Ona
Jablko i dostatek vody vám pomůže s hubnutím (ilustrační snímek)

Jablko i dostatek vody vám pomůže s hubnutím (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Deset hubnoucích fíglů, které vám pomohou shodit přebytečná kila

  • 89
Otázka, zda se ještě dá stihnout shodit pár kilogramů do prvního letního sluníčka, přichází s každoroční pravidelností. Letošní předsevzetí se dá ale pojmout chytře: vybrali jsme pro vás deset zásadních fíglů, které vám pomohou se s nadbytečnými kily rychle rozloučit.

1. Vyměňte máslo za avokádo

Tento tmavozelený plod je pro svůj obsah zdravých tuků ideální do dietní stravy. Perfektně tak v syrovém a dobře zralém stavu nahradí máslo. 

Nejen chuť ale i kalorické hodnoty vás mohou o tom přesvědčit: běžné máslo dodá vašemu tělu 750 kalorií, zatímco avokádo ve stejném množství jen 220. 

Přitom ještě bohatě disponuje minerálními látkami, vitaminy a kvalitními rostlinnými tuky, které ocení váš organismus. Navíc pro svůj neutrální šmak se hodí jako podklad prakticky pod cokoliv, třeba pod sýr, šunku, zeleninu nebo marmeládu. 

Výborně chutná i ve formě takzvaného guacamole – tedy pomazánky, kterou rychle připravíte z rozmačkaného avokáda, najemno pokrájených cherry rajčátek, nasekaného česneku a cibule, pokapané limetkou nebo citronem a ochucené solí případně pepřem.

2. Pijte jako duha

Každodenní dostatečný příjem vody, který by měl činit průměrně alespoň 1,5 litru, zajistí i menší návaly hladu. Ideální tekutinou by se měla stát voda bez bublin. 

Ale aby vás její nic neříkající chuť brzy neomrzela, dá se vylepšit třeba několika kousky kůry z bio pomeranče nebo bio citronu. Nebo s několika kapkami šťávy z brusinek či arónie.

3. Bez jablka ani ránu

Jedno anglické přísloví říká: „Každý den jablko a lékař je daleko“. I když pochází z druhé poloviny 19. století, má pravdu i v současnosti. Podporuje ho v tom i spousta studií. 

Například vědci z Cornellovy univerzity v New Yorku zjistili, že jablečný extrakt, respektive fenoly flavonoidů, které jablko obsahuje, dokážou snížit riziko rakoviny a účinně ochránit organismus před důsledky způsobenými volnými radikály. 

Kromě toho, že jablko je snadno lokálně i finančně dostupné všem, obsahuje 30 minerálních látek, spoustu vitaminů a vlákninu, která dobře zasytí i upraví zažívání.

 Hodí se proto jako malá svačinka mezi hlavními jídly. Experimentujte s různými druhy.

4. Jez do polosyta

Japonské ženy, které se dožívají nejvyššího světového průměru, vděčí vitalitě až do smrti jedné z důležitých součástí životosprávy: jedí jen tak, aby byly syté zhruba z 80 procent. 

„Hara hachi bu“, což v japonštině znamená právě ono české „jez do polosyta, pij do polopita“, se stalo dokonce v Americe velkým dietním hitem, který podle vědců zaručeně funguje. 

5. Bílý jogurt v hlavní roli

I když možná preferujete jogurty nejrůznějších ovocných chutí, pokaždé byste si jako základ měli dopřát jogurt bílý. Obsahuje totiž zdravé bakterie a sacharid pocházející z laktózy. 

Jakmile totiž raději sáhnete po již připraveném ovocném jogurtu v obchodě, ošidíte se tak o velké množství prospěšných látek a naopak svému tělu dodáte zbytečně moc přidaného cukru a chemie. 

Buďte proto kreativní a do bílého jogurtu si navrstvěte třeba čerstvé jahody, borůvky či další sezonní ovoce podle vašeho gusta, nebo přidejte pár oříšků a nalámejte najemno hořkou čokoládu.

6. Zkuste lněný olej

Za studena listovaný olej z lněných semínek je tak trochu outsider českých kuchyní. Přitom je to jeden z nejcennější jedlých olejů vůbec. Obsahuje totiž vysoké množství omega-3 nenasycených mastných kyselin a pomáhá při látkové výměně cholesterolu. 

Pravda, má trochu hořkou chuť, ale výborně chutná třeba s tvarohem, na loupaných bramborách nebo čerstvé zelenině. Olej raději pořizujte v malém balení a brzy spotřebujte. Jako jeden z mála totiž rád podléhá oxidaci, která ho může úspěšně znehodnotit.

7. Chytrý výběr marmelády

Vyměňte svou oblíbenou jahodou, rybízovou nebo malinovou marmeládu s vysokým obsahem cukru za něco trochu kyselejšího, co bude obsahovat méně sacharidů a mnohem více potřebného vitaminu C. Dobrou volbou je třeba šípková zavařenina. 

Směrodatným ukazatelem, po které marmeládě sáhnout, se vám může stát takzvaná kapacita absorbance volných radikálů (ORAC) vyvinutá vědci z Národního institutu pro zdraví v Baltimoru. 

Říká například, že právě dávkou šípkové marmelády dostanete do těla mnohem více vitaminu C, než se třeba nachází v pomerančích, a jako velký bonus díky neutralizaci volných radikálů získáte prevenci proti celé řadě chronických onemocnění včetně účinného boje proti stárnutí.

8. Nakřečkujte si ořechy

Ano, obsahují spoustu kalorií (zhruba 650 kalorií na 100 gramů), ale paradoxně pomáhají v hubnutí. Zejména svými zdravými tuky, kvalitními bílkovinami a vitaminy E a skupiny B, které v sobě obsahují. A je jedno, zda si sáhnete po lískových či vlašských oříšcích, para ořechách, kešu nebo mandlích. 

Denní dávka by ovšem neměla přesáhnout malou hrstku těchto jader. Perfektně se dají nakombinovat s čerstvým ovocem nebo právě jogurtem. Nebo je jen tak zobejte, když na vás padne mlsná.

9. Vyhněte se vepřovému

Výživa hraje velkou roli. A v případě živočišného jídelníčku to platí dvojnásob. Podle posledních výzkumů vyšla najevo spojitost mezi trvalými záněty v těle a chronickými onemocněními, jako je třeba revmatoidní artritida či astma, nebo kardiovaskulárními onemocněními a kyselinou arachidonovou. Ta je obsažena především ve vepřovém mase. 

Obecně iniciátory této kyseliny jsou omega-6 mastné kyseliny. Vzniklý tuk pak způsobuje houstnutí krve a zužování cév, což se může neblaze projevit na našem zdraví. Proto se mnohem častěji zaměřte na konzumaci ryb jako je třeba losos, makrela nebo sleď. Obsahují prospěšné omega-3 mastné kyseliny, které snižují výskyt chronických onemocnění.

10. Večeři servírujte dřív

Do postele byste neměli ulehat s plným žaludkem. Tělo pak v noci nemá čas na regeneraci a musí se věnovat zpracování potravy v útrobách. 

Ideální čas povečeřet je tak tři až čtyři hodiny před samotným zalehnutím. Dopřejete tak organismu dobře stravu zpracovat a dostatečně se připravit na jiné aktivity, které jsou během spánku důležitější.