Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Hydratace a výživa. Zimní péče o citlivou, suchou i mastnou pokožku

  • 2
Ačkoliv letošní zima otálí s mrazem i sněhem, vaší pleti nesvědčí ani teploty těsně nad nulou a neustálé přebíhání ze zimy do vyhřátých místností. Jak ji bránit a chránit ve městě i na horách?

Vaše pleť je po procházce sice hezky narůžovělá, ale po příchodu do tepla domova se začíná nepříjemně natahovat až k prasknutí. Naskáčou na ní pupínky a vy máte potřebu kůži pořádně podrbat, protože úporně svědí.

Příčiny jsou dvě. Střídání teplot, kterému je vystavena vaše pleť při přecházení z mrazu do vyhřátých místností, a také to, že v zimě - i té mírné s teplotami kolem nuly - je ve vzduchu méně vlhkosti než na jaře a v létě.

To všechno způsobuje, že vaše pleť se paradoxně vysušuje více než v létě s teplotami kolem třicítky. Pokožka se brání tím, že vytváří více přirozeného mazu (projevuje se hlavně v T-zóně: čelo, nos, brada), ale s touto obranou si často nevystačí a začnou se na ní objevovat nepěkné šupinky, červené skvrny a vypadá velmi unaveně.

Jestli máte v koupelně výbavu krémů, které zatím na péči o obličej stačily, odložte je raději na období jara. Budete potřebovat silnější kalibr - zvlášť pokud máte suchou pleť. Té svědčí během zimy i velmi mastné krémy, které slouží jako bariéra proti ztrátě vlhkosti.

Pokud je váš typ pleti mastnější nebo smíšený, nic měnit nemusíte, jen přidejte pod krém ještě hydratační séra nebo jemný gelový krém. Nebojte se, že vaše čelo bude svítit mastnotou, je to naopak - pleť nemusí čelit náporu suchosti a bude vyrovnaná.

Existuje ještě typ pleti, která nese označení citlivá. Nehodnotí se, zda je mastná či suchá, její hlavním znakem je to, že přehnaně reaguje na různé změny a podněty. V zimě trpí úplně nejvíc a potřebuje především zklidňující, posilující a nedráždivé minerální látky - zinek a hořčík. Najdete je v termálních vodách (i krémech a maskách) a speciálních dermálních vodách. Pro ně si zajděte do lékárny a používejte je dvakrát denně.

Na horách nezapomínejte na vysoký UV faktor.

Pozor na vodu

Vydržte s pitným režimem, dostaňte do sebe aspoň dva litry vody denně - v zimě se na dostatek tekutin zapomíná, ale zvlášť v mrazech je velmi důležitý. Všem typům pleti prospěje večerní zklidňující a hydratační maska. Najděte si na ni aspoň na deset minut čas.

Když teplota klesne hlouběji pod bod mrazu a chcete vyrazit na procházku, na brusle nebo si vyjedete do hor, může mráz či ledový vítr vaši pokožku nevratně poškodit. Nemusíte s sebou tahat batoh plný kosmetiky. Přibalte mastnější krém z bambuckého másla nebo polárníky vyzkoušený glycerin či mandlový olej.

Na horách noste v kapse tyčinku s mastí a vysokým UV faktorem.

Některé takzvané zimní krémy obsahují výtažky z arktických řas, které mají dostatek sil, aby přežily nápor mrazu a ledu. Jsou to výtažky z řasy Durvillea antarctica, které zabraňují podle výrobce krystalizci vody v buňkách a udržují potřebnou hydrataci.

Nezapomeňte na to, že v horách jste blíž ke sluníčku a při lyžovačce v modrém dni si můžete přivodit nebezpečné spáleniny. Namažte obličej krémem s vysokým ochranným faktorem a nezapomínejte na rty a nos. Tyčinku s ochranným faktorem mějte stále u sebe.

Historie krému

Legendární recept Kelímek s krémem Cold Cream, který chrání pleť v chladných klimatických podmínkách, si oblíbily Francouzky už v 19. století. Vynález léčivé masti patří zakladateli medicíny, doktoru Galenovi ze starověkého Řecka. Pro léčení nemocí kůže umíchal směs tuku a vody, po léta v lékárnách známou jako Cérat de Galien (Galenův vosk). Základní složení Cold Cream se používá s různými dalšími pomocnými látkami dodnes.