Heřmánek je téměř všelék. Léčí i svědivé ranky, kopřivku nebo spálení od sluníčka.

Heřmánek je téměř všelék. Léčí i svědivé ranky, kopřivku nebo spálení od sluníčka. | foto: Profimedia.cz

I lékaři radí: Sáhněte po bylinkách

  • 23
Nejen naše babičky, ale i mnozí dnešní lékaři doporučují na poranění kůže používat bylinky. Jako první pomoc jsou výborné měsíček, aloe vera nebo arnika.

Některé bylinky pomáhají při léčbě popálenin, ran či infekcí kůže. A většina je volně dostupná v lékárně nebo v přírodě. Pokud je poznáte, nasušte si je do zásoby.

Například heřmánek je vhodný na vyplachování úst s afty nebo zánětem dásní. Odvarem z heřmánku můžete potírat svědivé ranky, kopřivku nebo spálení od sluníčka. Čaj z heřmánku je výborný na mírné podráždění žaludku.

Univerzální použití mají listy z aloe. Když list podélně naříznete, získáte čirý gel, který je výborný například na spáleniny kůže. Dá se použít také na změkčení kůže a zvlhčení pokožky. Potlačuje bolest při hojení ran a podle některých studií také léčí lupénku.

Pro hojení poraněné kůže je užitečná arnika: působí analgeticky, ránu dezinfikuje a tlumí zánět v ní. Pomáhá zmírnit otoky, které se vytvoří v místě poranění nebo chirurgického výkonu. Urychluje hojení povrchových odřenin a hmyzích štípanců a ulevuje od bolesti kloubů.

Na léčbu popálenin, pohmožděnin, vyrážek a infekcí kůže se používá měsíček. Měsíčkovým čajem se vyplachují ústa pro rychlejší zahojení aftů nebo se do něj namáčejí obvazy na poraněnou kůži. 

Kořen a listy kostivalu pomáhají při léčbě poranění a ulevují od vyrážek. Je ale potřeba s nimi zacházet opatrně, na poraněné kůži může kostival působit toxicky.

Doporučuje se proto užívat nejvýše tři dny po sobě. Pro pravidelné mazání na zdravou kůži, například aby se urychlilo hojení zlomené kosti, je kostival bezpečný.

V lékárně jsou ale k dostání bezpečné masti z kostivalu, ve kterých je účinná látka v naředěném množství.

V Asii a Austrálii je klasickým lékem na rány olej z čajovníku neboli tea tree. Má silný dezinfekční účinek, používá se při léčbě pořezání, hmyzích štípanců a dalších kožních problémů. Úspěšně ničí kvasinky i bakterie, nikdy se ale nesmí podávat ústy − může být toxický.

Silný účinek proti bolesti a zánětům má také kajenský pepř − přesněji řečeno koření, které se získává z červených papriček Cayenne.

Odborníci ale jedním dechem dodávají − bylinky nejsou lepší než léky a nezabírají na všechny rány a nemoci.

"Berte přírodní medicínu jako první pokus," radí odborníci z České společnosti podpory zdraví v nejnovějším časopise Hojení.

Pepř pro krále popu

Podle britských odborníků je dokonce možné černým pepřem léčit ztrátu pigmentace kůže neboli vitiligo, které trápí až čtyři procenta populace. Trpí jí například Michael Jackson. V jeho kůži zanikají melanocyty, tedy buňky tvořící pigment.

Alkaloid piperin, který způsobuje štiplavost černého pepře, výrazně podporuje pigmentaci kůže.


Tým vědců z King´s College v Londýně testoval účinky piperinu na kůži myší před a po ozařování UV lampami. Piperin a dva jeho podobné deriváty u hlodavců zvýšily pigmentaci kůže tak, že za šest týdnů byla světle hnědá. Při aplikaci UV záření se kůže dokonce změnila až na tmavě hnědou, a to mnohem rychleji než v případě, kdy se používalo jen ozařování.

,