Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hubené děti a špatná angličtina aneb jak jsem volila budoucí modelky

  4:59aktualizováno  4:59
Seděla jsem v porotě prestižní modelingové soutěže a měla z dvaceti superštíhlých a vytáhlých finalistek zvolit tu nejlepší. Jedna z mých favoritek v českém týmu nakonec opravdu bodovala. Slovenskou vítězku jsem nevolila. Nešla jí totiž chůze po molu. I tak vyhrála. Je mladá a fotogenická. Všechno ostatní se naučí.

Vítězky soutěže Schwarzkopf Elite Model Look 2011 Leona Hochelová (14) a Lenka Hanáková (18) | foto: Lenka Hatašovápro iDNES.cz

Jak jsem hlasovala

ČESKÁ REPUBLIKA
Na fotografie se můžete podívat zde

1. Lenka K.
2. Barbora Ž.
3. Lenka H. (vítězka)

SLOVENSKÁ REPUBLIKA
Na fotografie se můžete podívat zde

1. Michaela L.
2. Julia K.
3. Klaudia P.

V anketě OnaDnes.cz jste hlasovali pro Helenu Kuráňovou

Některé dívky v soutěži stály na vysokých podpatcích vůbec poprvé, což byl zřejmě i případ čtrnáctileté Slovenky Leony, která nakonec vyhrála. Nohy už holky měly po desítkách hodin tréninku choreografie oblepené náplastmi a při sebemenší příležitosti se zouvaly, aby jim ulevily.

Není tedy divu, že se nepohodlí leckdy projevilo právě při chůzi po molu. Plný sál Jízdárny Pražského hradu pak spolu se mnou trnul, kdy mu některá z dívek spadne do náruče.

Porota 20. ročníku soutěže Schwarzkopf Elite Model Look měla za úkol posuzovat dívky co nejkomplexněji, ale jak jsme se shodli s kolegy, to bylo právě to nejtěžší. Jedna měla totiž nádhernou tvář a zajímavé rysy, ale její chůze nebo osobnost nezapůsobily, druhá zase na fotografiích hýřila rozličnými výrazy, ale zbytek pokulhával.

Netuším, jak hlasovali všichni porotci, ale s těmi, kteří seděli těsně kolem mě, jsme se na pár jménech shodovali. Z Česka to, bez konkrétního pořadí, byly Lenka K., Barbora Ž. a vítězná Lenka H. 

U Slovenek to bylo trochu těžší, a tak jsme se s porotci v názorech lišili. Vybírala jsem ze čtyř dívek, které připadaly v úvahu. Leona byla také mezi nimi, ale nakonec jsem dala přednost "protřelejší" Júlii K.

Finalistky jsme znali už z rozhovorů, které jsme s nimi vedli den předtím, ale definitivně jsme se rozhodovali až v průběhu finále. Teprve tady se hlasy sčítaly. Výsledky byly nakonec tak těsné, že předseda poroty herec Jiří Bartoška a ředitel soutěže Saša Jány vyhlásili pouze vítězky za Českou a za Slovenskou republiku. Druhá a třetí finalistka získaly totiž stejný počet hlasů.

Přehlídka kolekce Nynpha italského návrháře Vita dell Erba, který spolupracoval
Glamour kolekce slovenského návrháře Lukáše Kimličky. (finále soutěže

Finalistky na mole představily svatební šaty Jesuse Peira, glamour kolekci slovenského návrháře Lukáše Kimličky, exkluzivní linii Nynpha Itala Vita Dell´Erby a své zastoupení mělo i Česko díky kolekci Skicy II od Denisy Nové.

Porota

Čtrnáctičlenné porotě předsedal Jiří Bartoška. O vítězkách rozhodovali například herečka a módní ikona Aňa Geislerová, ředitelka scoutingu Elite World Michaela Queasada, návrhář Vito dell´Erba a další zástupci partnerů soutěže.

"Byla jsem opravdu moc překvapená, že jsem vyhrála. Nečekala jsem to," řekla pro OnaDnes.cz čtrnáctiletá Leona Hochelová, která obdivuje a vzhledem i připomíná modelku Lindu Vojtovou. Stejně reagovala i vítězná Češka, osmnáctiletá favorizovaná Lenka Hanáková.

