Vyhýbejte se svému ex na sociálních sítích. Co oči nevidí, to srdce nebolí, radí odborníci čerstvě rozešlým. Ilustrační snímek.

Vyhýbejte se svému ex na sociálních sítích. Co oči nevidí, to srdce nebolí, radí odborníci čerstvě rozešlým. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Po rozchodu se vyhýbejte svému ex na sociální síti. Dřív to přebolí

  • 125
Uživatel si přidal do přátel Svatavu Vopršálkovou. Označil ji na fotce s komentářem: Výborná večeře v Louvru. Svatava lajkuje jeho status. On lajkuje její profilovku. A vám buší srdce, protože uživatel mohl touhle dobou večeřet s vámi a lajkovat vaše fotografie...

V době, kdy používáme sociální sítě téměř ke všemu, není divu, že skrze ně řešíme i rozchody. Ať už formou přehnaně emotivních statusů, sdílení dojemných písniček nebo "stalkování" bývalého partnera.

Sejde z očí...

Právě poslední možností se zabývala psycholožka Tara C. Marshallová z londýnské Brunel University. Ve své studii, jejíž výsledky byly zveřejněny začátkem září, rozdala dotazníky 464 respondentům. Nechala je hodnotit tři okruhy:

  • jejich pocity po rozchodu, jako jsou například například vztek, nenávist nebo zklamání
  • jejich osobní rozvoj od rozchodu, například jestli si našli nové koníčky nebo přátele
  • frekvenci a intenzitu toho, jak kontrolují facebookový profil bývalého partnera

Analýza odpovědí ukázala, že ti, kdo na Facebooku více sledovali svého ex, také rozchod hůř prožívali, měli s ním spojeno víc negativních emocí a vykazovali menší osobní růst.

"Našli jsme souvislost mezi sledováním expartnera skrze Facebook a delší dobou vyrovnávání se s rozchodem," cituje Marshallovou magazín LiveScience. "Je tedy možné, že vyhýbat se bývalému partnerovi jak on-line, tak i off-line, může být nejlepším lékem na zlomené srdce."

Když ho utnete, dřív to přebolí

"I na Facebooku platí, že co oči nevidí, to srdce nebolí, ale ve hře je mnoho dalších faktorů," tvrdí psycholožka Milena Nováková, která se specializuje na problémy virtuálního světa.

Někteří lidé mají podle ní sklon vyhledávat informace o bývalém partnerovi, což může souviset s jejich neschopností vyrovnat se s rozchodem. "Těžko říct, zda jedno vede k druhému, nebo naopak, nejspíš je to obousměrný proces," dodává.

"Vyhnout se sledování expartnera na Facebooku je otázkou individuálního rozhodnutí, těžko v tom někomu zabráníte. Je ovšem pravda, že když se kontakt podaří úplně utnout, bývá smíření se s rozchodem rychlejší, i když třeba chvíli bolestivější," upozorňuje psycholožka.

Ne pro každého je však odstranění dotyčného z přátel ideálním způsobem, jak se vyhnout truchlení. Respondenti, kteří si bývalého z Facebooku smazali, odpovídali v britské studii obdobně jako ostatní.

Čas všechno spraví

"Záleží hodně na okolnostech rozchodu a na osobnosti každého člověka. Zpravidla ten, kdo byl odmítnut, se s rozchodem vyrovnává hůř. Nesmíme také zapomenout na ty, kteří po rozchodu zůstali v kontaktu. Tam pak odpadá potřeba druhého sledovat, protože informace lze získávat legálně," říká Milena Nováková.

"Facebook je jednou z mnoha možností, jak komunikovat, a tedy i získávat informace o ostatních lidech," pokračuje. "Rozvoj komunikačních technologií je však podle mě jen jedním z faktorů, které oslabují obecnou schopnost lidí vyrovnávat se s těžkými situacemi. Je otázka, jestli nás technologie podněcují k vyhledávání informací, nebo jestli touha je vyhledávat vede k rozvoji technologií. Nejspíš platí obojí."

Jestli patříte do skupiny "stalkerů", nic si z toho nedělejte. Je to poměrně neškodný způsob, jak se s rozchodem srovnat. Uvidíte, že každý den vás bude aktivita uživatele zajímat míň a míň. A tím víc se naopak můžete zaměřit na aktivity vlastní, pokud možno nejen virtuální.

, pro iDNES.cz