Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

I přírodní kosmetika má svá rizika, vyrobte si vlastní krém

  • 1
Přírodní kosmetika je na první pohled zdraví mnohem prospěšnější než ta klasická, plná chemikálií. Jenže i v tomto případě můžete šlápnout vedle. Skrytý obsah konzervantů, zavádějící názvy i špatně vybrané suroviny mohou způsobit zdravotní obtíže.

Vše s označením "bio" a "přírodní" v současné době zažívá zlatý věk. Jenže ze zkušeností nejen našich západních sousedů vyplývá, že není všechno zlato, co se třpytí. Záměrně klamavá hesla výrobců i rizika podomácku vyráběné kosmetiky útočí na naše zdraví.

Rizika kupované přírodní kosmetiky

Centrála pro zájmy spotřebitelů v Bádensku-Württembersku zaznamenala celou řadu výrobků, které využívaly zavádějící reklamy. Například u zubní pasty, která měla obsahovat olej z máty peprné, bylo zjištěno, že obsahuje pouze roztok mentolu v alkoholu. V případě žloutkového šamponu bylo konstatováno, že výrobce použil dehtová barviva, aby tak u zákazníka vyvolal dojem vyššího obsahu vajec.

Pokud se chcete vyhnout "přírodní" kosmetice, která obsahuje syntetické látky, nezbývá než podrobně číst obsah výrobku. Mezi syntetické emulgátory se řadí eucerin či lamecreme. Umělé rozpouštědlo, které navíc může vyvolat alergické reakce, je propylenglykol. U přírodních produktů obsahujících tyto látky byste měli zpozornět.

Domácí pleťový krém

Na výrobu domácího krému budete potřebovat včelí vosk, výluh z květů, éterický olej, rostlinný olej a tuk z vlny.

Šetrná podomácku vyrobená kosmetika

Ne každý chce trávit svůj čas ověřováním si správnosti tvrzení výrobců přírodní kosmetiky. Alternativu představují přípravky vyrobené vlastními silami doma. V tomto případě je dobré se spoléhat na renomované publikace, které vám v začátcích pomohou s výběrem správné receptury i postupem.

Problém nastává v momentě shánění potřebných surovin. Málokdo má tak jako naše babičky příležitost k usušení potřebných bylinek. Zájemci si proto zpravidla musí objednávat přísady od prodejců nebo spoléhat na pestrou nabídku lékáren.

"Používejte pro svůj kosmetický program zásadně jen čerstvé produkty. Nepořizujte si zásoby, kupujte potřebné množství surovin vždy jen v malém množství. Na rozdíl od průmyslově vyráběného zboží ještě hodně ušetříte," radí M.-E. Langeová-Ernstová ve své knize Přirozená cesta ke kráse.

Znehodnocení výrobků

Jakmile se rozhodnete pro výrobu svého prvního výrobku, můžete být překvapeni jednoduchostí celého procesu. "Například pro pleťový krém, který si sami zhotovíme, stačí v podstatě pět složek: včelí vosk, výluh z květů, éterický olej, rostlinný olej a tuk z vlny," pokračuje M.-E. Langeová-Ernstová.

Celý proces ale můžete zničit špatným skladováním kosmetiky. Je třeba si vyhradit prostor, kde se teploty pohybují mezi 10 až 14 ºC, aby nedošlo ke znehodnocení výrobku.

Dále je důležité dodržovat absolutní čistotu, pokud byste do kelímku s krémem jen tak sáhli prstem, hrozí riziko zanesení nečistot. Používejte proto lžičky či skleněné tyčinky pro další zásahy do hotového výrobku. Také je třeba dbát na dobu trvanlivosti. Průměrný podomácku vyrobený šampon může vydržet čtyři měsíce, v případě krémů jde jen o jeden až tři týdny.

Ptejte se a čtěte

Pokud jste zvolili samovýrobu, nebojte se optat lékárníků na možné interakce jednotlivých složek vámi vybraného přípravku. Pokud dáte přednost průmyslově vyráběné kosmetice, ověřte si, že vámi vybraná značka vlastní obecně uznávané certifikáty, které by měly zajistit opravdovou přírodní povahu výrobku.

Český certifikát pro přírodní kosmetiku nese zkratku CPK (Certifikovaná přírodní kosmetika). Mezinárodně uznávaná ochranná známka pro přírodní kosmetiku je BDIH (Kontrolovaná přírodní kosmetika).

Toto označení by mělo zaručovat, že výrobek nebyl testován na zvířatech ani nebylo při jeho výrobě použito surovin z mrtvých zvířat a také že nevyvolá alergické reakce vlivem skrytého obsahu syntetických látek.