Překvapení a možná i mírné rozhořčení z vítězství Leony přede mnou dala později na afterparty v klubu Duplex najevo i jedna ze slovenských finalistek. Shodou okolností jedna z mála těch, z nichž jsem měla po celou dobu dojem, že vědí, co chtějí.

Obě vítězky teď čeká světové finále soutěže v Šanghaji, jinak zatím netuší, co všechno bude dál. Čína a svět vůbec láká hlavně Lenku, která by ráda v budoucnu víc cestovala, protože k tomu zatím neměla dost příležitostí.

Vítězky soutěže Schwarzkopf Elite Model Look 2011 Leona Hochelová a Lenka

Vítězky soutěže Schwarzkopf Elite Model Look 2011 Leona Hochelová a Lenka Hanáková s moderátorkou večera Simonou Krainovou. Vítězky budou své země reprezentovat na světovém finále, které se uskuteční 6. prosince 2011 v čínské Šanghaji.

Jak to chodí v porotě

V číslech

  • 7 000 dívek a 27 základních castingů po Česku i Slovensku, 100 semifinalistek, 20 finalistek (deset z každé země). 
  • Vítězky prošly náročným kolotočem jednotlivých částí soutěže. Přes síto semifinálových castingů se dostalo asi 110 dívek, ze kterých pak po pohovorech a focení vzešla finálová dvacítka.

Finalistky jsem poprvé naživo spatřila na úterní generálce v hotelu Ambassador, kde nacvičovaly choreografii. Tolik dlouhonožek pohromadě jsem už dlouho neviděla.

Zatím jen v roli pozorovatele jsem si dělala obrázek o tom, jak se budoucí modelky chovají a jak se projevují. Nejen zajímavý obličejík, ale i osobnost a celkové vystupování totiž rozhodují o tom, která uspěje, a která ne.

Když dívky vyšly společně ven před hotel, aby se hromadně vyfotily, vítr rozfoukal jedné z nich vlasy. "Do pr*, to je vítr," ozvalo se z řad nevinně vyhlížejících tvářiček.

Občas peprný výraz ujede každému, bohužel i takové drobnosti mohou hrát při konečném rozhodování roli, obzvlášť pokud je konkurence tak vysoká jako v tomto případě.

Finalistky Schwarzkopf Elite Model Look 2011 si před hotelem Ambassador fotili

Finalistky Schwarzkopf Elite Model Look 2011 si před hotelem Ambassador fotili i náhodní kolemjdoucí.

Dvacet finalistek Schwarzkopf Elite Model Look 2011 na generálce v hotelu

Dvacet finalistek Schwarzkopf Elite Model Look 2011 na generálce v hotelu Ambassador

Pro kolemjdoucí včetně turistů byly mladé modelky atrakcí a spouště fotoaparátů cvakaly jedna za druhou. Zeptala jsem se dvou Američanů stojících za mnou, jak se jim dívky líbí. "Joo, jsou moc pěkný, některý míň, některý víc. Sekne jim to," prohlásil jeden.

Další kolemjdoucí zase utrousil: "Holky jsou to krásný, ale ať se, proboha, pořádně najedí." Musela jsem uznat, že pár z nich by to rozhodně neuškodilo, ale kdo ví, co s jejich tělem provede pár let navíc. Vždyť to jsou z velké části čtrnáctileté "žáby", které vyrostly, a jsou samá ruka, samá noha.

Zákulisí finále soutěže Schwarzkopf Elite Model Look 2011. Vlasy i make-up
V zákulisí soutěže Schwarzkopf Elite Model Look 2011 bylo pořádně rušno.

Den před finálovým večerem se už s finalistkami setkali všichni členové poroty. Rozdělili jsme se do skupinek po třech a dívky se každé skupině po jedné chodily představovat.

Já jsem byla usazena vedle scouta Lea a italského návrháře Vita dell´Erby, jehož modely pak dívky předvedly na finále. Neformální pohovory se proto vedly v angličtině, nedozvěděli jsme se tedy tolik jako česky mluvící skupinky. Někdy jsem musela překládat a jedna z finalistek neuměla anglicky ani slovo, vládla jen němčinou.

