Hudba také blahodárně působí na kvalitu spánku. Ilustrační foto.

Hudba také blahodárně působí na kvalitu spánku. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Hudba ulevuje od chronické bolesti i deprese

  • 9
Vyhřezlé ploténky, artróza a revma, to jsou nejčastější příčiny chronické bolesti pohybového ústrojí. Běžně se pacienti léčí analgetiky, rehabilitací, za pomoci chirurgických zákroků a v neposlední řadě i u psychologa či psychiatra. Vědci teď ale přišli s převratným objevem...

Odborníci z Clevelandu v americkém státu Ohio vynalezli další způsob, jak trápení mnoha lidí zmírnit - poslechem hudby.

Šedesát pacientů se rozdělilo do tří skupin po dvaceti. První skupina poslouchala svou oblíbenou hudbu od popu přes rock až po zvuky přírody.

Druhá skupina v průměru padesátiletých lidí měla na výběr z pěti nahrávek, které speciálně pro tuto příležitost připravil výzkumný tým. Třetí skupina byla jako obvykle kontrolní, neposlouchala nic.

Doktorka Sandra Siedlecki z clevelandské univerzity vysvětluje, jak experiment vypadal: "Lidé z posluchačských skupin měli denně na jednu hodinu na uších sluchátka s hudbou. Navíc si všichni pozorovaní vedli o svých bolestech denní záznamy."

Zatímco v kontrolní skupině se bolest zlepšila jen o jedno až dvě procenta, ve skupině posluchačů hudby bylo zlepšení o 12 až 21 procent.

Je zajímavé, že výběr hudby nebyl pro dobrý výsledek určující. Pacienti se také svěřili, že mají větší pocit kontroly nad svou nemocí a že se cítí schopnější. Ještě výraznější účinky měla hudba na psychiku sledovaných lidí: deprese se zmírnila až o 25 procent.

Otázkou zůstává, zda zkoumaným lidem nepomohla již jen sama relaxace, kdy kromě poslechu hudby neměli zkrátka nic jiného na práci.

O této studii informoval časopis Journal of Advanced Nursing, který už v loňském roce přinesl důkaz o blahodárném vlivu hudby. Tehdy ovšem vědci zkoumali její vliv na spánek. Zjistili, že poslech 45 minut klidné muziky před ulehnutím zlepší jeho kvalitu o více než třetinu.