Čím intenzivněji při sledování filmu přemýšlíme o vlastních vztazích, tím se cítíme šťastější.

Čím intenzivněji při sledování filmu přemýšlíme o vlastních vztazích, tím se cítíme šťastější. | foto: Profimedia.cz

Filmové a televizní tragédie i dojáky nám svědčí, potvrdili vědci

  • 6
Čím více smutku nad zmařenými životy a vztahy hrdinů ve filmu lidé zažívají, tím se pak cítí šťastnější nad vlastním osudem a svými vztahy. Tvrdí to alespoň docentka Silvia Knoblochová-Westerwicková z Ohio State University.

Sledování tragických a dojemných filmů může podle ní lidem skutečně pomáhat cítit se šťastně a cítit vděčnost ze života.

Efekt je sice krátkodobý, ale podle amerických psychologů pomáhají tragédie na plátnech kin a televizních obrazovkách uvědomit si vlastní štěstí, být vděčný za to, co člověk má, a být celkově spokojenější.

Pokud se navíc tragédie týkají osobních vztahů, lidé si uvědomují radost ze svých vlastních vztahů s nejbližšími, což pomáhá posilovat jejich vlastní štěstí.

"Tragické příběhy se často zaměřují na témata věčné lásky a to vede diváky k přemýšlení nad jejich milovanými blízkými a uvědomování si všech svých životních požehnání," tvrdí docentka Silvia Knoblochová-Westerwicková z Ohio State University.

Klíčové při sledování tragických filmů přitom je, do jaké míry lidé přemýšlejí o svých vlastních vztazích. Čím intenzivněji na ně myslíme, tím se cítíme šťastnější.


Témata: film, Ohio, Psycholog