Genitálním oparem se může nakazit prakticky každý během pohlavního styku.

Genitálním oparem se může nakazit prakticky každý během pohlavního styku. | foto: Profimedia.cz

Genitální opar, postrach nevěrníků

  • 36
Opar na ústech je nepříjemný. Jeho genitální verze je ale ještě o poznání horší. Znepříjemňuje močení, způsobuje pálení a svědění. Především má ale negativní vliv na sexuální život a ženám komplikuje těhotenství.

Genitální opar je nepříjemné onemocnění, jakmile se jím člověk nakazí, bude ho provázet celý život. Malé puchýře objevující se v oblasti genitálií bývají bolestivé, způsobují svědění, otékají a člověk se kvůli nim cítí celkově zesláblý. Genitální opary ale nepůsobí negativně jen po fyzické stránce, postižení se cítí "nečistí" a mnohdy se vyhýbají sexuálním kontaktům, aby jimi partner nezačal pohrdat, ale také proto, aby jej nenakazili.

Postrach nevěrníků
Genitálním oparem trpí miliony lidí po celém světě. Na rozdíl od klasického oparu na rtech není ale tento typ na první pohled znatelný. Nakazit se může prakticky každý během pohlavního styku. První projevy onemocnění jsou zpravidla zpozorovány během třech až dvaceti dnů po aktu s infikovanou osobou. Pokud došlo k nákaze při nevěře, jen těžko se nevěrníkovi podaří toto onemocnění utajit. Pokud by pokračoval v sexuálním vztahu se svým stálým partnerem, vystavoval by navíc svého milence či milenku vysokému riziku nákazy.

Aby nedošlo k přenosu onemocnění, doporučuje se před samotným sexuálním aktem partnera řádně prohlédnout. Bohužel tato lehce absurdní situace není zaručeným způsobem, jak se ujistit o tom,  že nehrozí riziko přenosu nemoci. Genitální opar na vás totiž může být přenesen i od partnera, který nemá viditelné známky onemocnění. Univerzální radou je proto monogamie nebo alespoň používání kondomů. Ani při chráněném pohlavním styku ale není stoprocentně jisté, že k přenosu onemocnění nedojde.

Zvýšené riziko rakoviny čípku
Genitálním oparem trpí častěji ženy. Důvodem je především to, že jejich oblast genitálií je vlhčí a teplejší, proto vytváří vhodnější podmínky pro rozvoj onemocnění. Něžnější pohlaví se navíc potýká i s větším množstvím obtíží než nakažení muži. V první řadě u nich může docházet k tvorbě puchýřků na místech poblíž močové trubice, ženy následně trpí bolestivým močením. O poznání horší obtíže ale zažívají nastávající maminky postižené genitálním oparem. Ten by se totiž během porodu mohl přenést i na dítě, a proto je odborníky doporučován porod císařským řezem.

Jakmile žena zpozoruje příznaky tohoto nepříjemného onemocnění, měla by o tom informovat svého gynekologa. "U žen, které trpí genitálním oparem, je vyšší riziko výskytu rakoviny čípku, proto je nutné se pravidelně podrobit preventivnímu vyšetření včetně cytologického vyšetření," upozorňuje M. Stoppardová v knize Zdravá žena. Kvůli zvýšenému riziku je proto vhodné promluvit si s lékařem o možnosti očkování proti tomuto typu rakoviny a zvážit plusy a minusy.

Jak si pomoci
Genitální opar bohužel patří k onemocněním, která nelze trvale vyléčit. Periodicky se navrací především ve chvíli, kdy je člověk ve stresu, je nachlazený, má horečku a nebo nosí příliš těsné oblečení. Vliv na výskyt onemocnění může mít i váš jídelníček. Vypusťte čokoládu a ořechy. Jezte raději více česneku či hnědé rýže. "Mezi jiné možnosti léčby patří denní koupele v jodovém roztoku nebo potírání puchýřků genciánovou violetí. Lékař vám může předepsat i antibiotikum," pokračuje  M. Stoppardová.

Od obtíží pomáhají také studené obklady či relaxační vlažné koupele. Příznivci alternativní medicíny se svěřují do rukou homeopatů, kteří jim předepisují léky pomáhající s hojením problematických míst. Dalším řešením je léčba laserem, kterou vám může doporučit váš gynekolog či kožní lékař. Bohužel ani jedna z možností nefunguje univerzálně, a tak musejí sami pacienti zjistit, který druh léčby je pro ně nejvhodnější.