Po 60ti letech se konala módní přehlídka značky Schiaparelli, která odstartovala týden haute couture.

Po 60ti letech se konala módní přehlídka značky Schiaparelli, která odstartovala týden haute couture. | foto: Reuters

Humr v rozkroku nešokoval, latexová monstra a perlový ženich zaujali

  • 22
Paříž (od zpravodajky iDNES.cz) - Kde končí hranice dobrého vkusu? Kam až může módní návrhář zajít, aby zaujal nejnáročnější zákaznice? Takové otázky přináší právě probíhající týden haute couture módy v Paříži, kde za šaty zaplatíte milion a nemožné se stává skutečností.

Přehlídky haute couture kolekcí vždy na sebe přitahovaly pozornost. Značky se předhánějí, která bude mít luxusnější a překvapivější show.

Šaty si do Francie přijíždějí vybírat osobnosti, které neváhají utratit statisíce za jednu halenku, hollywoodské hvězdy vyhlížejí šaty pro blížící se předávání Oscarů. Je to velmi uzavřený, elitářský svět, kam se dostane jen pár vybraných.

Haute couture představuje příležitost vidět mimořádné kreace, nad kterými se tají dech, i příležitost pro návrháře, jak šokovat a posouvat hranice. To se právě nyní děje, jedni míří na zhýčkané dámy romantickými motivy, druzí touží po pozornosti tisku za každou cenu.

Schiaparelli

Haute Couture jaro - léto 2014: Schiaparelli
Haute Couture jaro - léto 2014: Schiaparelli
Haute Couture jaro - léto 2014: Schiaparelli

Po dlouhých šedesáti letech se jméno Schiaparelli opět dostalo na oficiální seznam haute couture. Elsa Schiaparelli, extravagantní módní legenda a největší rivalka Coco Chanel, by měla radost - v první řadě seděl návrhář Jean Paul Gaultier vedle bývalé první dámy Carly Bruni-Sarkozyové, topmodelky Elle MacPhersonové a šéfredaktorky Vogue Anny Wintourové.

Značka si najala designéra Marca Zaniniho, který navázal na práci vizionářky Schiaparelli. Dokonale padnoucí obleky, saka s vyšívanou podšívkou přes večerní šaty a nápadné klobouky přesně vystihly ducha značky a aktuální pohled na estetiku dneška. 

Šaty s motivem humra, které v roce 1937 navrhla Elsa Schiaparelli ve spolupráci...

Slavný rudý "humr v rozkroku", kterého kdysi navrhla sama Schiparelli, se nekonal. Kontroverzní šaty vznikly na míru Wallis Simpsonové, americké prominentce a později vévodkyni z Windsoru, kvůli které se britský král Eduard VIII. v roce 1936 rozhodl abdikovat.

Svůj účel splnil pyžamový potisk, který byste na nejdražší šatech světa nečekali, stejně jako extravagantní klobouky. Zanini vytvořil výraznou kolekci, kterou nejen uvedl značku do popředí zájmu, ale především zaujal potencionální klientelu 21. století. 

On Aura Tout Vu

Haute Couture jaro - léto 2014: On Aura Tout Vu
Haute Couture jaro - léto 2014: On Aura Tout Vu
Haute Couture jaro - léto 2014: On Aura Tout Vu

Značka On Aura Tout Vu většině laické veřejnosti nic neříká, nicméně i tak patří do oficiálního seznamu haute couture, a jak se ukázalo v sále radnice 4. pařížského obvodu, je tu právem. Kolekci "Světlo & stín" začala netradičně nevěsta se ženichem, oba v perlových vyšívaných kreacích, které vycházejí z vojenských uniforem. 

Může se hodit

Vylaďte si outfit podle aktuálních módních trendů na Modissimo.cz.

Luxusní kožešiny (ano, ani s jarem není třeba ukládat kožich do skříně) a krokodýlí kůže se v harmonickém celku střídaly s futuristickou pěnou a přiléhavými nohavicemi. Vše notně kontrastní a bohatě vyšívané. Návrhářská dvojice si vystačila s pouze dvěma barvami - černou a bílou, jejichž sílu dokázala využít na maximum. 

Když se během závěrečného defilé v sále zhaslo a ony opulentní výšivky se rozsvítily, potlesk publika nebral konce. Byl to přesně ten moment překvapení a úžasu, který se od haute couture také očekává.

Charlie Le Mindu

Charlie Le Mindu jaro - léto 2014
Charlie Le Mindu jaro - léto 2014
Charlie Le Mindu jaro - léto 2014

Mimo oficiální seznam haute couture se konají i prezentace, které stojí za to sledovat. Jedním z designérů, kteří nikdy nenudí a pravidelně šokují, je Charlie Le Mindu. V minulosti svlékl modelky a dal jim pouze klobouky z vlasů, loni vytvořil zlaté živé sochy. Tentokrát svou pozornost zaměřil na neony a černý latex.

Le Mindu se nechal inspirovat tzv. seapunkem a spacepunkem, jeho vlasová show měla futuristický nádech a milovníci fetišistických latexových oblečků si přišli na své. Centrem pozornosti se díky oblečení staly vlasy - fosforeskující prameny, extravagantní kreace evokující vzdálené galaxie.

Nevíme, kde se Le Mindu inspiroval, fakt je, že podobnou myšlenku měli před pár měsíci čeští kadeřníci Jana Kabourková a Jan Balcařík, kteří v rámci své avantgardní show předvedli neonové účesy rozzářené pod UV lampami.

Haute Couture: Svět mimořádných šatů i pravidel

Překvapivě se trh k vysokou krejčovinou stále rozrůstá, oficiálně i neoficiálně, kdy se tvůrci snaží získat právo na užívání značky "haute couture". Povede se to však jen málokomu, pařížský syndikát do svých řad přijímá maximálně dvě jména za rok. A to i za předpokladu, že někdo jiný z něj vypadne. Pravidla jsou mimořádně přísná a neúprosná. 

Vedle tradičních jmen jako Dior, Chanel, Gaultier se na seznam dostalo pár italských značek jako Armani, Valentino, Versace. Vytvářet haute couture vyžaduje talent, dokonalé zvládnutí krejčovského umění a také obrovské investice. Je to svět elitářský, kde stále vládne dokonalost nad byznysem. I proto žádný z českých tvůrců nikdy haute couture netvořil, ač se mnozí s velkou pompou snaží tvrdit opak.


Britská královská rodina