Hemangiom častěji postihuje děvčátka než chlapce.

Hemangiom častěji postihuje děvčátka než chlapce. | foto: Profimedia.cz

Hemangiom raději nepodceňujte

  • 7
Někdy se této červené skvrnce roztomile říká jahodové znaménko. Hemangiom je shluk krevních cév, který se někdy objeví na kůži několikadenních miminek, a přestože se ve většině případů jedná čistě kosmetickou vadu, je třeba jim věnovat pozornost.

Nejčastěji hemangiomy vznikají na obličeji, ale objevit se mohou na kterékoliv části těla. Jedná se o vrozené nezhoubné nádory, i když nemusí být patrné hned po narození a klinicky se projevují až několik dnů po porodu. Zajímavé je, že hemangiomy se objevují více u děvčátek než u chlapců, ale proč tomu tak je a co je vlastně příčinou jejich vzniku, není jasné. Odborníci v každém případě doporučují návštěvu specializovaného pracoviště.

Není nebezpečný?
"Hemangiom vzniká atypickým propojením cév a následným zmnožením cévní pleteně. Faktory, které vznik hemangiomu způsobují,  většinou neznáme, ale někdy lze vysledovat určitý podíl dědičnosti,“ říká MUDr. Jitka  Vrtišková z oddělení dětské plastické chirurgie pražské nemocnice na Vinohradech. Tento kožní novotvar má několik různých forem – kapilární vypadá jako vypuklé červené ložisko. Může být také lokalizován v podkoží a projevuje se jako modravě prosvítající zduření – tomuto typu se říká kavernosní, a existuje i smíšená forma těchto dvou. Hemangiomy ovšem mohou být lokalizovány i ve vnitřních orgánech, například v játrech nebo mozku. Tomuto typu onemocnění se říká hemangiomatóza a aby se podezření na ni vyvrátilo, je nutné absolvovat vyšetření ultrazvukem. Trochu zvláštní jednotkou hemangiomu je pak naeuvus flammeus – lidově oheň. V tomto případě je cévní pleteň omezena jen na kůži a je přítomen už při narození.

Podle doktorky Vrtiškové mohou být hemangiomy nebezpečné zvláště tehdy, pokud jsou příliš rozsáhlé a také v případě, že jsou lokalizovány na krku, kdy může dojít k útlaku cév, nebo na očních víčkách – zde může dojít k omezení visu. Rizikovou oblastí, kde hrozí poranění a následná infekce, je i oblast genitálu.
V každém případě by měli rodiče dbát o to, aby si dítě jakoukoliv formu hemangiomu neporanilo, protože potom kvůli zmnožení cév hrozí intenzivní krvácení.

Většinou zmizí samy
Pokud však skvrnka neohrožuje funkci orgánů, neznamená těžký kosmetický defekt nebo není infikovaná, vůbec se neléčí.

"K chirurgickému zákroku přistupujeme v případě rychlého růstu a obtíží, které plynou z lokalizace hemangiomu v obličejové části, a pak u kavernosních hemangiomů,“ uvádí MUDr. Vrtišková a dodává, že až v devadesáti procentech případů kapilární hemangiomy úplně nebo alespoň částečně zmizí do sedmi let věku dítěte.

Odstranit znaménko lze vyříznutím skalpelem, ovšem pak většinou vzniká na kůži jizvička. Jako nejšetrnější metoda se proto doporučuje odstranění laserem.