Ona
Odstranění dělohy může ženě zachránit život (ilustrační snímek)

Odstranění dělohy může ženě zachránit život (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Hysterektomie není hrozba, odstranění dělohy vám může zachránit život

  • 62
Kolem odstranění dělohy panuje řada mýtů. Ničí prý intimní život i sebevědomí ženy. Omyl. Je to operace, která zachrání zdraví i život. Většinou to začíná obvyklou prohlídkou u gynekologa. Stejně jako u čtyřicetileté Jany Procházkové. Šla na na ultrazvuk a netušila, že se jí za pár minut změní život.

"Nic jsem na sobě nepozorovala. Bolesti a silnou menstruaci jsem měla vždy a únavu jsem přičítala stresu v práci i doma," vypráví. Bohužel, prohlídka dopadla jinak. Lékařka objevila u Jany myom velikosti skoro dvanácti centimetrů a ortel byl neúprosný: hysterektomie. Janě se přitížilo, protože často slýchávala, že po odstranění dělohy z ní bude troska.

Druhy hysterektomie

Laparotomická hysterektomie
● Klasický způsob, kdy se vede řez přes břicho, používají lékaři u operací většího rozsahu, například u rozsáhlých zhoubných nádorů.

Vaginální hysterektomie
● Zákrok vede operatér přes pochvu a otevření poševní klenby. Tento způsob se používá například u starších žen, které mají problémy s udržením moči. Operace je většinou spojena s plastickými úpravami pánevního dna.

Laparoskopická vaginální hysterektomie
● Nejužívanější současná metoda, při níž se do břicha třemi malými řezy zavede laparoskop (zobrazovací zařízení) a chirurgické nástroje. Operace se pak dokončuje vaginálně.

"Bohužel o hysterektomii stále panuje řada lží. Pochopitelně že to není zákrok příjemný, ale v mnoha případech zachrání život. Žena se po operaci může vrátit k životu, jaký vedla předtím. Občas může docházet k hormonální nerovnováze, ale ta se dá řešit různými preparáty," říká ostravský gynekolog a onkolog Jiří Mladěnka.

Nejčastějším důvodem k tomuto zákroku bývají myomy, což jsou nezhoubné svalové uzlíky vyrůstající v děloze, v jejích stěnách i na povrchu. Svým růstem vyvolávají nepříjemné komplikace.

"Pokud myom roste tak, že tlačí na močový měchýř, přidružují se také problémy s močením. V ojedinělých případech tlačí dozadu na střevo a tehdy má pacientka potíže se stolicí nebo trpí bolestmi zad," doplňuje známý pražský gynekolog Zdeněk Tesař.

Jak a proč děložní myomy vznikají, se neví, ale problémy s nimi má u nás skoro každá pátá žena.

"Malý myom, který nepůsobí žádné zvláštní potíže, obvykle sledujeme při pravidelných prohlídkách po čtyřech až šesti měsících. Když roste a provází ho nepravidelné krvácení, případně jiné potíže, zvažujeme hysterektomii," udává gynekolog Mladěnka.

Rozhodování, zda operaci podstoupit, není jednoduché. "Někdy až na operačním sále zjistíme, že je potřeba odstranit větší část tkání, než se předpokládalo. Jindy naopak vyjde najevo, že místo rozsáhlého zákroku postačí drobná operace. Hysterektomie se ale nikdy neprovádí jenom z rozmaru chirurga," poznamenává gynekolog Mladěnka.

U žen, jež se již blíží klimakteriu, operatér často současně s dělohou odstraňuje vaječníky a vejcovody, zatímco u mladších pacientek se kvůli hormonální produkci snaží zdravé vaječníky zachovat.