Ona
Stacey Dashová (vlevo) a Alicia Silverstoneová ve filmu Bezmocná (1995)

Stacey Dashová (vlevo) a Alicia Silverstoneová ve filmu Bezmocná (1995) | foto: Profimedia.cz

Skotská kostka pro všechny. Tradiční vzor si oblíbili králové i rebelové

  • 1
Mezi vzory, které se v módě pravidelně objevují, je skotská kostka pojmem. Přežila ostatně celá staletí: kdysi zdobila kilty obyvatel severní části britských ostrovů, výraznou chvíli slávy zažila v době, kdy frčel punk, dnes ji pro své kolekce využívají neslavnější módní návrháři i běžné řetězce.

Všímavého návštěvníka Skotska jistě zaujme fakt, že ji najde doslova všude. Na oblečení místních i turistů, na plakátech, kobercích, čalounění nábytku, dokonce i na sedačkách autobusů. Tartanu, jak se typický kostkovaný vzor správně nazývá, v kraji, odkud pochází, prostě neutečete.

Skotští rebelové i kostkovaná princátka

Vzpomínáte na film Statečné srdce s Melem Gibsonem v hlavní roli a hordami pomalovaných mužů v kiltech? Takhle to ve 13. století ve skutečnosti vypadat nemohlo. Předchůdce moderního kiltu a také samotný tartan se poprvé objevily až ve století sedmnáctém. I předtím existovaly kárované látky, až v tomto období se ale kostkovaným vzorem začali odlišovat obyvatelé jednotlivých skotských oblastí.

V roce 1746 přišla pro Skoty rána – na nošení oblíbené kostky začal platit zákaz. Proto se později během skotského národního obrození stal právě tento vzor nositelem tamní identity a začal se nosit ve velkém. Popisy ve svých historických románech k tomu přispěl i slavný spisovatel Walter Scott.

Roku 1882, kdy zemi navštívil král Jiří IV., se místní dočkali oficiálního povolení tartan nosit – oficiálně se stal národním vzorem a začal se nově používat k odlišení jednotlivých klanů.

Z kostkovaného vzoru se stal hit, kromě běžných obyvatel ho nosili i členové armády a princ Albert, manžel královny Viktorie, ho měl natolik rád, že jím ve velkém vyzdobil i své skotské sídlo, zámek Balmoral. Sama královna dokonce jeden nový vzor navrhla; často do tartanu oblékala i své děti.

Statečné srdce (1995)

Tartanové večerní šaty z roku 1826

Děti královny Viktorie a prince Alberta

Od Vivienne po Victorii

I když je tartan od té doby na výsluní vlastně neustále, přece jen zažil jeden výjimečný boom – období punkového řádění. Pro módu hnutí, které přišlo na svět v polovině 70. let minulého století, byly typické roztrhané punčochy, kožené „křiváky“, trika popsaná radikálními slogany a právě kostkovaný vzor.

Nekorunovanou „punkovou královnou“ byla módní designérka Vivienne Westwoodová. Tartan do svých kolekcí začali zařazovat i další návrháři a do jisté míry se stal součástí mainstreamu. Krátkou epizodu, kdy byl zase spojovaný s určitou subkulturou, zažil v období grunge, ke kterému neodmyslitelně patřily kostkované flanelky.

Malcolm McLaren, manažer punkové kapely Sex Pistols

Skupina punkerů v londýnské čtvrti Camden

Modely Vivienne Westwoodové z roku 2010

Přežil dodnes. Stále je klíčovou součástí tradičního skotského oděvu, ale v módě se kostkovaný vzor objevuje téměř všude – od šatů po lodičky. A dávno ne jen v podobě původní vlněné příze. Mezi módní domy, které postavily svůj styl právě na tartanu, patří třeba britský Burberry. Jeho charakteristickou kostku, která pochází už z dvacátých let minulého století, snadno rozpozná každý, kdo se o módu aspoň trochu zajímá.

Tartan zbožňovala britská legenda Alexander McQueen, loni na ní postavil celou podzimní kolekci americký návrhář Marc Jacobs, letos se objevil třeba na přehlídkách Victorie Beckhamové, Rachel Zoe nebo značky Calvin Klein. Na podzimní sezonu je ideální, a abyste ho mohli nosit, nemusíte být ani Skotové ani punkeři. Inspirujte se třeba britskými školními uniformami nebo elegantním stylem Kate Middletonové.

Alexander McQueen a Sarah Jessica Parkerová (2006)

Marc by Marc Jacobs, kolekce podzim - zima 2015

Victoria Beckham, kolekce podzim - zima 2016

Vévodkyně Kate na návštěvě Skotska (2013)

, pro iDNES.cz

Britská královská rodina