Ona

Hubnout pro zdraví, nejen pro krásu

S nadbytečnými kily se světem prodírá téměř třetina Češek a hubnutí je jedním z nejčastějších témat ženských hovorů. I když se snaha vydaří a kila mizí, nemusí být všechno v pořádku. Dva hlavní důvody vedou ženy k tomu, aby hubly.

"Krása a zdraví," vyjmenovává dietní sestra Nikola Chudobová z brněnského Dietologického centra. Ano, přesně v tomhle pořadí, byť by to podle lékařů mělo být obráceně.

Ženy se o to, kolik toho snědí, zajímají rozhodně více než muži, ale daleko méně už se strachují o to, zda tělu dodávají přesně to, co potřebuje.

Bez masa?
"Čím více se redukční dieta odchyluje od běžné smíšené stravy, tím je toto nebezpečí větší," potvrzuje internista Petr Sucharda z pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Zatímco třeba vitaminů mívají i hubnoucí ženy dost, protože často jedí spoustu ovoce a zeleniny, jiných živin se jim může nedostávat. "Obával bych se nedostatečného příjmu vápníku a kvalitních bílkovin, protože ženy ve snaze zhubnout často hodně omezují mléčné výrobky a někdy i maso," říká lékař.

Nedostatek vápníku škodí kostem, pokud by to trvalo dlouho, mohou být náchylnější ke zlomeninám. Žena, která má málo bílkovin, může být hodně unavená, její tělo navíc nemá z čeho budovat svaly. Pokud přesto maso jíst nemíní, měla by se snažit doplnit potřebné látky jinak, například po poradě s dietologem.

Jiným rizikem je fakt, že se ženy snaží jíst co nejméně, amohou si tak narušit metabolismus a v extrémním případě dokonce spustit anorexii.

Kila dolů bez chyb
Dvě kila dolů, tři kila nahoru. Tak někdy dopadne snaha zhubnout. Jakých chyb se ženy dopouštějí? Hned tři chyby dělají ženy, které se pokoušejí zhubnout.

Vynechávají jídla, čekají, že budou hubnout tak rychle, jako to o sobě tvrdí hvězdy z reklam, a nakonec se po drastické dietě zase vracejí ke svému předchozímu jídelníčku.

To způsobuje, že se jim ztracená kila zase vracejí, a co víc, nezřídka už rovnou v podobě tukových buněk namísto svalů. "Ženy vynechávají základní denní jídla, většinou snídaně, někdy i oběd. Navíc se stravují nepravidelně," vyjmenovává hříchy internista Petr Sucharda.

Výsledek? U některých žen si organismus dlouhé pauzy mezi jídly vykládá jako hladovění a začne fungovat úsporněji. Na provoz potřebuje méně energie, a tak žena nehubne, ač jí méně a méně.

"Druhou největší chybou jsou nerealistická očekávání rychlých úbytků. V naší poradně je průměr sotva 2 kila za měsíc," upozorňuje lékař.

Mnoho tuků a cukrů
Kde se vlastně kila navíc berou? Ženy sice často tvrdí, že je zdědily, ale tak jednoduché to nebývá. Podobně je podle dietní sestry Nikoly Chudobové jen minimum žen, které váží více, než by chtěly, kvůli onemocnění žláz s vnitřní sekrecí.

"V pozadí nadváhy bývají nesprávné stravovací návyky přenášené v rodinách," vysvětluje sestra. Jelikož se špatně stravuje celá rodina, všichni váží moc a výsledný dojem "máme to v rodině" je na světě.

"Ženy fungují jako přenašečky rodinných návyků, proto by se především ony měly zajímat o zásady zdravé výživy," soudí Chudobová. A vyjmenovává chyby: nadměrné používání tuků při vaření, solení a ochucování, přílišná spotřeba cukru, málo ovoce a zeleniny a tekutin.

