Rašelinu využívali ke koupelím už ve starověkých lázních. Ilustrační foto.

Rašelinu využívali ke koupelím už ve starověkých lázních. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Extrakt z rašeliny ve vaně uleví od bolestí i ekzému

  • 3
Rašelina je léčebný prostředek prověřený staletími. Od Starověku se používá k lázeňským koupelím, dokáže pomoci od bolestí kloubů i kožních problémů. Velké pohodlí teď skýtají preparáty, které si člověk může sám doma nalít do vany.

Jedna z českých farmaceutických firem nedávno uvedla na trh čirý extrakt ze zelené a hnědé rašeliny.

Padesát mililitrů přípravku v lahvičce se přidá do domácí koupele. Výtažek neobsahuje žádné pevné částice, případné zbytky na stěnách vany se proto snadno osprchují.

"Extrakt ze zelené rašeliny obsahuje hodně lipidů. Pomáhá při lupénce, atopickém ekzému či akné. Hydratuje kůži a je vědecky prokázáno, že zvyšuje regeneraci buněk. Navíc má antioxidační účinky," potvrzuje Alena Machovcová, primářka dermatovenerologického oddělení pražské motolské nemocnice.

Hnědá rašelina zase pozitivně působí na pohybové ústrojí či reprodukční orgány. "Účinkuje i při neurologických potížích, například úzkostných stavech," doplnila lékařka.

Optimální doba koupele je dvacet minut. "Za tu dobu se každý léčivý přípravek stačí rovnoměrně rozvrstvit po celém povrchu kůže," popisuje Machovcová. "Pokud jde o alergické reakce, mohou se objevit, ale opravdu velmi vzácně."

Rašelinné extrakty se podle lékařky dají používat preventivně, anebo při doléčování. "Samozřejmě na ně nelze spoléhat, když je nemoc v plném proudu."

Nové přípravky z rašeliny jsou dostupné v lékárnách. Nepatří k nejlevnějším: pokud si chcete dopřát patnáct koupelí (které rozložíte zhruba do sedmi týdnů), připravte si něco přes tisíc korun. K dispozici je i poloviční balení zhruba za 650 korun.