I svátečně užitá extáze a konopí ničí mozek

- I jen "sváteční" užívání extáze a marihuany, drog užívaných především o víkendech v tanečních klubech, může působit neodstranitelné poškození mozku.
"U lidí, kteří užívají extázi rekreačně po dobu několika měsíců nebo několika let, se vyvíjí trvalé poškození poznávacích schopností," oznámila doktorka Euophosyne Gouzoulis-Mayfranková z univerzity v Cáchách, kde se se svými kolegy zabývá porovnáváním účinků extáze a konopí.

Výsledky výzkumů prováděných na 84 lidech byly uveřejněny v časopise Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry.

Výzkumníci prováděli soubor testů na srovnávání bystrosti, pozornosti, rozsahu znalostí, paměti a celkové inteligence u 28 pravidelných uživatelů extáze a konopí, 28 uživatelů konopí a 28 osob, které neužívají žádnou z těchto drog. Čím vyšší bylo kombinované užívání extáze a konopí, tím nižší výkonnost.

"Zdá se, že lidé, kteří užívají extázi a konopí, měli toto poškození a problémy s pamětí," prohlásila Gouzoulis-Mayfranková. "Má rada lidem užívajícím extázi zní: přestat s tím nebo alespoň snížit dávky."

"Existují údaje z výzkumu zvířat, ze kterých plyne, že poškození může být nezvratné." Výsledky výzkumu podporují dřívější studie, že spojování extáze, oblíbené drogy užívané často při celonočních tanečních zábavách nebo mejdanech a známé chemicky jako MDMA, vede k poškození mozku.

Výzkumníci soudí, že pokles funkcí mozku pravděpodobně souvisí s toxickými účinky extáze na buňky mozku, zejména ty, které vysílají zprávy do mozku s využitím neurotransmiteru serotoninu. Extáze, hybrid halucinogenního meskalinu a povzbuzujícího amfetaminu, má toxické účinky, které poškozují činnost serotoninu v mozku. Jeho působení se projevuje v oblasti paměti, bolesti, zpracovávání informací, spánku a sexu.

Ani kokain není rozhodně neškodný. Podle jiného výzkumu z amerického Pittsburghu vede užívání kokainu ke zvýšenému vytváření krevních sraženin následkem houstnutí krve, které má za následek mrtvice.