesou jenom matky, ale i děti, jimž častěji hrozí vývojové vady nebo jiné postižení," říká předseda České gynekologickoporodnické společnosti Vladimír Dvořák.

CO DĚLAT

* Radujte se z vědomí, že minula doba malého bytu, malého platu a někdy i malých dětí. Pěstujte vztahy s dospělými dětmi.
* Vnoučatům se věnujte jen podle svého času a chuti, nepřebírejte je do péče automaticky a až do vysílení.
* Pracujte na své duševní pohodě. Existují různá cvičení na zvýšení radosti ze života, techniky na prodloužení kladných emocí. A naopak techniky 'vypojení', které umožní nevpustit do mysli chmury.

 

PRÁCE

- RIZIKA

Pro některé moc stará
Diskriminace kvůli věku, cizím slovem ageismus. O padesátnice se zaměstnavatelé zrovna neperou. Když se žena chytne posledního stébla a s vervou se hrne do práce, mnohdy spláče nad výdělkem. Přitom žádná žena nemá tolik času věnovat se profesi jako 'padesátka'. Podle výzkumu agentury STEM 'Třetí kariéra' o postavení lidí nad padesát na trhu práce zažil diskriminaci kvůli věku na pracovišti minimálně každý třetí člověk této věkové kategorie.

Jsem k ničemu
Po ztrátě zaměstnání ženy často přijdou i o sebevědomí. Mívají pocit, že už se nenaučí nové věci, aby mohly konkurovat mladým. "Hlavní bariérou u této skupiny žen je strach z technologií. Počítače se jim zdají příliš složité a vzdálené, pokud s nimi nepracovaly," říká Magdalena Hort z Genderové informační a tiskové agentury gitA.

+ TĚŠTE SE

Rozdíly mizí
V tomto věku se už stírají rozdíly mezi pohlavími, šance uspět na trhu práce je po padesátce prakticky stejná jak pro ženy, tak pro muže. Ženy totiž už v očích zaměstnavatelů nehendikepuje možnost otěhotnění a péče o malé děti. "Ženy jsou před muži dokonce malinko ve výhodě, protože jsou pružnější a ochotnější se dál vzdělávat. Z minulého života jsou také trénované v dovednostech, jak skloubit více věcí dohromady," říká vedoucí výzkumného projektu z agentury STEM, socioložka Jitka Sýkorová. Podle ní jsou naopak muži kolem padesátky zkostnatělejší než ženy ve stejném věku.

Poklad pro šéfy
Padesátníci mají odpovědnější vztah k firmě. Pokud tedy potkají osvíceného zaměstnavatele, jsou po právu oceňováni pro schopnost řešit problémy s nadhledem a v širších souvislostech, mají více zkušeností a nejsou omezováni bujícím rodinným životem.

Nejlepší plat
Zatímco muži vydělávají v průměru nejvíc peněz ve věku mezi 30 a 40 lety, na ženy čeká nejlepší plat ke konci pracovní kariéry. Po padesátce totiž mají v průměru nejvíc za celý pracovní život (přesto stále hodně zaostávají za platy mužů).

CO DĚLAT

*Když vás vyhodí z práce, nerezignujte a hledejte si novou. Nepropadejte panice, odhoďte přílišnou skromnost a upozorňujte na své silné stránky.
* Naplánujte si svůj pracovní projekt. Může jím být vlastní živnost nebo uskutečnění něčeho, co jste si vždy přály a nenašly k tomu odvahu a čas.
* Neváhejte a učte se nové věci, váš mozek zůstane déle svěží. Vyberte si z řady kurzů. Například pražské konzultační středisko pro ženské projekty proFem připravilo dva kurzy zaměřené na posilování sebevědomí psychosociálním tréninkem, na IT technologie a management. (www.profem.cz)
* Navštivte specializované centrum Interevium v Praze, které pomáhá lidem středního věku zvládnout dovednosti potřebné pro současný pracovní trh. (www.interevium.cz)

 

Helena Jasyčková, 57 let, fyzioterapeutkaV padesáti na vrcholu

Sedmapadesátiletá fyzioterapeutka Helena Jasyčková, matka dcery a také babička, se dušuje, že teprve po padesátce začala žít normálně. To znamená skvěle. Nemá sice už ani dům, ani auto. Dokonce - po 29 letech - ani manžela, ale právě teď ji život baví nejvíc. „Až donedávna jsem se potýkala s všelijakými nemocemi, taky jsem třikrát ztratila práci a přestala si rozumět s mužem. A tak jsem si v pětapadesáti řekla ne, takhle to dál nejde,“ popisuje vitální žena z Brna. Začala soukromničit, otevřela si regenerační salon. Vede kurz taneční terapie, kam chodí nejvíc právě ženy kolem padesátky, aby si vyladily biorytmy a snáze našly cestu do svého nitra.

S bývalým mužem se rozešli po vzájemné dohodě, protože oba zatoužili po větším dílu svobody. A zůstali přáteli. "Když zažijete velkou bolest, buď vás zlomí, nebo přivede k novým hodnotám. Teď žiju sama a je mi dobře, i když to není zadarmo. Každý den se musíte snažit," poodhaluje tajemství své pohody Helena Jasyčková.

