Jedna z nebezpečných hraček obsahujících toxické ftaláty.

Jedna z nebezpečných hraček obsahujících toxické ftaláty. | foto: Ministerstvo zdravotnictví

Ftaláty, neviditelné nebezpečí

Přestože o nebezpečnosti ftalátů se už ví několik let a všichni znají zdravotní rizika, která s sebou přinášejí, na českém trhu se výrobky s jejich překročeným množstvím objevují stále.

Ftaláty působí řadu vážných zdravotních problémů. Patří mezi ně například vrozené vady mužských pohlavních orgánů, nižší kvalita spermií, kontaminace mateřského mléka a následné vlivy na ještě nenarozené potomky.

Kontaminace ftaláty je nejvíce nebezpečná dětem, proto se od roku 2002 v Česku nesmějí prodávat hračky z PVC měkčeného ftaláty na cucání dětem do tří let. Dva ze sledovaných ftalátů − DEHP a DBP (di-2-ethylhexylftalát a di-n-butylftalát) − jsou již zakázány v celé  Evropské unii pro použití v dětských hračkách.

Nezjistitelné ftaláty
Nebezpečné hračky pro děti se ale objevují na trhu stále. Jejich hlavní riziko je v tom, že děti hračky berou do pusy a sliznicí pak vstřebávají škodlivé ftaláty. Kontrolou hraček se v České republice zabývá hygienická služba a také Česká obchodní inspekce. Ta pravidelně upozorňuje na hračky, v nichž byly limity kyseliny ftalové překročeny. Výrobci totiž nemusejí uvádět obsah ftalátů na etiketě výrobku, proto je pro spotřebitele nemožné se jim dobrovolně vyhnout.

Ftaláty se řadí mezi skupinu chemických sloučenin, které jsou často užívány jako změkčovadla při výrobě PVC. Setkáme se s nimi také v kosmetice – parfémy, deodoranty, laky na vlasy. A neplatí přitom pravidlo čím levnější, tím horší. V minulosti měly problémy s vysokou koncentrací ftalátů i parfémy takových značek jako je Christian Dior a deodoranty a vlasové gely značek jako Revlon, Calvin Klein a Procter & Gamble.

V kosmetickém průmyslu se ftaláty používají ke zvýraznění vůně, jako rozpouštědla nebo k denaturalizaci alkoholu. Ftaláty se do kosmetických výrobků také mohou dostat z měkčeného PVC obalu, v jehož struktuře nejsou chemicky vázány.

Ftaláty jsou horší než kouření
S výrobky z měkčeného PVC s obsahem ftalátů přicházíme stále do styku také ve zdravotnických zařízeních. Nejvíce jsou ftaláty v nemocnicích ohroženi novorozenci, kteří vzhledem k tělesné váze přijímají největší koncentrace, a pacienti dlouhodobě hospitalizovaní a ti, kteří jsou v přímém kontaktu s PVC výrobky například při dialýze.

V roce 2004 představili švédští vědci studii, podle které riziko vzniku astmatu a alergie je třikrát větší u dětí žijících v prostředí se zvýšenou koncentrací ftalátů. Podle šéfa vědeckého týmu Jana Sundella představují změkčovadla pro děti dokonce větší riziko než kouření matky nebo absence kojení.

Studie Greenpeace z roku 2005 dokázala, že v českých mateřských školách je koncentrace ftalátů vyšší než v bytech nebo kancelářích. „Pravděpodobné vysvětlení takto vysokých koncentrací lze hledat v množství výrobků, a to i hraček, z PVC měkčených ftaláty, kterými jsou děti ve školkách obklopeny,“ řekl tehdy k výsledkům analýzy konzultant Greenpeace Miroslav Šuta.

V současné době každý týden Sdružení na obranu spotřebitelů upozorňuje na nové a nové výrobky, s překročeným limitem ftalátů, které jsou u nás běžně k dostání. Jde hlavně o hračky a výrobky pro děti.