Než začnete s dietou, pomalu trénujte a čerpejte informace, radí vědci (ilustrační snímek).

Než začnete s dietou, pomalu trénujte a čerpejte informace, radí vědci (ilustrační snímek). | foto: Stockfood.cz

Klíč k hubnutí: nevrhejte se do diety po hlavě, napřed ji natrénujte

  • 24
S převratnou metodou, jak úspěšně zhubnout a udržet si vytouženou hmotnost i po delší době, přišli kalifornští vědci. Obrátili totiž na hlavu doporučení, že do hubnutí je třeba pustit se pokud možno okamžitě. Naopak tvrdí, že před zahájením samotné diety je zapotřebí ji několik týdnů zlehka nacvičovat.

Největším nepřítelem těch, kdo potřebují zhubnout, je čas. I když totiž zvládnou na nějakou dobu radikálně změnit svůj jídelníček a veškeré síly napřou do cvičení a omezování se ve všem, co je předtím těšilo, jednoho dne se k nezdravému životu zase vrátí. A strašák jojo efekt jim sebere vydřenou postavu i zbytky pevné vůle.  Proto se odborníci na hubnutí rozhodli začít z jiného konce.

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti

Tým Michaely Kiernanové ze Stanford University v Kalifornii přišel podle Daily Mail s nápadem dietní přípravky. Zjistil, že ti, kdo byli před začátkem samotné diety dva měsíce pomalu zaučováni ve věcech zdravého životního stylu, mají větší šanci si vybojovanou štíhlou postavu udržet i v budoucnosti.

Studie, do které se zapojilo celkem 267 žen s nadváhou nebo obezitou, se proto zaměřila na novou strategii hubnutí. Jedna skupina žen se do shazování váhy pustila rovnou bez jakékoliv přípravy, druhá před zahájením diety absolvovala dvouměsíční "trénink", v rámci kterého získala informace o zdravém životním stylu.

Cílem však nebylo v této fázi hubnout, naopak. Když testované ženy během uvedených osmi měsíců něco shodily, byly požádány, aby zase přibraly. Mezitím se neustále vážily, aby měly přehled o tom, jak na ně změny v jídelníčku a režimu působí.

Pomalu, ale jistě

Teprve pak obě skupiny začaly se shodným hubnoucím režimem, ve kterém zařadily do jídelníčku více zeleniny a ovoce, jedly menší porce, učily se rozlišovat kalorické hodnoty pokrmů, zvýšily pohybovou aktivitu a přitom si čas od času dopřály nějaký drobný kalorický "hřích".

Po 20 týdnech byly výsledky v obou skupinách velmi podobné: účastnice testu shodily průměrně necelých osm kilogramů (tedy asi devět procent své původní hmotnosti). Avšak při kontrolním vážení po roce vyšla najevo zajímavá skutečnost: účastnice výzkumu z "trénované" skupiny přibraly v průměru jen 1,3 kg, zatímco ženy z druhé skupiny víc než dvojnásobek.

Výsledky studie tak potvrzují teorii, že k dlouhodobým výsledkům nevede rychlá a usilovná snaha, ale postupná trvalá změna v přístupu i chování.