I o Vánocích kvete v Číně pirátství

Jedním z levných dárků, který si mohou Číňané nadělit letos k Vánocům, je americký kasovní trhák Grinch. Na pirátsky okopírovaném videodisku je spolu s desítkami dalších filmových titulů k dispozici už za pouhý dolar. Čínský prodej pirátských kopií hudebních a filmových nahrávek se vzpamatoval z potíží konce devadesátých let a dál způobuje čínským i zahraničním studiím obrovské škody. Pirátské videodisky se dají koupit nejen v pouličních stáncích, ale často bývají zamíchané i mezi legálními nahrávkami v klasických obchodech.

Pirátské kopírování videodisků, které patří k převažujícímu formátu místních videonahrávek, je nejviditelnějším projevem padělatelského průmyslu. Jeho produkty - od batohů až po léčiva - ztrpčují život legálním výrobcům a ohrožují snahu Číny vstoupit do Světové obchodní organizace WTO.

Pirátské videodisky představují až 95 procent čínského trhu s videonahrávkami, říká Li Ji-sin, mluvčí čínského Státního úřadu pro boj proti pornografii a nezákonnosti. Od začátku letošního roku policie podle jeho informací zabavila 40 milionů audio a videodisků. Uzavřela i 25 nelegálních továren. Osmnáct z nich bylo v jihočínské provincii Kuang-tung, která sousedí s Hongkongem.

Videodisky jsou předchůdcem DVD, od nichž se liší především horší kvalitou obrazu a nižším zhuštěním nahrávky. Na běžný film jsou třeba dvě CD. Videodisky jsou v Číně rozšířené přibližně na stejné úrovni, jako ve Spojených státech a Evropě kazetové videorekordéry.

Zatímco klasická videa se v USA rozšířila v polovině osmdesátých let, přehrávače videodisků se do Číny dostaly o desetiletí později. Nyní jsou běžným vybavením desítek milionů domácností.