Globální bitva proti tabáku začala

  • 86
Hon na kuřáky nabírá na síle. V řadě zemí už milovníky tabáku vykázali z veřejných prostor a vymýšlejí pro ně nová a nová omezení. Nyní dostali odpůrci nebezpečného zlozvyku do ruky další mocnou zbraň: začal platit celosvětový pakt proti kouření.

Především to znamená, že od nynějška by se měla na celé planetě naplno rozhořet bitva proti tabákovým výrobkům.

Tak si to alespoň představují tvůrci nové dohody. Zda se jejich bohulibé úmysly opravdu naplní, to ukáže až čas.

Signatářské státy se ve smlouvě o globálním boji proti nebezpečnému nikotinu zavázaly, že omezí reklamu na tabákové výrobky, a také, že na krabičky cigaret umístí viditelné varování upozorňující na škodlivost kouření. Slíbily rovněž, že budou tvrdě potírat pašování "hřebíčků do rakve".

"Protitabáková smlouva je jen prvním krokem na poli celosvětového potírání zabijáka, jenž si ročně ve světě vyžádá kolem pěti milionů životů," uvedla pro agenturu AP Vera Luiza da Costa e Silva, šéfka protitabákového odboru Světové zdravotnické organizace (WHO).

Pro konečný úspěch však bude podle ní muset být uděláno mnohem víc. "Nikdy nezapomínejme, že tabák zabíjí," dodala.

Pakt proti kouření přijala WHO předloni v květnu s tím, že se stane závazný devadesát dnů poté, co ho ratifikuje čtyřicátý stát. Loni v prosinci se tímto státem stalo jihoamerické Peru.

Na nemoci z kouření umírá každé 6,5 vteřiny jeden člověk
Dohoda je první globální zdravotní smlouvou v historii. Její dojednání trvalo víc než tři roky a po celou dobu čelilo silnému odporu ze strany tabákových firem, které se všemožně snažily dohodu zablokovat.

Nakonec se jim s pomocí zkušených lobbistů podařilo prosadit alespoň mírnější verzi, a to v klíčové otázce. Neprošel totiž zásadní paragraf, podle kterého by zdanění cigaret a ostatních tabákových výrobků muselo být po celém světě ve stejné výši.

Zdravotničtí experti si od nového paktu slibují podstatné omezení úmrtnosti v důsledku kouření. Nemoci vyvolané konzumací tabáku, jako jsou rakovina plic a srdeční choroby, podle WHO zabijí každé 6,5 vteřiny jednoho kuřáka.

"Kouření je časovaná bomba. Nezapomínejme, že světová populace vzrůstá, nebudeme-li nic dělat, rapidně stoupne i počet kuřáků," řekl Akinbode Oluwafemi z nigerijské protikuřácké nevládní organizace, která globální smlouvu podporuje.

Statistiky WHO říkají, že dnes je na světě asi 1,2 miliardy kuřáků. Jejich počet raketově vzrůstá zejména v rozvojových zemích, nejvíc mezi třinácti- až patnáctiletými dětmi.

Podle temných prognóz odborníků má do roku 2020 počet obětí tabáku převýšit deset milionů, přičemž sedmdesát procent z nich bude právě z rozvojových zemí.

Je zřejmé, že bitva s kouřením je běh na hodně dlouhou trať. Ze 168 zemí včetně České republiky, které nový pakt podepsaly, ho dodnes ratifikovalo jen sedmapadesát.

Jde převážně o Evropu, ale také o "kuřácké státy" jako Indie, Pákistán, Thajsko, Turecko či Japonsko. Klíčové země jako Spojené státy a Čína však mezi nimi stále chybějí.

Kouření, cigarety - ilustrační foto.