Léky, prášky, pilulky, zdraví

Léky, prášky, pilulky, zdraví - Léky, prášky - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

I Češi dostávají moderní léky proti nádorům

  • 1
Jak vypadá moderní léčba rakoviny? Dá se to ukázat na příkladu karcinomu plic. Ten je v Česku vůbec nejčastějším nádorem u mužů a tvoří více než pětinu všech nově vzniklých novotvarů.

U žen tvoří asi pět procent všech nádorů, avšak počet nemocných žen stále stoupá tak, jak se projevují následky dlouhodobého kouření. Ve světě podlehne rakovině plic jeden člověk každých třicet vteřin.

Delší život
"Nynější výsledky léčby jsou neuspokojivé," konstatuje Petr Zatloukal, přednosta kliniky pneumologie a hrudní chirurgie pražské nemocnice na Bulovce.

Stále nejúspěšnější je operativní odstranění nádoru, avšak pouze pokud se na nemoc přijde hodně brzy.

Většině nemocných proto zbývá ozařování a chemoterapie a nově i cílená biologická léčba. Její velkou výhodou jsou i podstatně menší vedlejší účinky ve srovnání s klasickou chemoterapií.

"Díky tomu je možné s ní léčit i pacienty, kteří by jinak už nemohli být léčeni další chemoterapií," vysvětluje onkolog Luboš Petruželka.

"Podaří-li se nám prodloužit život pacienta s karcinomem plic o několik měsíců, dáváme drahocenný čas nejen nemocným lidem, ale i jejich rodinám."

Bez biologické léčby přežije první rok od zjištění nebezpečnější formy nádoru pouhá třetina pacientů. "Rozhodně proto potřebujeme nové možnosti léčby," soudí lékař Zatloukal.

Dosavadní výsledky naznačují, že s biologickou léčbou by lidé mohli žít déle, a navíc s méně potížemi.

Lék reagující na bílkovinu
Podobně se zlepšila i léčba rakoviny prsu a léčba karcinomu tlustého střeva. Pokud jde o rakovinu prsu, první velký průlom nastal v sedmdesátých letech, kdy se začaly používat hormonální léky zabírající na část nádorů.

Nová biologická léčba působí přímo na některé buněčné struktury podílející se na růstu nádoru. Účinkuje však pouze na nádory, které mají na svém povrchu jednu specifickou bílkovinu - jde asi o dvacet až třicet procent žen s karcinomem prsu.

Výzkumy ukázaly, že lék mimo jiné snižuje riziko návratu nemoci téměř o polovinu ve srovnání s chemoterapií. Bohužel, právě pacientů se zhoubnými nemocemi se týká debata o tom, jakou léčbu a komu budou hradit zdravotní pojišťovny.

Nové léky proti rakovině patří k nejdražším - měsíční dávka může stát několik desítek tisíc korun. Zatím mnozí nemocní dostávají přelomové léky v rámci klinických studií a další vývoj záleží na tom, jak dopadnou jednání s pojišťovnami.

Rakovina v číslech

• na zhoubné nemoci v Česku zemře téměř 30 tisíc lidí ročně

• je to druhá nejčastější příčina úmrtí po nemocích srdce a cév

• ze všech zhoubných chorob je nejčastější rakovina plic, která zároveň zůstává nejčastěji zabíjejícím nádorem, i proto se na ni zaměřuje věda při vývoji nových léků

• v Česku ročně zemře na rakovinu plic asi 5000 lidí, zejména mužů, rakovina prsu zabije 2000 žen, více než 4000 lidí v zemi zabije rakovina tlustého střeva a konečníku

• ideální prevence rakoviny neexistuje, riziko vzniku výrazně snižuje nekuřáctví, zdravé stravování, dostatek pohybu a čisté životní prostředí, avšak při vzniku rakoviny hraje velkou roli dědičnost

ČTĚTE TAKÉ:
Léčba rakoviny se vydává novým směrem