Ona

Hodiny u počítače dětem nesvědčí

  • 11
Pohled na dítě, které si místo s kamarády hraje samo u počítače, některé rodiče leká. Odborníci je uklidňují. Pokud dodržují určité zásady, počítač je pro dítě přítel. Dítě přijde ze školy, zahodí tašku a rovnou usedá k počítači.

Hraje hry, dokud se máma s tátou nevrátí z práce. U počítačů sedí stále mladší děti, mnohé programy jsou už pro ty od dvou tří let.

"Počítač dítěti neškodí, ale všechno záleží na dávkování. Přiměřené jsou pro školáka maximálně dvě hodiny denně," říká psycholog Jiří Tyl, který se touto problematikou zabývá. "Jinak se organismus velmi vyčerpá. Dítě nemá sílu napsat ani úkol," vysvětluje psycholog.

Zákaz? Nesmysl
Rozhodně nemá smysl počítač dítěti zakazovat. "Dítě by se s ním mělo seznámit co nejdříve," shodují se odborníci. Dnešní svět je s počítači už tak spojený, že počítačová negramotnost by dítěti komplikovala život skoro tak jako fakt, že neumí číst nebo psát.

Veliký rozdíl je však v tom, jak dítě na počítači pracuje. Zahraniční studie ukázaly, že primitivní "střílecí" hry částečně omezují vyšší intelektuální schopnosti. Počítač může dítě také mnohému naučit. "Díky počítači se děti učí nejrychleji a nejzábavněji anglicky," říká Jiří Tyl.

Některé složité hry zase mohou dětem pomoci připravit se třeba na budoucí povolání. "Hry vždycky souvisely s prací. Kdybychom byli indiáni, hráli bychom si hru na lov jelena. Strategické hry učí děti, jak budou v budoucnu kontrolovat pobočky firmy nebo sledovat pohyb zboží po celém světě," vysvětluje Tyl.

Rodiče by v každém případě měli mít přehled, co dítě skutečně na počítači dělá. Programy, v nichž se dítě aktivně učí novým věcem, jsou lepší než jednoduché hry, u nichž dítě nemusí přemýšlet.

Televize a počítač
Pokud snad považujete počítač za zlo a dítě raději posadíte před televizi, mýlíte se. Zatímco počítačové hry pracují se vzrušením a duševní činnost umějí podněcovat, televize uspává. "Televize je v podstatě hypnotikum. Vyvolává v nás stav, který známe třeba při přechodu mezi spánkem a bděním," tvrdí psycholog.

Když rodiče vidí své dítě sedět u počítače mnoho hodin, začnou se někdy bát, zda už to není závislost. "Fyzická závislost nevzniká, spíše návyk. Je samozřejmě třeba hlídat, aby dítě nebylo kvůli počítači úplně mimo realitu," upozorňuje psycholog.

Hrozí také, že se potomek zavře do světa počítačů natolik, že může mít problémy s navazováním vztahů. "Negativním jevem jsou úniky do virtuální reality a jakési oplošťování citovosti ve vztazích. Mladí muži přirostlí k počítači potom chybějí ve společnosti svým ženským protějškům," vysvětluje Tyl.

Jak říká, čím může být pro dívku přitažlivý mladík, který je od nedostatku slunce celý zelený, stále zavřený doma a v životě poznal jen prostředí počítačů?

Počítač oči nezkazí
Dlouhé vysedávání u počítače nemusí prospět tělesnému zdraví dítěte, hlavně očím. "Práce u počítače dětským očím neškodí. Děti mají extrémní zaostřovací schopnost na blízko, mají velmi pružnou čočku. Jediné, co může přijít, je okamžitá únava očí," říká oční lékař Josef Hycl.

Podle něj si dítě umí najít správnou vzdálenost, z které se na obrazovku dívat. "Často to může být třeba patnáct centimetrů," dodává očař.

Mnohem více trpí záda. "To je vetší problém než oči. Děti si stěžují na bolesti zad. Často jsou to děti, které nesportují. Sport je nejlepším receptem na tyto problémy," říká dětský lékař Milan Kudyn. Dítě si může stěžovat také na bolesti v oblasti ramen. Práce u počítače zatěžuje svaly v oblasti ramenního kloubu.

RADY PRO RODIČE
Pokud váš potomek často pracuje u počítače, neměl by sedět na vaší židli, ale měl by sedět tak, aby to neškodilo jeho zádům.

•  záda musí být rovná

• celá chodidla by měla být na zemi nebo alespoň na opěrce židle

• vhodná je výškově nastavitelná židle

• předloktí má s tělem svírat pravý úhel

• vzdálenost očí a monitoru není rozhodující

• pomohou krátké přestávky během práce s počítačem

• pokud dítě často sedí u počítače, mělo by zároveň sportovat, například jezdit na kole