Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Hůř než my jsou na tom s finanční gramotností jen Slováci a Mexičané

  • 27
My Češi patříme mezi nejméně finančně gramotné národy na světě. Bez ohledu na inteligenci nerozumíme smlouvám, které uzavíráme, a klidně je podepisujeme bez čtení. Nevíme si rady se spořením ani s úvěry, takže se není čemu divit, že tolik lidí vytlouká klín klínem a dluhy řeší tím, že si vezmou další půjčku.

"Správně spočítat úroky ve finančním testu dokázalo jen třiačtyřicet procent Čechů, přitom se jedná o základní finanční produkt, ke kterému stačí znalost malé násobilky," upozornila generální ředitelka ING Pojišťovny Renata Mrázová na výsledky průzkumu, který pojišťovna provedla před třemi roky. Tehdy mimo jiné zjistila, že hůř než Češi už jsou na tom s finanční gramotností jen Mexičané a Slováci.

Smutná statistika má příčiny v nedávné minulosti. Protože před revolucí skoro nikdo nic neměl a neexistovaly žádné bankovní produkty, nebylo třeba se vzdělávat ve finančnictví. Tím se stalo to, že starší generace ustrnula ve vývoji a nedokáže se zorientovat v dnešním světě se všemi možnými debetními kartami, podílovými fondy a kapitálovým pojištěním.

Finanční poradna

Poraďte se s odborníkem na finance Vratislavem Svobodou, nebo si zkuste test: Patříte k finančně gramotným?

A protože se tito lidé nikdy neučili, jak nakládat se svými penězi, neměli potřebu v tomto směru vzdělávat další generaci. Nemůžeme se proto divit, že teprve ve 21. století se u nás mluví o tom, že by se finanční gramotnost měla stát součástí osnov na školách, což je velmi záslužná myšlenka, jen má mnoho let zpoždění.