Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - Tanec, flamenco | foto: Profimedia.cz

Flamenco a břišní tance zlepší postavu i plodnost

  • 3
Zpevněné břicho a hýždě. Protažená záda a lepší držení těla. Přirozený spalovač kalorií. Alternativní lék na ženské problémy. Odbourávač stresu. Všechna tyto pozitiva se spojují v tancích, jako jsou orientální břišní tance nebo flamenco.

Oba tance, flamenco i orientální břišní tance, jsou díky své fyzické aktivitě přínosem pro tělo. Každý z nich ale klade důraz na jiné tělesné partie a pomáhá zlepšovat kondici jiným směrem. Který z tanců je pro vás vhodnější?

Přirozený pohyb i pro starší ženy

Flamenco je tradiční jihošpanělský tanec. Je to velmi silná, výbušná forma tance, která kombinuje jedinečné pohyby paží a těla s rytmickým dupáním špiček a podpatků bot. Někdy ho doprovází luskání prstů a tleskání.

"Flamenco je poměrně fyzicky náročný tanec, ale pokud se mu chcete věnovat pouze zájmově, není potřeba velká fyzická kondice. Tančí se sólově a v podstatě nezáleží na věku ani váze," říká Jana Karfusová, lektorka flamenka pražského tanečního studia Estrella. Je to proto jedinečný způsob, jak se zábavnou formou udržovat fit.

Základem orientálního tance jsou krouživé a vlnivé pohyby doplňované rytmickým potřásáním boků a ramen. Tančí se tradičně naboso. Při orientálním břišním tanci pracuje celé tělo, zvláštní důraz se ale klade na pánevní oblast a břicho. Posílení pánevních a břišních svalů se zdůrazňuje zejména v souvislosti s přípravou na porod. Hodiny strávené tančením se zúročí také v šestinedělí.

Správné držení těla a postavení je ve flamenku zvláště důležité. Pravidelné cvičení pomáhá zlepšovat soulad pohybů a držení těla. Dosáhnete toho protahováním páteře, držením ramen vzadu, a zastrčením kostrče. Držení těla se zlepší také díky tomu, že se zpevní břicho a hýždě.

Výrazně ženské kroky také podporují uvolnění pánve. Ladné ženské držení těla se začne projevovat v běžném životě už po několika hodinách tréninku. Cvičení se doporučuje zejména těm ženám, které tráví většinu pracovní doby vsedě.

"I když bylo flamenco původně pánský tanec, láká v Čechách především ženy. Mezi účastnicemi kurzů mám i řadu starších žen, věk není překážkou," konstatuje Karfusová.

Ačkoliv flamenco pomáhá zlepšovat postavení a celkový dojem figury, při břišních tancích se postava lépe formuje. Ženy se totiž musí naučit izolovat břišní svaly, aby uměly předvádět vlnění a takzvnané "osmičky", které jsou charakteristické pro tento tanec. Při tanci se používá odděleně horní část trupu, tedy hrudník a ramenní svaly. Díky tomu se dosahuje pověstného třesení nebo také vlnění.

Krásné postavení těla a otevřený hrudník

Flamenco je charakteristické tím, že používá při tanci pohyby rukou nad hlavou. Tím, že se ruce pohybují nad hlavou v půvabných spletitých a točivých útvarech, posílíte paže i ramena. "Především se snažím otevřít ženám hrudník, hrdě se postavit a volně dýchat," zdůrazňuje Karfusová.

Často totiž můžete vidět ženy, které jsou sice plnoštíhlé, ale díky postavení a ladné chůzi ohromí. A naopak vidíte hubené shrbené dívky, jejichž postava nemá šanci vyniknout. Břišní tanečnice si díky vlnění, žeberním pohybům a záklonům budují rovnoměrně zádové svaly. Ty pak mohou pomoci při různých pádech či zranění.

Paže jsou při tanci téměř neustále ve vzduchu, také díky doplňkům, jakými jsou třeba závoj, svíčka nebo činely. Dlouhodobějším laickým tančením dosáhnete podobně jako u flamenka spíše zpevněné postavy než vyposilovaných svalů.

Boj s osteoporózou

Pravidelné tančení je například vedle plavání vhodným zatížením na kosti. Řídnutí kostí se nelze vyhýbat jen vápníkem a minerály. Lékaři hovoří o tom, že nemoc kostí pomáhá zpomalit nebo úplně zastavit přiměřený pohyb, tedy středně náročné cvičení nebo tanec.

Flamenkové pohyby zaměřené na dupání a vysokou frekvenci stepování jsou pozitivní v tom, že zvyšují zatížení kostí. Břišní tance obsahují oproti flamenku méně zatížených pohybů, tím jsou ale ideální pro starší ženy.

Vhodné jsou i pro ty, kdo už osteoporózu mají, protože nápor na klouby není oproti jinému sportu, například běhání, tak velký. Než ale s touto nemocí začnete tančit, poraďte se raději s lékařem.

Rychlé a dynamické kroky, výbušné pohyby flamenka povzbuzují srdeční tep a jeho odolnost. Díky tomu je tanec také výborným spalovačem kalorií. Oproti flamenku jde u břišních tanců o pomalejší formu tance. To ale neznamená, že se zbavíte námahy. Třesení trupu a pohyby boků zlepšují celkovou vytrvalost a srdeční tep. A ani s kaloriemi si nemusíte dělat hlavu, podle lékařky Carolle Jean Muratové můžete při této formě pohybu spálit až tři sta kalorií za hodinu.

Pomocník při otěhotnění

Oba zmíněné tance mají také velmi pozitivní vliv na takzvané ženské problémy. Zmírňují menstruační bolesti a díky dobře provedeným cvikům, při kterých dochází k vnitřní stimulaci orgánů, mohou tělo připravit k úspěšnému otěhotnění.

Co je také důležité, je psychické pozitivum tance. Podobně jako u jiných sportů se jedná o dobrý stresový ventil, kdy se daří odpoutat od běžných starostí. Nespornou výhodou je navíc dodané sebevědomí, díky tanci si totiž žena uvědomuje své přednosti a ženství.

Tyto všechny faktory mohou napomoci i v intimním životě nebo při překonávání poruch příjmu potravy, jako jsou mentální anorexie či bulimie. "Ženy odchází z hodin s lepší náladou a ještě cestou si podupávají některé krokové variace," dodává Karfusová.