Horka působí mnohým lidem potíže

- Republiku zasáhla vlna veder. Teploměr se vyšplhal nad třicet stupňů ve stínu. Mnohým lidem však tyto teploty nedělají příliš dobře.
Záchranná služba proto vyjíždí více, než je obvyklé. "Zdravotní problémy mají zejména staří lidé, kardiaci a epileptici," upřesnil lékař pražské záchranky Michal Tomasy.

"Starší lidé by se měli vyhnout přímému slunci a být ve stínu, hodně pít a mít lehký oděv," uvedl Tomasy. Lékař pohotovosti v Koněvově ulici v Praze 3 Karel Vomáčka doporučil, aby starší občané raději nevycházeli ven z domů a smáčeli si ruce a nohy ve studené vodě.

Vozidla záchranné služby vyjíždějí častěji k lidem se srdečním onemocněním, kterým se zvyšuje kyslíková spotřeba, to znamená, že u nich dochází k projevům angíny pektoris. "Měli jsme dokonce jeden infarkt myokardu," řekl Tomasy. U epileptiků může přímé oslunění hlavy vyvolat křeče a bezvědomí, dodal.

S úpaly a úžehy pražští lékaři zatím  problémy neměli. "Ty přicházejí obvykle ve večerních hodinách a jsou spojeny se zažívacími problémy," řekla lékařka pohotovosti ve Zbraslavi v Praze 5 Liliena Štumpfová. Lékař pohotovosti v Palackého ulici v Praze 1 Václav Šmejkal dodal, že často v těchto dnech chodí lidé na pohotovost s klíšťaty.

K létu patří klobouk a sklenice vody
Koho v létě často v práci bolí hlava, měl by se kolem sebe porozhlédnout. Úžeh nebo jeho horší obdoba, úpal, totiž paradoxně hrozí nejvíce těm, kteří sedí v uzavřených nevětraných kancelářích s velkými prosklenými okny, kam po většinu dne svítí sluníčko. Pokud se k tomu přidá nedostatek tekutin, slabší jedinci začnou vadnout.

Úžeh K vrácení pohody většinou stačí vyhnout se na čas přímému slunečnímu světlu, ochladit celé tělo studenou koupelí nebo sprchou a vypít dostatek tekutin, nejlépe minerálek, které mohou nahradit úbytek solí.
Úpal Tělesná teplota mnohdy překročí čtyřicítku, ale hrozí i otok mozku, což mívá za následek bezvědomí, v krajním případě zablokování plic, krevního oběhu i srdeční činnosti. Pak samozřejmě nezbývá než rychle přivolat lékaře, postiženého ochlazovat a zároveň resuscitovat masáží srdce a dýcháním z úst do úst. Naštěstí se něco podobného stává zřídka. Předejít takové situaci se v každém případě vyplatí. Stačí nasadit si ve vedru klobouk a po ruce mít vždy a všude sklenici studené vody.