Mléčné zuby čistěte minimálně dvakrát denně

Mléčné zuby čistěte minimálně dvakrát denně | foto: Profimedia.cz

I o mléčné zuby se musíte starat, ty zkažené je dobré vytrhnout

  • 9
Zapomeňte na názor, že s péčí o první dětské zoubky se to nemusí přehánět, protože stejně vypadnou. Na stavu mléčných zubů do velké míry závisí, jak budou vypadat ty stálé.

Zubní sklovina je u dětí mnohem tenčí než u dospělých, což v kombinaci s nedokonalým čištěním a nesprávnou stravou přispívá k rychlému vzniku zubního kazu. Stává se, že zubaři najdou zkažené zuby už u docela malých dětí, a výjimkou není ani to, že některé dvouleté nebo tříleté děti mají kazem napaden celý chrup.

"Za vznik kazu může především častá konzumace sladkostí a sladkých nápojů. Cukr obsahují i na první pohled zdravé potraviny, jako ovoce a dokonce i mateřské mléko. Proto je důležitá dobrá hygiena," říká doktor Jiří Pekárek z Domu zubní péče.

Velmi rizikové je především noční kojení, mnoho dětí se od matky napije i několikrát za noc, aniž by následovalo čištění zoubků.

Fakt, že v rodině mají všichni zuby zdravé, by vás rozhodně neměl uchlácholit. "Genetika hraje ve stavu mléčných zubů poměrně zanedbatelnou roli," uvádí stomatolog.

Kaz je přenosný

Starat o svůj chrup by se přitom měli i rodiče. "Podle současných názorů je zubní kaz infekčním onemocněním, a ze zkažených zubů rodičů se na dítě může přenášet při olíznutí lžičky, dudlíku a podobně," upozorňuje Pekárek.

Děti by měly poprvé navštívit zubaře už ve chvíli, kdy se jim prořezávají první zoubky, většinou tedy kolem půl roku. Účelem návštěvy je hlavně to, že lékař rodičům vysvětlí základy přiměřené hygieny o dětský chrup.

Ilustrační fotografie

Vhodný kartáček na zuby dokáže zbavit zuby zbytků potravy a povlaku, a zamezit tak vzniku kazu. Důležité je také používání fluorizovaných zubních past vhodných pro věk dítěte, i když u hodně malých dětí stačí místo pasty použít obyčejnou vodu. S čištěním by se mělo začít už po prořezání prvních zoubků.

Zkažené mléčné zuby musí pryč

Ačkoliv se to může zdát drastické, odborníci doporučují zkažené první zoubky vytrhnout. "Pokud se s kazem u dětí setkáme velmi časně, nezbývá v řadě případů jiné řešení než vytažení postižených zoubků. Ponechání neživých zubů v dutině ústní může vést k závažným komplikacím, abscesům, rozsáhlým obličejovým zánětům, které ve svém důsledku mohou ohrozit i život dítěte," vysvětluje lékař.

V případě, že zubař vytrhne zoubky u tak malého dítěte, jsou na místě obavy, že to dítěti bude vadit při vývoji řeči. Přibližně od 2,5 let věku dítěte lze však vytažené zoubky nahradit protézami, které umožňují správnou výslovnost.

Úrazy zubů nepodceňujte

Úrazy zubů, především horních řezáků, patří mezi nejčastější poranění obličeje, a to především u dětí ve věku mezi dvěma až třemi roky. Při poranění dočasných zubů mohou být současně poškozeny i zárodky stálých zubů.

Ať už si vaše dítě zub uštípne nebo ulomí, měl by je proto následně vyšetřit zubní lékař. "Nelze totiž vyloučit i další závažná poranění, jako je zlomenina čelisti," upozorňuje Pekárek.