Zdraví stačí i málo
Co se hubnutí týče, zatím nic nového nikdo nevynalezl: platí proto stále: jezte méně, hýbejte se více. Zato se objevuje stále více nových poznatků o tom, jak moc je obezita zdraví škodlivá - zvyšuje riziko vzniku cukrovky, nemocí srdce i rakoviny.

Na druhou stranu ani ten, kdo má nějaká ta kila navíc, nemusí hned věšet hlavu, protože stačí zhubnout i něco málo, aby se to na zdraví projevilo příznivě. "Nepříznivý vliv obezity se podstatně zlepšuje již po zhubnutí prvních pěti až osmi procent nadměrné hmotnosti, tedy zhruba prvních 5-10 kg," tvrdí internista Sucharda.

Jinými slovy: ani člověk s mnoha kily navíc nemusí uléhat a vstávat s myšlenkou "ještě musím zhubnout 35 kilo, aby to mělo smysl". 

Co funguje a co ne

Atkinsonova dieta - zažívá renesanci. Spočívá v tom, že se mohou jíst i tučné věci, musí se však vynechávat sacharidy. Tomu, kdo ji dodržuje, hrozí na rozdíl od snahy toho, kdo se snaží jíst co nejméně, nadbytek bílkovin a vzestup hladiny cholesterolu. Sice se při ní hubne, většinou však jde o úbytek tekutin.

Koktejly - lze díky nim zhubnout, pokud jimi člověk nahradí jídlo, hrozí však, že po jejich vysazení se váha často vrátí na původní hodnoty.

Chromové tablety - mají zahánět chuť na sladké, ale výzkumy to nepotvrdily

Pohyb - ano, například jízda na kole či rotopedu, běh. Plavání a jóga spíše formují postavu, stejně jako posilování ve fitness centru.

Léky - na lékařský předpis, jsou určeny jen pro ty nejobéznější, stejně jako bandáže žaludku.

Vlákninová dieta - pokud má být výhradním způsobem hubnutí, je nebezpečná, odvádí totiž z těla užitečné látky, třeba vápník.

Hubnoucí čaje - váha klesá, ale jen díky odvádění vody z těla, nikoli kvůli skutečnému hubnutí.

Jak ženy hubnou?

Hubnutí nemusí se rovnat dieta. Skoro by se dalo říci, že u většiny žen by to mohlo být přesně naopak.

"Slovo dieta totiž původně neznamená omezení stravy, ale v západním světě se používá ve smyslu stravovacího režimu," upozorňuje dietní sestra Nikola Chudobová z brněnského Dietologického centra.

Právě to nedávno provedlo mezi svými klientkami výzkum, jenž zjišťoval, proč se jim daří nebo nedaří zbavit přebytečných kil. "Tragédií je, že ženám nedokážou pomoci lékaři," soudí Chudobová. Pojišťovny totiž rady lékaře ohledně váhy neproplácejí.

Ženy tak často bojují s váhou, aniž tuší, jak na to. Také úspěchy klientek, které navštívily brněnské centrum, byly předtím hodně střídavé: 67 procent se snažilo zhubnout hladovkou či dietou pomocí různých koktejlů, čajů, tablet či výživových doplňků.

"Ty však jejich problém nevyřeší, protože nevedou ke správným výživovým návykům," říká Chudobová. Nejenže podobné přípravky lezou do peněz, kila se navíc po čase vrací.

"Málokdy se ženy odhodlají hubnout pomocí zdravé životosprávy, a tím začít u jádra problému. Často totiž tuší, že tato cesta vyžaduje daleko více úsilí," uvádí Chudobová. Přesto je přesvědčena, že je v silách žen nadváhu zvládnout.

Brněnské Dietologické centrum zjišťovalo u svých klientek rovněž to, kde k nechtěným kilům přišly: nejčastěji z toho vinily těhotenství - zhruba polovina žen. Následovala menopauza (17 procent), nadváha získaná již v dětství (10 procent), dále puberta, změna životního stylu, stres a to, že přestaly sportovat.