Komár rodu Aedes

Komár rodu Aedes - Nebezpečnou horečku dengue přenášejí komáři z rodu Aedes. | foto: Profimedia.cz

Horečka dengue nabyla rozměrů pandemie

  • 4
Horečka dengue, s níž bojují především asijské země, nabyla podle vědců rozměrů pandemie. Virus, který přenášejí komáři rodu Aedes, zmutoval a adaptoval se na městské prostředí. Vůči tradičním metodám kontroly a léče se stává imunní.

Konstatovali to odborníci na konferenci v Singapuru.

"Jde o pandemii. Je zcela jasné, že tato nemoc se rozvíjí. Ve světě je stále více případů," citovaly agentury ředitele Institutu pro tropické nemoci na Havaji Duaneho Gublera.

Gubler se v Singapuru tento týden zúčastnil mezinárodní konference o tom, jak zabránit šíření horečky dengue. Komáry rodu Aedes přitom vědci označili za nového světového nepřítele.

Horečka dengue je nazývána také lamačem kostí, protože způsobuje velké bolesti kloubů.

Dalšími příznaky jsou vysoké horečky a bolesti hlavy provázené vysokou vyčerpaností. V horších případech může způsobit vnitřní krvácení. Není proti ní žádný lék ani vakcína.

S horečkou dengue bojují především čtyři asijské státy. V Singapuru bylo letos zaznamenáno již více než 11 tisíc případů, zatímco loni to bylo 9459.

Sousední Malajsie hlásí 28 tisíc postižených, což je o 25 procent více než loni. Infekce se šíří i na Filipínách a v Thajsku.

Americká střediska pro kontrolu a prevenci nemocí označila letos horečku dengue za nejdůležitější komáry přenášené virové onemocnění postihující člověka. Předstihlo i malárii a encefalitidu, kterou jsou ve světě ohroženo 2,5 miliardy lidí.

Podle odborníků může být příčinou nárůstu případů tohoto virového onemocnění to, že virus zmutoval v nový kmen "s větším epidemickým potenciálem". Dosavadní metody hubení komárů za použití aerosolových sprejů a mlžení začínají pozbývat účinnosti.

Singapur nyní vyvíjí nové metody hubení komárů a uvažuje o zvýšení počtu laboratoří, které by zkoumaly tento virus.

,