Feldenkraisova metoda - (c) profimedia.cz

Feldenkraisova metoda - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Feldenkrais zjistil, jak bojovat s bolestí

  • 25
Feldenkraisova metoda rozvíjí všechny důležité životní funkce, tělesné i duševní. Jedná se o originální cvičení, které vychází z předpokladu, že promyšlené zkvalitňování pohybu je tou nejlepší cestou k rozvoji celé lidské bytosti.

Feldenkraisova metoda pomáhá lidem zmírňovat chronické i občasné bolesti zad a ostatní svalové potíže.

Lidé s neurologickými problémy s její pomocí učí své tělo snadnějšímu a zdravějšímu fungování. Využití našla i mezi umělci a sportovci.

Zakladatelem metody byl doktor Moshé Feldenkrais (1904-1984). Ten se po studiu fyziky, matematiky a strojního inženýrství na pařížské Sorbonně začal věnovat atomové fyzice a ve svém volném čase judu.

Během druhé světové války pomáhal britskému námořnictvu vyvíjet sonar pro vyhledávání ponorek.

Po automobilové nehodě, která mu zhoršila staré zranění kolene, mu lékaři oznámili, že bez operace přestane chodit. Současně mu dávali jen poloviční záruku, že zákrok bude úspěšný.

Rozhodl se operaci odmítnout a začal sám studovat všechny dostupné léčebné metody a poznatky o zdraví - anatomii a fyziologii, neurofyziologii, pohybovou terapii, psychoterapii a duchovní učení, jógu, akupunkturu a hypnózu.

Opět se naučil chodit a i bez operace mohl pokračovat ve cvičení juda. Během mnoha měsíců opatrného cvičení a pozorování objevil základ své metody. Po vyléčení svého kolegy, který trpěl chronickými bolestmi zad, si uvědomil, že tento postup může pomáhat všem lidem. 

Kvalitnější pohyb
Feldenkraisova metoda je promyšleným zkvalitňováním pohybu. Jednotlivými cviky nebo přímo ucelenými lekcemi se člověk učí pohybovat volněji a lehčeji celou páteří. Díky tomu se zmírní (nebo dokonce úplně zmizí) bolesti a strnulost i v ostatních částech těla.

Při cvičení je důležité plně se soustředit a vnímat celé tělo. Jedině tak se dá naučit zákonitostem pohybu, poznat, kde je vydaná energie zbytečná, a osvojit si jiné varianty jinak automatických úkonů.

Z pohledu fyzioterapie lze často u cvičících lidí pozorovat dosti rychlé změny v pohybových projevech a eventuální ústup bolesti.

A protože fyzická a psychická stránka člověka spolu úzce souvisejí, dochází také k pozitivním změnám u duševních pochodů.

Předností Feldenkraisovy metody je její jednoduchost. Pacient je plně aktivní a sám poznává, které lekce nebo pohyby mu přináší úlevu. Cvičit pak může i sám doma.