Po sledu "nevím" a "je mi to jedno" na otázky ohledně oblíbených návrhářů, módního stylu či modelingové budoucnosti jsem začala být na tyto odpovědi alergická. Proto jsem v duchu zajásala, když jsem se alespoň od některých dívek dozvěděla cokoli konkrétního. Velmi dobře, tedy rozvitými větami, nikoli jen yes nebo no, reagovaly asi tři finalistky.

Jenže člověk si pak ale vzpomene na sebe v patnácti a hned je shovívavější a kritiku zmírní. Fakt je, že dostat se ze sedmi tisíc holek mezi nadějnou dvacítku, to už je samo o sobě pro všechny obrovský úspěch a všem finalistkám patří velká gratulace.

Nejčtenější

Crop topy jsou hitem léta.
Tři tipy jak nosit crop top. Trendy letního kousku se nemusíte bát

Odhalená kůže k létu prostě patří. A to i v případě, že postrádáte míry modelky. Zkrácená délka topu tak může být příjemným zpestřením vašeho outfitu. Zkusit...  celý článek

V Primarku se můžete od hlavy až k patě obléci jako Harry Potter.
Vzhůru do Bradavic. Řetězec nabízí kolekci inspirovanou Harry Potterem

Fanoušci malého čaroděje slaví. Svého hrdinu mohou konečně mít doma prostřednictvím nové kolekce oblečení, papírenských a bytových doplňků, kterou nabízí...  celý článek

(ilustrační snímek)
Partner Lucii surově mlátil. Vzala děti, odešla a začíná znovu žít

Ovlivnit budoucnost dětí znamená změnit budoucnost jejich matek. Pomáháme maminkám začít po odchodu z azylového domu nový život, naučit se plánovat, spravovat...  celý článek

Jihoafrická modelka Candice Swanopoelová oslavovala své ještě nenarozené...
Baby shower: předporodní večírek, který těhotnou zasype dary i radami

Poslední večírek bez dítěte, příležitost probrat vše o dětech s kamarádkami a příbuznými, to je tzv. baby shower, předporodní večírek chystaný pro nastávající...  celý článek

Zakladatel společnosti Scio Ondřej Šteffl
Ondřej Šteffl: Svět bude potřebovat lidi, kteří se umějí a chtějí učit

Umět se učit, kritické myšlení, kreativita, flexibilita, ale i empatie a laskavost – to jsou klíčové dovednosti ideálního pracovníka příštích let. Alespoň to...  celý článek

Další z rubriky

Praha 10. 8. 2017 Manolo Blahnik - výstava v Preciosa
Česká stopa Manolo Blahnika: křišťály, krajka a Formanovy filmy

Obuvnický mág Manolo Blahnik dorazil do Čech zahájit svoji retrospektivní výstavu The Art of Shoes a také uvést nový model střevíčků z české krajky. V budoucnu...  celý článek

Tak jaké to budou dnes? Barevné ponožky se dají skvěle kombinovat s různými...
Fenomén barevných ponožek. Potrpí si na ně více muži, nebo ženy?

Na ulicích je potkáváme čím dál častěji. Jsou nepřehlédnutelné a i jednolitý outfit promění v zajímavou podívanou. Milují je ženy, ale své místo si spolehlivě...  celý článek

Nový kousek prádla je jako stvořený pro horké letní dny.
VIDEO: Konec zpocených prsů, slibuje nový kousek prádla obdařeným ženám

Nový kousek dámského prádla Ta-ta towel vyvolává velkou diskusi. Zatímco ženy s plnějším hrudníkem opěvují jeho praktičnost, další ho přirovnávají k houpací...  celý článek

Další nabídka

arome.cz

Konec sejrům: 7 tipů, jak se rychle opálit
Konec sejrům: 7 tipů, jak se rychle opálit

Vaše kůže připomíná eidam, pocení na ostrém slunci vás nebaví nebo na něj nemáte čas? Zapomeňte na babské rady. Olivový olej a sádlo jsou fajn, když chcete ve č... celý článek

Mercedes Třída E 3,0 350d...
Mercedes Třída E 3,0 350d...

r.v. 2016, naj. 17 430 km, diesel
1 352 624 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.