Finanční poradna Vratislava Svobody

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Ing Vratislav Svoboda, MBA

Hledáte-li radu v oblasti financí a investic, můžete se ptát ing. Vratislava Svobody, MBA, který se investicím a finančnímu poradenství věnuje od roku 1993. Nyní působí jako ředitel privátního bankovnictví J&T banky. Studoval v Anglii, léta řídil firmu, která se starala o peníze jednotlivců i institucí..

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Důchod
Dobrý den,
mám 6let do důchodu.Podědila jsem 1500000 kč.
Poradte jak je zhodnotit.Ne na dlouho, abych je mohla
v důchodu užívat.Mám je v bance na malý úrok.Moc děkuji.
Anna
Ing Vratislav Svoboda, MBA

Dobrý den paní Anno,

zhodnocovat peníze na důchod krátkodobě s nízkým riziekem je v současné době problém. Fondy státních dluhopisů nebo s investičním ratingem prozatím  nenesou téměř žádný výnos. Počkal bych až jak se usadí inflace a zatím bych peníze dal na termínovaný vklad, např na jedem  rok a potom bych posoudil situaci a rozhodl se dál.

Nenechte se vmanipulovat do akciových fondů, realitních fondů - ty jsou na vrcholu.- Rovněž se vyhněte dluhopiisům neznámých společností. S pozdravem V.


Důchod
Dobrý den, prosím Vás, kolik bych měla mít našetřeno na důchod, když všichni straší, že současní čtyřicátnící (je mi 42 let) už stejně žádný důchod nedostanou. Zatím jsem celý svůj produktivní život měla dobře placená místa, dokonce jsem pár let i paralelně podnikala a měla slušné výdělky. Ale z těchto "do státu" naspořených peněz asi moc neuvidím... je např. raálné, že budu mít důchod aspoň 15.000 Kč? Spořím si v penzijním připojištění 1.000 Kč, mám vlastní bydlení....ale jakou částku byste mi doporučil - několik milionů????? Děkuji. Petra
Petra Sádecká
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená paní Petro, přes veškeré výhrady, které můžeme mít k současným poměrům, žijeme v civilizované a bohaté zemi. Pokud nás nepostihne válka či nějaká jiná katastrofa obdobného rozsahu, tak se přece jen všichni nějakého státního důchodu dočkáme. To že se důchody budou v reálném vyjádření snižovat, to je ale pravda. Proto bychom si měli odkládat "něco stranou", starat se o svoje zdraví a rozhodně se na důchod nezadlužovat. Pokud nemáte děti, tak do důchodu půjdete v 66 letech. Podle důchodové kalkulačky ministerstva práce a soc.věcí ( http://duchodovakalkulacka.mpsv.cz )byste měla vydělávat průměrně 40 000 Kč měsíčně abyste měla v době odchodu do důchodu důchod cca. 15 000 Kč. Jistě ale víte, že 15 000 Kč za 25 let let nebude tolik, jako 15 000 Kč dnes. Inflace i když velmi nízká, nám z budoucích peněz jejich podstatnou část vezme. Proto dále spořte ve III.pilíři, možná zvažte II.pilíř, čas je jen do konce června a spořte i něco navíc. Zdali Vám to bude stačit, bude záležet na Vašem životním stylu, zdraví a případných dluzích. Doporučuji to probrat s dobrým a solidním poradcem, který Vás nebude děsit ale spíše s Vámi probere vaše obavy. Nebudete-le mít dobrý pocit, zkuste jiného a klidně i více. S pozdravem VS
Důchod
Dobrý den, když si čtu o tom, že půjdu do důchodu ve věku 70+ tedy o deset let později než moji rodiče a o víc jak 15 později než moji prarodiče propadám trochu depresi. Vím určitě že v tom věku pracovat nechci! Takže jediná varianta co mi z toho vyplývá je nespoléhat na státní důchod a udělat s tím něco sám. Je mi třicet mám ženu a dítě.Příjmy mám cca 1,5 násobek průměru ČR. Je šance to zvládnout pri měsíčním vkladu 5 tis Kč? Jaké řešení investic a/nebo spoření byste doporučil a proč? Případně jakou jinou částku? Děkuji
Petr Dobrovolný
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážený Petře, je to tak, jak píšete. Vaše úvahy jdou správným směrem. Věk odchodu do důchodu se bude prodlužovat. Hlavní důvody jsou dva. Lidé se dožívají delšího a delšího věku a rodí se méně dětí. Pokud zvládnete spořit skutečně 5000 Kč měsíčně, tak za 32 let při zhodnocení 5% ročně můžete disponovat částkou přes 4 mil. Kč., což není špatné. Vůbec bych se nevyhýbal penzijnímu připojištění (např. 500 kč) , stavebnímu spoření (1700 Kč) a zbytek bych investoval do dobrého akciového fondu, který je měnově zajištěn do koruny. Uvedená čísla jsou orientační a doporučuji se nad finálním rozdělením poradit s dobrým finančním poradcem, který by Vám měl být schopen provést detailní výpočty. Mohu ale upřimně říct, nežli hledat investici, která je o procento či dvě ročně lepší, to podstatné je začít co nejdříve a investovat pravidelně. Po nějakém čase, až například dosáhnete vyššího příjmu zvážit, zda-li měsíční částku o něco nenavýšit. S pozdravem V.S.
Důchod
Dobrý den, má cenu spořit na důchod a žít teď skromně, když půjdu do důchodu skoro v sedmdesáti letech? Není lepší si peníze užít teď a tady?
Martina L.
Ing Vratislav Svoboda, MBA
Vážená Martino, myslím si zcela upřímně, že to cenu má. Chápu, že pokud je Vám dvacet a důchod v nedohlednu, zdá se Vám myšlenka okamžité spotřeby mnohem lákavější. Začnete-li si například odkládat v mládí 500 korun měsíčně, je to neskonale lepší nežli začít spořit v padesátí částky o řád vyšší. To je čistá matematika. Moudří říkají, že odkládat si alespoň 10% vydělaných peněz na důchod přináší v dlohodobém horizontu slušné zabezpečení a tudíž i kvalitu života. K Vaší filozofické otázce mi dovolte tedy tento závěr. Když je člověk mladý, tak má obvykle obrovské nefinanční bohatství - mládí, zdraví a krásu. A tyto aktiva vůbec neutrpí, když se žije maličko skromněji a buduje se pomyslný finančí polštář, který v období až bude méně zdraví, méně mládí a možná i méně krásy bude vyrovnávat pomyslnou bilanci našeho osobního bohatství. Přeji Vám vše dobré VS.