 

Jana Boušková, 52 let, herečkaV padesáti na vrcholu

Na sklonku minulého roku jsem se necítila nejlíp. Před Vánocemi mi umřela maminka a na to zabírá jedině čas. Moc mi pomohlo, že jsem začala zase cvičit taj-chi u Zory Jandové. Také jsem se teď pustila do společenských tanců s Evou a Petrem Bartůňkovými. Děti u nás už nebydlí přes rok, syn Honza a neteř Tereza si už žijí svůj vlastní život. A teď záleží jen na mně, jak si já budu žít ten svůj. Když nebudu spokojená, můžu se zlobit jen sama na sebe. Snažím se teď zlepšit se v angličtině a španělštině. Mám štěstí, že mi práce přináší potěšení. Když se všechno sejde tak, jak má, mám z toho až dětinskou radost. Pro mě je dobré představení tak trochu psychoterapie. Domov, rodina a práce, to jsou pro mě základní hodnoty.

 

Alena Podlucká, 50 let, PR Český rozhlas BrnoV padesáti na vrcholu

Úplně ze všeho nejvíc mě teď těší nové zaměstnání, které jsem vzdor svému věku získala. V tom předchozím jsem totiž byla nešťastná, sebevědomí na nule. Stále méně jsem doufala, že se mi podaří najít jinou práci, ale světe, div se, ta utopie se přesně v padesáti stala skutečností. Vyhrála jsem konkurz a tak jsem k těm kulatinám vlastně dostala skvělý dárek. Přiznávám, moje představy o tom, jakou budu mít v tomto věku rodinu a domov, byly jiné. Nepočítala jsem s tím, že budu rozvedená. Exmanžel se ale zamiloval do mladší a odešel od nás. Mohu potvrdit, že není jednoduché začínat nový vztah ve středním věku. Ale když se to povede, tak i v té padesátce stojí za to začít znovu.

 

Eliška Bártlová, 52 let, lékařkaV padesáti na vrcholuVnímám s velkou vděčností, že mám velké, samostatné děti a rodiče mě ještě nepotřebují. Je prima sledovat, jak si děti přivádějí životní partnery, mně se rozšiřuje okruh,dětí‘ a přitom můžu být jen pasivní pozorovatel. Považuji si svého stabilního manželství - s mužem spolu stárneme a je nám, myslím, fajn. Máme na sebe více času a učíme se jej využívat, protože jsme to trošku zapomněli. Fandím mladším kolegyním s vědomím, že já už některé věci, jako třeba jazyky, nedoženu. Jinak se ale snažím neužívat často zaklínadlo věku jako alibi.

Autoři: ,
Nejčtenější

Herečka Emma Stone na zahajovacím ceremoniálu MFF v Benátkách
Emma Stone: Jsem známá a můj hlas má sílu, nesmím se bát vyjádřit názor

Herečka Emma Stone (28) cítí potřebu nahlas říkat, co si myslí, protože může díky své popularitě ovlivnit víc lidí než běžný člověk. Zatímco ještě nedávno měla...  celý článek

Lake Bellová
Lake Bellová: Děti vychovávám tak, aby si vážily starých lidí

Herečka Lake Bellová (38) denně naráží na to, že si dnešní mládež neváží starších lidí. Své děti tak vede k tomu, aby ke starším lidem měly úctu. A hlavně po...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Příběh Mirky: Syn bude otcem, ale dítě nejspíš není jeho

Tak jsem se dočkala, budu babičkou. Mám skvělou snachu, bezvadného syna a další důvod k radosti je na cestě. Jenže snacha se mi přiznala, že dítě možná nebude...  celý článek

Neuroložka prof. MUDr. Marcela Lippertová-Grünerová, ph. D. působila celou řadu...
Neuroložka: Mozkové buňky umí spáchat sebevraždu, ale to my nechceme

„Mozkové buňky mohou spáchat sebevraždu. Mají jakýsi,červený knoflík’, který buď stisknou, nebo ne. My se je snažíme přesvědčit, aby ho nemačkaly, protože je...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Jedni rodiče byli chudí, druzí zločinci. Ujali jsme se jejich dětí

Každé dítě si zaslouží lásku a potřebuje vyrůstat v bezpečném rodinném prostředí. A pokud biologická rodina selže, je skvělé, že jsou tu lidé s velkým srdcem,...  celý článek

Další z rubriky

Sedět jen doma? Kdepak, stále víc seniorů i na Vysočině bude aktivních.
Ve stáří nebude jen hůř. Osm pozitiv, která nás s věkem čekají

Bude už jen hůř, hekáme s přibývajícím věkem. I když žijeme pořád stejně, najednou nás bolí záda, koleno, kyčel a písmenka u návodů jsou čím dál rozmazanější....  celý článek

(Ilustrační snímek)
Příběh Veroniky: Přítel je jak zpomalený film, do všeho ho tlačím

S přítelem Tomášem žiju už rok. On je naprosto spokojený, já naštvaná, otrávená a znechucená. Takhle jsem si náš společný život nepředstavovala. Všechno je na...  celý článek

Ilustrační fotografie
Typologie osobnosti: užitečná informace, nebo nesmysl?

Je to velmi lákavé: uděláte si test, zjistíte, jaká jste osobnost, a objasní se vám taje vašeho chování, kterým jste dosud nerozuměli – a současně se dozvíte,...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Zase přepudrovat? S těmito make-upy se mastná pleť neleskne
Zase přepudrovat? S těmito make-upy se mastná pleť neleskne

Těším se na léto. Na rozdíl od mojí pleti. Co s tím, abych se nestyděla za prázdninové fotky, kde se lesknu jako prasátk... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.